Постанова від 24.11.2015 по справі 575/703/15-а

Справа № 575/703/15-а р.

№ Провадження 2-а/575/11/15 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2015 р. смт.В-Писарівка

Великописарівський районний суд Сумської області в складі:

головуючого Семенової О.С.,

за участі секретаря Пасюга Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Велика Писарівка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районні Сумської області про визнання бездіяльності державного органу протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позовач ОСОБА_1 21.07.2015 року звернулася до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 10.11.2014 року зверталася до відповідача з письмовою заявою про зарахування до її загального трудового стажу днів за час вимушеного прогулу. Їй було відмовлено листом відповідача від 21.11.2014 року, після чого вона звернулася до Великописарівського районного суду з адміністративним позовом про захист свого порушеного права. Рішенням Великописарівського районного суду від 29.12.2014 року /яке набрало чинності 15.01.2015 року/ її адміністративний позов задоволений та зобов'язано відповідача зарахувати до її стажу час вимушеного прогулу за період з квітня 1996 року по лютий 1997 року, тобто 302 трудодні. 13.05.2015 року вона звернулася до відповідача з письмовою заявою про призначення їй пенсії, але знову отримала відмову. Вважає такі дії відповідача протиправними та прохає зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за вислугою років з моменту її звернення.

25.09.2015 року позивачка подала заяву про збільшення своїх позовних вимог, в якій уточнила та доповнила свої позовні вимоги, виходячи з наступного. 10.11.2014 року вона звернулася до відповідача з письмовою заявою про зарахування до її стажу періоду вимушеного прогулу та дострокове призначення пенсії за віком відповідно до прикінцевих положень п.7-2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких до 01.01.2015 року жінки віком 55 років мали право достроково оформити пенсію за віком за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. 21.11.2014 року відповідач своїм листом відмовив їй в зарахуванні до загального стажу час вимушеного прогулу, підтверджений рішенням суду, тобто позбавив права на дострокове оформлення пенсії за віком. З метою захисту своїх законних прав позивачка звернулася до суду з постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 29.12.2014 року /яка набрала чинності 15.01.2015року/, якою її адміністративний позов про зарахування до стажу 302 трудодні був задоволений. Проте, відповідач і після вступу в законну силу вказаного рішення суду відмовився виконувати його і лише 15.04.2015 року повідомив її листом, що при зверненні за призначенням пенсії до загального стажу їй буде зараховано період вимушеного прогулу з квітня 1996 року по лютий 1997 року. Позивачка звернулася до відповідача з заявою про призначення їй пенсії за заявою, поданою 10.11.2014 року, 25.05.2015 року відповідач повідомив, що відповідно до п.7-2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона мала право на дострокове призначення пенсії до 01.01.2015 року, на цей час вона його втратила та відмовився виконувати рішення суду. Ця заява позивачки відповідачем була розцінена як нова заява про призначення пенсії, але цей лист був вимогою про виконання рішення суду. Тобто, протиправними діями відповідача позивачка втратила право на достроковий вихід на пенсію за віком, що було передбачено законом. Вона станом на 10.11.2014 року звернулася до відповідача з повним комплектом документів для призначення пенсії, відповідала всім вимогам закону - їй виповнилося 55 років, мала страховий стаж не менше 30 років та звільнилася з роботи. Відповідачем незаконно відмовлено їй та не зараховано до страхового стажу 302 трудодні, в такому випадку її стажу було б достатньо. Постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 29.12.2014 року підтверджений факт відповідності позивачки на момент звернення до відповідача вимогам п. 7-2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому пенсія за віком їй повинна бути призначена в порядку ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення за пенсією, тобто з 10.11.2014 року /а.с.65-67/.

03.11.2015 року в судовому засіданні позивачка подала заяву про збільшення позовних вимог, мотивуючи тим, що під час пояснень свідків - працівників управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі встановлено, що вона з ІНФОРМАЦІЯ_1 року декілька разів зверталася до відповідача з метою оформлення дострокової пенсії за віком відповідно до вимог п. 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але їй повідомляли, що в неї не вистачає стажу роботи, надали їй перелік документів, які необхідно подати для оформлення пенсії. 10.11.2014 року вона вчергове звернулася до відповідача вже з письмовою заявою про зарахування до страхового стажу період вимушеного прогулу з квітня 1996 року по лютий 1997 року для нарахування дострокової пенсії за віком. Заява була викладена в такій редакції, так як працівниками відповідача не доведено, що заява повинна бути встановленого зразка, в наданому переліку вказано - заява без вказівки на затверджену форму. Також вона вважала, що після зарахування до страхового стажу 302 трудодні, вона буде мати необхідний стаж 30 років, після чого буде призначена пенсія. В своїй заяві від 10.11.2014 року вона прямо вказала, що зарахування стажу потрібно для нарахування дострокової пенсії за віком. Тому прохає зобов'язати відповідача прийняти від неї заяву встановленої форми про призначення пенсії за віком /а.с.135/.

23.11.2015 року позивачка під час судового розгляду подала письмову заяву про збільшення позовних вимог, мотивуючи її тим, що не погоджується з розрахунком загального трудового стажу, проведеним відповідачем за ухвалою суду, відповідно до якого її трудовий стаж станом на 10.11.2014 року становив 29 років 11 місяців та 27 днів. В пункті 6 вказаного розрахунку вказано період з 16.02.1985 року по 15.09.1985 року - 169 вихододнів / довідка від 29.12.2014 р. за № 60/. Але відповідач не включив 91 день декретних у 1985 році, які вказані в довідці і включені за підсумком року. Якби ці 91 день декретних були включені в розрахунок, то вона б мала 260 трудоднів при мінімумі 250 трудоднів, тобто до її стажу необхідно зарахувати повний 1985 рік. Згідно її трудової книжки вона працювала у колгоспі ім. Багацького з 01.01.1985 року по 15.02.1985 року та у колгоспі «Прогрес» з 20.02.1985 року по 31.12.1985 року. Тому прохає зобов'язати відповідача включити до її трудового стажу 91 день декретних за 1985 рік /а.с.180/.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала свої позовні вимоги у повному обсязі та пояснила, що у січні 2014 року звернулася до управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі і отримала перелік документів, які потрібно зібрати для призначення пенсії за віком. Їй нарахували стаж 28 років, вона зверталася до трудового архіву, отримала довідку за період роботи з 1985-2003 роки. В липні 2014 року зібрала всі документи, ІНФОРМАЦІЯ_1 року їй виповнилося 55 років, звернулася до відповідача з повним пакетом документів, але в неї не вистачало стажу, так як не зарахували час вимушеного прогулу за період з квітня 1996 року по лютий 1997 року 302 трудодня. Вона зверталася до адвоката, радилася, а потім 10.11.2014 року написала заяву про зарахування до стажу 302 трудодні для нарахування дострокової пенсії за віком. Заяву про призначення пенсії їй писати не пропонували, так як в неї не вистачало необхідного стажу 30 років. Коли вона звернулася до суду за захистом свого права, під час судового засідання теж не піднімалося питання про подачу заяви про призначення пенсії. Після того як вона 31.12.2014 року отримала повний текст постанови Великописарівського районного суду Сумської області від 29.12.2014 року, якою її адміністративний позов був задоволений, то звернулася до працівників управління, де їй повідомили, що рішення суду не набрало законної сили, про заяву ніхто їй не говорив. Вважає, що через незаконні дії відповідача, вона позбавлена права на призначення дострокової пенсії за віком, що було передбачено до 01.01.2015 року. Пенсія їй повинна бути призначена з 10.11.2014 року, в неї достатньо стажу. При подачі заяви вона надала трудову книжку, довідку № 31 від 28.07.2014 року, в якій не було вказано 91 день декретних у 1985 році, рішення суду, лицевий рахунок по зарплаті за 1996-97 р.р., копію відомості за листопад 1997 року по АПТЗТ «Прогрес». Але це були не всі документи, які були їй вказані в переліку. Постанова суду від 29.12.2014 року вступила в законну силу 15.01.2015 року, протягом січня - травня 2015 року вона неодноразово зверталася до відповідача з приводу зарахування їй до стажу 302 трудодні, їй повідомляли, що постанова суду оскаржена, а коли апеляційна скарга була залишена без розгляду в травні 2015 року, то відповідач повідомив їй, що вона втратила право на призначення дострокової пенсії, а 302 трудодні будуть зараховані їй до стажу при призначенні пенсії на загальних підставах при досягненні необхідного віку. Вважає, що на час звернення 10.11.2014 року вона мала стаж 30 років. Під час розляду справи в листопаді 2015 року вона надала відповідачу повний пакет документів для призначення їй пенсії з 19 найменувань для підрахунку її стажу, більшість з яких 10.11.2014 року нею подані не були. По розрахунках відповідача її стаж складає 29 років 11 місяців 27 днів, з яким вона не погоджується, так як відповідач не зарахував їй 91 день декретних за 1985 рік. Вона для цього надала довідку від 12.11.2015 року за № 19 Солдатської сільської ради, в якій у графі за 1985 рік вказана кількість відпрацьованих трудоднів 169 /91 декретні/ при встановленому мінімумі 250 трудодів. Вважає, що цього стажу буде достатньо до 30 років, а тому вона мала право на пільгову пенсію за віком з 10.11.2014 року.

Представник позивача ОСОБА_2, що діє на підставі довіреності /а.с.69/, в судовому засіданні позов підтримав та надав аналогічні пояснення.

Представник відповідача по справі надав письмові заперечення проти позову, в яких вказано, що відповідно до п.4.1 розділу ІV Порядку подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання, зокрема, про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою /додаток 2/. Заява, подана позивачкою 10.11.2014 року, не відповідає вимогам законодавства, за нею неможливо призначити пенсію, тому вона розглядалася відповідно Закону України «Про звернення громадян», за результатами розгляду ОСОБА_1 надана письмова відповідь /лист від 21.11.2014 р/ № 20/П-5/, якою роз'яснено норми законодавства, на підставі яких мож бути призначена пенсія за віком за наявності всієї сукупності підстав / віку, стажу та ін./. Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пунктом 1.7 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Позивачка не подала заяву встановленого зразка про призначення пенсії, тому 10.11.2014 року не можна вважати датою звернення за пенсією. Крім того, відповідно до п.п. 4.1-4.2 розділу ІІІ вказаного Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою /додаток 2/. Заяви осіб про призначення пенсії реєструються в журналі реєстрації органу, що призначає пенсію. Особі органом, що призначає пенсію видається розписка із зазначенням дати, прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у трьохмісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. При прийнятті документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); 4) видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі. Тобто управління здійснює розгляд заяв про призначення пенсії разом з усіма доданими до заяви документами з часу їх фактичної подачі особою. Право позивачки на пенсію відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» могло мати місце за наявності в сукупності чотирьох підстав, а саме - подання до 01.01.2015 року заяви встановленого зразка про призначення пенсії за віком з всіма необхідними документами, визначеними Порядком; наявністю 55 років на момент подання заяви про призначення пенсії; наявності страхового стажу не менше 30 років; звільнення з роботи на момент подання заяви про призначення пенсії. Позивачка не мала всіх вказаних умов, оскільки з заявою про призначення їй пенсії за віком до 01.01.2015 року не звернулася, не мала страхового стажу 30 років та не була звільнена з роботи. Тому підстави для призначення їй дострокової пенсії за віком з 10.11.2014 року відсутні. З 01.01.2015 року пункт 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» втратив чинність і не застосовується. Також законодавством не передбачено можливості подачі заяви про призначення пенсії минулим часом. / а.с. 25-26, 68, 148-150/.

Представник відповідача ОСОБА_3, що діє на підставі довіреності /а.с.28/ у судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі та доповнив, що позивачка не набула права на призначення їй дострокової пенсії, так як вона не подала заяву про призначення пенсії, вона неодноразово зверталася до працівників управління за консультаціями, їй підраховували страховий стаж, але його не вистачало до 30 років. Вона надавала трудову книжку про роботу в колгоспі, а також рішення Великописарівського районного суду Сумської області від 11.02.1997 року про її поновлення на роботу на посаді головного бухгалтера АПТЗТ «Прогрес» Великописарівського району, хоча відповідного запису про звільнення та поновлення в трудовій книжці не було. Тому неможливо було зарахувати до її трудового стажу 302 трудодні. Після ухвалення Великописарським районним судом постанови від 29.12.2014 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 вона 31.12.2014 року приходила до упрвління, віддала копію повного тексту постанови, яка ще не вступила в законну силу, заяву про призначення їй пенсії за віком не подала. Крім того, вона і до своєї заяви про зарахування їй стажу надала не повний перелік документів, достатніх для призначення їй пенсії. На день її звернення відповідно поданих документів її страховий стаж становив 17 років 10 місяців 21 день. Під час розгляду справи коли управління за дорученням суду здійснювало розрахунки страхового стажу позивачки станом на 10.11.2014 року, 31.12.2014 року та 12.10.2015 року виявилося, що вона з грудня 2014 року була працевлаштована, що є недопустимим для призначення дострокової пенсії. Вимоги позивачки зарахувати їй до стажу 91 день декретних за 1985 рік теж є необгрунтованими, так як вона 10.11.2014 року до своєї заяви надала довідку № 31 від 28.07.2014 року Солдатської сільської ради що вона у 1985 році відпрацювала 169 трудоднів при встановленому мінімумі 250 трудоднів. В її трудовій книжці були записи про кількість відпрацьованих трудоднів за час роботи в колгоспі, де було вказано декретна відпустка, але в графі про підстави внесених записів /документ, його дата та номер/ вказано лише проти одного запису розрахункова відомість, далі стоять прочерки, що є недопустимим. Тому ці записи не могли бути підставою для зарахування до стажу. 12.10.2015 року позивачка подала до управління заяву про прийняття для обрахунку страхового стажу, де вже була довідка Солдатської сільської ради № 60 від 29.12.2014 року, в якій за 1985 рік вказана кількість відпрацьованих нею в колгоспі 169 трудоднів при встановленому мінімумі 250, в кінці якої строкою вказано, що в книзі обліку та розрахунків з колгоспниками за 1985 рік окремим стовпчиком виділені декретні в кількості 91 день і занесені у стовпчику за підсумком року. Такі дані не можуть бути взяті управлінням до уваги, так як 91 день декретних повинні бути вказані в таблиці вироблених трудоднів. 13.11.2015 року позивачка надала довідку Солдатської сільської ради від 12.11.2015 року за № 19, в якій в графі 1985 рік вказано, що вона відпрацювала 169 трудоднів та вказано в дужках 91 декретні. Як було вирішено це питання, йому не відомо. Але не може бути призначена пенсія з 10.11.2014 року відповідно до довідки, виданої після сплину одного року.

На запитання суду щодо працевлаштування позивачки, остання повідомила, що дійсно, так як в неї не вистачало стажу для призначення дострокової пенсії, вона з грудня 2014 року працевлаштувалася, а саме здійснює догляд за непрацездатною особою, оскільки їй повідомили, що пенсіонери мають право працювати. Працює вона і до цього часу.

Вивчивши матеріали справи, оцінюючи докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до частин 1-2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлений статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 року в с. Тарасівка Великописарівського району Сумської області /а.с.4/. Відповідно до записів її трудової книжки колгоспника НОМЕР_1, заповненої 11 червня 1984 року позивачка з 20 лютого 1985 року по 21.10.1986 року працювала на посаді заступника головного бухгалтера в колгоспі «Прогрес»; з 29.07.1986 року по 14.03.1990 року була вибрана секретарем виконкому Солдатської сільської ради; з 05.04.1990 року по 31.01.2003 року працювала в колгоспі «Прогрес» на посаді заступника головного бухгалтера» а.с.6-11/.

Постановою Великописаріського районного суду Сумської області від 29.12.2014 року /яка набрала чинності 15.01.2015 року/ задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії і зобов'язано відповідача зарахувати до її стажу період вимушеного прогулу з квітня 1996 року по лютий 1997 року, тобто 302 трудодні /а.с.12-13/.

В судовому засіданні оглядалася адміністративна справа № 575/1078/14а, провадження № 2-а/575/18/14 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій міститься заява ОСОБА_1 до начальника управління ПФУ у Великописарівському районі від 10.11.2014 року з проханням зарахувати до стажу періоду вимушеного прогулу з квітня 1996 року по лютий 1997 року для нарахування дострокової пенсії за віком. Згідно рішення Великописарівського районого суду від 11.02.1997 року була поновлена на посаді замісника головного бухгалтера і в листопаді 1997 року на лицевому рахунку були зроблені відповідні нарахування: 302 вихододні, зарплата 652, 50 грн. Додаток: рішення суду /1 аркуш/, копія трудової книжки /6 аркушів/, лицевий рахунок по зарплаті за 1996-97 р.р., довідка № 31 від 28.07.2014 р. /1 аркуш/, копія відомості за листопад 1997 р. по АПТЗТ «Прогрес» / 1 аркуш/ /а.с.153/.

13.05.015 року позивачка звернулася до відповідача з письмовою заявою з проханням прийняти від неї документи для нарахування дострокової пенсії згідно постанови Великописарівського районного суду Сумської області від 29.12.2014 року, вважає дії управління неправомірними, так як основним документом, що підтверджує трудовий стаж є трудова книжка, в якій не має виправлень та підтирок, її відомості співпадають з довідкою Солдатської сільської ради Великописарівського району від 28.07.2014 р. за № 31. Записів про її звільнення та поновлення на роботі не має тому, що вона не писала заяву про звільнення і весь час була членом колгоспу. До заяви надала рішення суду за 1997 рік, 2014 рік, відповідь ПФ, довідку від 28.07.2014 р. ща № 31, копію трудової книжки сторінки 20-21 /а.с.15/.

На вказану заяву позивачка отримала відповідь управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області від 25.05.2015 року за № 9/П-5, в якій роз'яснено ОСОБА_1, що з 01.01.2015 року втратила силу норма про призначення дострокової пенсії за віком, тому 302 трудодні будуть зараховані до її стажу при її зверненні за призначенням пенсії за віком на загальних підставах при досягненні нею необхідного пенсійного віку. Крім того, їй роз'яснено, що на сторінці 21 копії її трудової книжки № НОМЕР_2 записи оформлені не належним чином, а саме в графі 6 відсутня інформація про номер та дату документа, на підставі якого зроблені відповідні записи, тому їй необхідно надати інші документи, які підтверджують її роботу в той період /а.с.14/.

В судовому засіданні були допитані в якості свідків працівники управління Пенсійного фонду у Великописарівському районі Сумської області ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які пояснили кожна окремо, що позивачка неодноразово зверталася до їх відділу для консультацій з приводу збору доументів для призначення пенсії достроково. В жовтні 2014 року вона надала пакет документів, перевірили документи, перарухували стаж, його було не достатньо до 30 років, документи були повернуті позивачці, заяву про призначення дострокової пенсії їй не пропонували писати ввиду відсутності необхідної кількості стажу, але зразки заяв знаходилися на столі, за яким сиділа позивачка, вона теж не виявляла ініціативи подавати таку заяву, так як розуміла, що в неї не вистачало стажу. Вона надала рішення суду за 1997 рік, з якого слідувало, що вона звільнена та поновлена судом. Проте в її трудовій книжці такого запису не було. Тому управління самостійно не могло зарахувати їй до стажу 302 трудодні. До даного виду пенсії не застосовується строк три місяці, протягом якого особа може надавати додаткові документи, оскільки строк дії щодо даного виду пенсії був обмежений в часі законодавцем до 01.01.2015 року. Дана пенсія призначалася із дня звернення особи з заявою та повним пакетом документів. Їй порадили звернутися до суду або доплатити страховий стаж. 05.11.2014 року вона подала заяву до податкової інспекції щоб доплатити за страховий стаж, якого не вистачає. Через деякий час зателефонували з податкової інспекції та повідомили, що за заявою ОСОБА_1 складений договір, але вона його не підписала, тому він розірваний. 31.12.2014 року позивачка надала копію рішення суду від 29.12.2014 року, яке не набрало законної сили. Інших документів вона не надала, бажання подати заяву про призначення пенсії не виявила.

В судовому засіданні оглядалися два журнали реєстрації особистого прийому громадян ОСОБА_5, які надав представник відповідача, з яких слідує, що ОСОБА_1 зверталася 09.09.2014 року за конультацією для збору пакету документів для призначення пенсії за віком; 12.09.2014 року - перевірка документів, підрахування стажу, надана консультація щодо добровільної сплати внесків; ІНФОРМАЦІЯ_1 року - консультація щодо зарахування колгоспного стажу за вихододнями та рішенням суду; 05.11.2014 року - надано роз'яснення щодо доплати /а.с.167-175/.

Відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до 01.01.2015 року право на дострокову пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи.

Відповідно 1 частини 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення /перерахунок/ пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду.

Статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в пункті 1 частини 1 визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Частиною 5 вказаної статті передбачено, що документи про призначення /перерахунок/ пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше десяти днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення /перерахунок/ або про відмову у призначенні /перерахунку/ пенсії.

Детальніше порядок подачі заяви та призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 , а саме пунктами 1.6-1.7 розділу І, відповідно до яких звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою ст. 45 Закону. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Відповідно до розділу ІІ п. 2.1 вказаного Порядку - до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1/ документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2/ документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній; 3/ для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 року; 4/ документи про місце проживання /реєстрації/ особи; 5/ документи, які засвідчують особливий статус особи.

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 пунктів 1, 3 - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Відповідно до пунктів 4.1 - 4.2 розділу ІІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються і журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. При прийнятті документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); 4) видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі.

Як слідує матеріалів даної адміністративної справи позивачка після досягнення нею 55 років, тобто з 18 вересня 2014 року, з заявою до управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області у довільній формі або встановленого зразка про призначення їй дострокової пенсії за віком та необхідними документами до неї не зверталася. Заява, подана нею відповідачу 10.11.2014 року, була з проханням зарахути до її стажу період роботи з квітня 1996 року по лютий 1997 року у виді 302 трудоднів, для призначення дострокової пенсії за віком. Суд не може розцінити вказану заяву як про призначення пенсії. До того ж позивачка не надала відповідачу необхідні документи, визначені діючим законодавством до заяви про призначення пенсії за віком.

В судовому засіданні на запитання суду позивачка пояснила, що вона не подавала заяву про призначення пенсії, так як розуміла, що в неї не достатньо необхідної кількості стажу.

Позивачка стверджує, що ввиду неправомірних дій відповідача вона втратила право на призначення дострокової пенсії за віком, так як саме 302 трудоднів їй не вистачало для 30 років страхового стажу.

Під час судового розгляду на вимогу суду відповідачем проведені розрахунки страхового стажу позивачки станом на:

-11.10.2014 року на підставі наданих позивачкою документів відповідачу - страховий стаж становив 17 років 10 місяців 21 день /а.с.123/;

-31.12.2014 року з урахуванням постанови Великописарівського районного суду Сумської області від 29.12.2015 року, відомостей про страховий стаж - страховий стаж становив 28 років 9 місяців 24 дні /а.с.126-127/;

-12.10.2015 року на підставі наданих позивачкою відповідачу пакету документів за її заявою від 12.10.2015 року та відомостей про страховий стаж за 2014-2015 роки - 30 років 7 місяців 18 днів, так як позивачка з грудня 2014 року працевлаштувалася і продовжує працювати до цього часу / а.с. 102-122, 124-125/.

За клопотанням позивачки суд постановив ухвалу від 03.11.2015 року, якою зобов'язав відповідача провести розрахунок її стажу станом на 10 листопада 2014 року з урахуванням:

- постанови Великописарівського районного суду Сумської області від 29.12.2014 року;

- довідки виконкому Покровської сільської ради Краснопільського району Сумської області від 21.07.2014 року за № 35 щодо відпрацювання у вересні 1983 року 23 вихододня;

- довідки виконкому Солдатської сільської ради Великописарівського району Сумської області від 29.12.2014 року за № 60 щодо відпрацювання у колгоспі необхідного мінімуму за період з 1990 року по 2003 рік включно;

- індивідуальних відомостей про застраховану особу форма ОК-5 про відпрацювання в січні 2004 року 26 днів та запису у трудовій книжці позивачки НОМЕР_1 про її роботу з 01.02.2003 року по 17.03.2004 року в ПП «Солдатське».

Відповідач на виконання вказаної ухвали суду надав розрахунок, відповідно до якого позивачка станом на 10.11.2014 року мала страховий стаж 29 років 11 місяців 27 днів, тобто менше 30 років /а.с.151, 161/. Хоча довідку Солдатської сільської ради від 29.12.2014 р. № 60 вона подала відповідачу 12.10.2015 року.

В своїй останній заяві про збільшення позовних вимог, поданій 23.11.2015 року, позивачка прохає суд включити до її загального трудового стажу 91 день декретних за 1985 рік на підставі довідки Солдатської сільської ради Великописарівського району від 12.11.2015 року за № 19, при цьому призначивши їй дострокову пенсію за віком з 10.11.2014 року.

В зв'язку з цим представник відповідача пояснив, що на даний час позивачка на обліку в управлінні як пенсіонер не перебуває, заяву про призначення їй пенсії за віком з додатком документів до 01.01.2015 року не подала, вказана заява повинна бути зареєстрована в журналі реєстрації заяв про призначення пенсії, повний пакет документів вона подала під час розгляду справи 12.10.2015 року, коли вже втратила право на призначення дострокової пенсії за віком. Крім того, вказав, що на даний час в управлінні маються три різні довідки Солдатської сільської ради Великописарівського району від 28.07.2014 р. за № 31 /а.с.117/, в якій за 1985 рік вказано відпрацьовані трудодні в кількості 169, від 29.12.2014 р. за № 60, в якій за 1985 рік вказано, що позивачка відпрацювала 169 трудоднів, в кінці якої окремо зазначено, що у книзі обліку та розрахунків з колгоспниками за 1985 рік окремим стовчиком виділені декретні у кількості 91 день і занесені у стовпчику за підсумком року, хоча у кількість відпрацьованих трудоднів вони сільською радою не внесені /а.с.116/, від 12.11.2015 року за № 19, в якій за 1985 рік вказана кількість відпрацьованих трудоднів 169 /91 декретні/ /а.с.181/. Таким чином, на даний час жодна із вказаних довідок сільською радою не відізвана, відомості в них різняться між собою, що унеможливлює управління самостійно прийняти будь-яку з них.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що крім незарахованих відповідачем 302 трудоднів до стажу позивачки, ще є спірні відносини з приводу кількості відпрацьованих позивачкою трудоднів протягом 1985 року.

В судовому засіданні досліджувалася трудова книжка колгоспника ОСОБА_1 НОМЕР_1, в якій під номером 3 міститься запис 20.02.1985 року про прийняття позивачки на посаду заступника головного бухгалтера колгоспу «Прогрес» на підставі наказу № 3 від 25.04.1985 р., під номером 4 міститься запис 21.10.1986 року про звільнення її з займаної посади заступника бухгалтера колгоспу «Прогрес» в зв'язку з обранням на посаду секретаря виконкому Солдатської сільської ради /а.с.105-106/. В розділі трудової участі в громадському господарстві міститься запис - колгосп «Прогрес» за 1985 рік прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі - 250, виконаний річний мінімум трудової участі - 169, сума - 1 382, 58, причина невиконання річного мінімума трудової участі - декретна відпуства, на підставі чого внесений запис /документ, його дата і номер/ - розрахункові відомості /а.с.110/.

В зв'язку з цим суд прийшов до висновку, що запису у трудовій книжці за виконані нею трудодні у 1985 році в колгоспі «Прогрес» для призначення пенсії відповідачу не достатньо, так як з них не видно який час вона перебувала у декретній відпустці та на підставі якого документу з датою та номером здійснений даний запис.

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 пунктів 9,11 - тривалість тимчасової непрацездатності , яка розпочалася в період роботи, встановлюється на підставі довідок, виданих за місцем роботи. Час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми встанолюється на підставі: свідоцтва про народження дитини або паспорта, документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала.

Позивачка надала копію свідоцтва про народження сина ОСОБА_7, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с. Крамчанка Великописарівського району Сумської області /а.с. 111/.

На підставі досліджених у судовому засіданні доказів суд прийшов до переконливого висновку, що відповідач надав достатньо доказів, щоб довести про правомірність його дій, оскільки позивачка на час її звернення 10.11.2014 року до управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області не набула права на призначення їй достокової пенсії за віком, яка діяла до 01.01.2015 року, оскільки не мала необхідної кількості страхового стажу та не подала відповідачу відповідну заяву з додатками до неї про призначення їй пенсії за віком достроково. До того ж з грудня 2014 року, не вирішивши спору з відповідачем щодо зарахування до стажу 302 трудоднів, та не впевневшись, що має право на призначення дострокової пенсії за віком, працевлаштувалася. Тому навіть, якби вона подала заяву про призначення їй дострокової пенсії за віком 31.12.2014 року, вона б не мала на неї права, так як в неї не вистачало 30 років страхового стажу та вона не була звільнена, що суперечить вимогам п. 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тому вимоги позивача є безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі ст.ст. 17-18, 71-72, 86, 94, 159, 161, 162, 185-186, 255-256 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Великописарівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27.11.2015 року.

Суддя О.С.Семенова.