Постанова від 07.10.2015 по справі 575/837/15-а

Справа № 575/837/15-а р.

№ Провадження 2-а/575/14/15 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2015 р. смт.В-Писарівка

Великописарівський районний суд Сумської області в складі:

головуючого Семенової О.С.,

за участю секретаря Пасюга Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Велика Писарівка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Великописарівському районні Сумської області про визнання бездіяльності державного органу протиправною та зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії, -

встановив:

Позивач ОСОБА_1 20.08.2015 року звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що йому ІНФОРМАЦІЯ_2 року виповнилося 60 років і він звернувся до відповідача для призначення йому пенсії за вислугою років, так як працював на посаді вчителя. Його загальний стаж, включаючи навчання, склав 41 рік. З 1971 року по 1976 рік він навчався у Донецькому державному університеті, закінчив повний курс за спеціальністю «історія» та отримав диплом з відзнакою. В червні 2015 року він звернувся до відповідача для перерахунку його пенсії як працюючий пенсіонер і йому повідомили, що в дипломі є помилка в написанні його прізвища - ОСОБА_2, тому йому необхідно звернутися до суду для встановлення факту належності диплому. На це він поцікавився чому в 2013 році при призначенні пенсії дану помилку не помітили. І дізнався, що пенсія йому нарахована без урахування часу навчання, його загальний стаж для призначення пенсії складав 36 років, а не 41 рік. Він з такими неправомірними діями відповідача погодитися не може, так як заяву про призначення його пенсії подав 7 травня 2013 року, а звертався ще до досягнення пенсійного віку з усіма документами, включаючи і диплом. Працівники управління цей факт заперечують і наполягають на тому, що диплом він подав тільки у червні 2015 року. Провести перерахунок пенсії з урахуванням часу навчання з дня призначення пенсії відповідач відмовляється. Тому він звернувся до суду та прохає визнати бездіяльність відповідача протиправною і такою, що суперечить вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії з урахуванням часу навчання з 1971 року по 1976 року у вищому навчальному закладі за період з 23 квітня 2013 року по червень 2015 року.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі та пояснив, що до управління Пенсійного фонду у Великописарівському районі звернувся за 3 місяці до досягнення 60-ти років, працівник управління ОСОБА_3 написала йому список необхідних документів, які він зібрав та надав їх копії, а довідки про роботу надходили пізніше. Станом на 01.05.2013 року всі документи в нього були зібрані, але через свята заяву про призначення пенсії написав тільки 7 травня 2013 року, документи всі знаходилися у працівників управління. Він надав такі документи та їх копії: паспорт, код, військовий квиток, диплом, трудову книжку, довідки про зарплату, фото і уточнюючу довідку з відділу освіти, які подав протягом квітня 1913 року. При написанні заяви він поцікавився у працівника управління коли він дізнається про розмір пенсії, на що отримав відповідь, що отримає гроші на картку і тоді дізнається. Про нарахування та розмір пенсії його не повідомляли. В травні 2015 року він дізнався, що особи, які мають загальний трудовий стаж більше 40 років, мають право на пільги. Оскільки він мав вже 43 роки загального трудового стажу, то звернувся до управління соціального захисту населення, від працівників якого дізнався, що з даних Пенсійного фонду в них вказано, що при призначенні пенсії він мав загальний стаж 36 років. Тоді він в цей же день звернувся до відповідача, працівники якого підтвердили дану цифру та пояснили, що при подачі документів, він не надав диплому про вищу освіту. Він звертався до керівництва управління, але йому було відмовлено у проведенні перерахунку, мотивуючи тим, що в дипломі допущена помилка в його прізвищі. Тоді він звернувся до суду з заявою про встановлення факту належності його диплому, рішенням Великописарівського районного суду Сумської області від 24.06.2015 року , яке набуло чинності 06.07.2015 року, його заява була задоволена. І після цього йому був здійснений перерахунок пенсії з урахуванням часу навчання. Він звертався до відповідача письмово з проханням провести перерахунок пенсії від дня призначення пенсії, на що отримав відмову, пояснивши, що при його зверненні йому було достатньо стажу 36 років для призначення пенсії за віком, тому диплом був не потрібний. Але він впевнений, що працівники управління мали копію його диплому, але не врахували при призначенні пенсії. А навіть якщо він і не надав диплому, то це питання повинно було з'ясовуватися при подачі заяви, так як працівники повинні не тільки приймати документи, а й перевіряти їх і надавати громадянам консультації. Таким чином, з вини відповідача він отримував пенсію у меншому розмірі, ніж мав на це право, тому вважає, що його право були порушені відповідачем, про порушення свого права він дізнався 25.05.2015 року, а тому має право на перерахунок пенсії із дня призначення пенсії 23 квітня 2013 року і до червня 2015 року, коли розмір пенсії йому був перерахований.

Представник позивача ОСОБА_4, що діє на підставі договору /а.с.28-29/, підтримав адміністративний позов ОСОБА_1 та вказав, що відповідач порушив конституційні права позивача, а саме ст. ст. 19, 46, 64 Конституції України. Послався на ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» /так як ця норма не суперечить Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»/, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь яким строком.

Представник відповідача ОСОБА_5, що діє на підставі довіреності /а.с.22/ у судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі , надав письмове заперечення, в якому вказав, що при зверненні до управління з заявою про призначення пенсії особа отримує розписку з переліком документів наданих до заяви. Так позивач отримав таку розписку, копія якої знаходиться в матеріалах пенсійної справи /а.с.16/, в якій відсутній запис про диплом позивача. Таким чином, управління стверджує, що при первинному зверненні він не надав диплому /а.с.23-25/. Крім цього, представник пояснив, що при первинному зверненні позивача його стажу 36 років було достатньо для призначення йому пенсії за віком, тому його диплом не був потрібний. При зверненні особи до управління працівники надають консультацію та пишуть перелік документів, які необхідно зібрати для призначення пенсії. Документи про освіту не є обов'язковими, хоча дійсно в трудовій книжці позивача є запис, що він має вищу освіту і працює на посаді вчителя. Позивач знаходиться на обліку в управлінні з 07.05.2013 року, отримує пенсію за віком відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При призначенні пенсії про її розмір повинна повідомлятися особа, але в управлінні не має на це коштів і тому повідомляють тільки тих пенсіонерів, які звертаються особисто. Так як позивач не звертався, то його не повідомили про призначення та розмір пенсії, хоча таке повідомлення є в матеріалах його пенсійної справи.

Заслухавши доводи сторін, вивчивши матеріали справи, оцінюючи докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до частин 1-2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлений статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року в сел. Новомиколаївка Красноармійського району Донецької області, є пенсіонером, отримує пенсію за віком довічно /а.с.4-6/. Відповідно до записів трудової книжки , заповненої 16 серпня 1976 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має вищу освіту, його професія вчитель, 15.08.1976 року прийнятий на посаду вчителя історії 5-10 класів до Великописарівської СШ № 1 /а.с.8-10/.

Відповідно до диплому з відзнакою НОМЕР_1 та рішення Великописарівського районного суду Сумської області від 24.06.2015 року ОСОБА_1 в 1971 році вступив до Донецького державного університету і в 1976 році закінчив повний курс названого університету за спеціальністю «Історія» /а.с.7, 12/.

Протягом травня - липня 2015 року позивач тричі звертався до відповідача з відповідними письмовими заяви про перерахунок його пенсії з урахуванням часу навчання, йому було відмовлено /а.с.13-15/.

Відповідно до довідки управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області від 31.08.2015 року за № 3671/03-10, наданої на запит суду розрахунок пенсії ОСОБА_1 при первинному призначенні /з 23.04.2013 р./ проведений із загального стажу роботи 36 років 6 місяців 28 днів, розмір пенсії становив 1 497, 49 гривень. 15.05.2015 року пенсіонером була надана заява для проведення перерахунку пенсії. 20.05.2015 року управлінням проведений перерахунок пенсії, розмір якої з 01.05.2015 року складає 1 593, 55 гривень. 06.07.2015 року пенсіонером була надана заява для проведення перерахунку пенсії із врахуванням періоду навчання з 01.09.1971 року по 21.06.1976 року до загального стажу роботи. 10.07.2015 року проведений перерахунок пенсії, розмір якої з 06.07.2015 року складає 1 848, 83 гривні /а.с.26-27/.

В судовому засіданні допитані в якості свідків :

ОСОБА_3, яка показала, що особисто писала ОСОБА_1 список необхідних документів для призначення пенсії, в тому числі і диплом про вищу освіту, але документи з заявою про призначення пенсії в нього не приймала. Після призначення пенсії пенсіонерам направляються повідомлення про розмір пенсії, і вказується стаж, з якого призначена пенсія. Працівники управління допомагають особам, які мають право на пенсію, збирати документи, надають консультації, перевіряють документи, при необхідності направляють листи. В даному випадку позивачу повинні були підказати про документи, які підтверджують освіту.

ОСОБА_6, яка показала, що в травні 2013 році до неї звертався позивач, здав заяву з повним пакетом документів , вона прийняла їх, але не перевіряла, дала розписку і на підставі цих документів була призначена пенсія. Перед цим документи перевірялися іншим працівником. Повідомлення про розмір пенсії позивачу не вручала, так як він не просив. Підтвердила, що в бесіді з позивачем повинна була з'ясувати як він навчався - на денній чи заочній формі навчання, але вона цього не зробила, тому не було розмови і за диплом.

Представник відповідача до свого заперечення надав копію розписки - повідомлення ОСОБА_2, з якого слідує, що в нього 07.05.2013 року прийнята заява за № 46 з переліком документів : трудова книжка, довідка про заробітну плату, документи про стаж, копія паспорта, коду; копія військового квитка, довідка про реорганізацію, довідка. В графі - яких документів недостатньо для призначення пенсії - нічого не вказано /а.с.25/. Цим представник відповідача підтверджує, що позивач не здавав копію диплома і тому цей період навчання не був врахований при призначенні пенсії, його стажу було достатньо для призначення пенсії.

В судовому засіданні оглядалася та досліджувалася пенсійна справа ОСОБА_1, на аркуші справи 48 є повідомлення від 13.05.2013 року за № 154 , адресоване ОСОБА_1, в якому вказано, що за його заявою від 07.05.2013 року йому з 23.04.2013 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « з врахуванням страхового стажу 36 років 5 місяців 28 днів, розмір пенсії становить 1 493, 02 гривні.

Позивач суду пояснив, що такого повідомлення він не отримував, коли 07.05.2013 року він здав заяву, то поцікавився у працівника ОСОБА_6 який в нього розмір пенсії, та пояснила, що він отримає пенсію на картку і дізнається про її розмір.

Представник відповідача пояснив, що законом передбачено надсилати повідомлення особам, але на це не вистачає коштів і повідомлення пенсіонерам не направляються . Але якщо пенсіонер звертається особисто, то працівники надають такі повідомлення. В даному випадку позивач не звертався, тому і не отримав повідомлення про розмір пенсії.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 , розділу ІІ п. 2.1 - до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи : 1/ документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2/ документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній; 3/ для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 року; 4/ документи про місце проживання / реєстрації/ особи; 5/ документи, які засвідчують особливий статус особи.

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 пункту 1 - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами; пункту 8 - час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Відповідно до пунктів 4.1 - 4.2 розділу ІІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються і журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. При прийнятті документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); 4) видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі.

Відповідно до пунктів 1.6-1.7 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що значена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У раз надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою ст. 45 Закону. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

З огляду на вищезазначене законодавство, на підставі досліджених у судовому засіданні доказів суд прийшов до переконливого висновку, що дії відповідача є протиправними, оскільки з вини працівників УПФУ у Великописарівському районі позивач протягом двох років отримував пенсію у меншому розмірі, ніж міг отримувати при зарахуванні до стажу часу його навчання. Закон покладає на працівників Пенсійного фонду надавати допомогу особі, яка звертається за пенсією, консультувати, перевіряти документи, фіксувати розбіжності в них. В даному випадку позивач наполягає на тому, що він надавав копію диплому про вищу освіту. Але цей факт заперечується відповідачем і підтверджується копією розписки. Проте, ніхто з працівників не звернув уваги, що в трудовій книжці позивача вказана його освіта - вища та спеціальність - вчитель, що само за собою тягне відомості про його освіту. Самі свідки в судовому засіданні підтвердили, що вони мали з 'ясувати це питання хоча б у бесіді. Посилання представника відповідача на той факт, що в дипломі позивача була допущена помилка у прізвищі, суд не може прийняти до уваги, тому що при виявленні її під час подачі заяви про призначення пенсії він мав час - три місяці, щоб звернутися до суду і усунути неточності. Крім того, після призначення позивачу пенсії, він не був повідомлений про її розмір, а тому не мав можливості дізнатися з якого стажу вона нарахована. Тому він позбавлений свого права своєчасно усунути помилку, надати копію диплому протягом трьох місяців від дня подачі заяви.

Відповідно до ст. ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії не одуржані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача були протиправними, так як звузили права позивача в розмірі призначеної йому пенсії за віком, а тому необхідно зобов 'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з дати її призначення 23.04.2013 року.

Позивач при зверненні до суду з адміністративним позовом сплатив судовий збір в розмірі 73,08 гривні /а.с.1/, який підлягає стягненню з Державного бюджету України на його користь.

На підставі ст.ст. 17-18, 71-72, 86, 94, 159, 161, 162, 185-186, 255, 256 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії з зарахуванням до загального трудового стажу часу навчання у вищому навчальному закладі з 01.09.1971 року по 21.06.1976 року за період з 23 квітня 2013 року по червень 2015 року - протиправною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 23 квітня 2013 року по червень 2015 року з зарахуванням до загального трудового стажу часу його навчання у вищому навчальному закладі з 01.09.1971 року по 21.06.1976 року.

Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць, починаючи з 23 квітня 2013 року.

Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 73, 08 гривні.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Великописарівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12.10.2015 року.

Суддя О.С.Семенова.