Справа: № 826/27062/15 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
06 жовтня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2016 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Київської міської державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Київська міська рада, Виконавчий орган Київської міської ради, Голова Київської міської ради, Голова Київської міської державної адміністрації Бондаренко Володимир Володимирович про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання незаконним, нечинним з дати прийняття та скасування Розпорядження ВО Київської міської ради № 591 від 19.06.2015 р., зареєстроване ГТУЮ м. Києва 08.07.2015 р. за № 87/1198 «Про внесення змін до Тарифів та структурних тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій, які надають виконавці цих послуг, по кожному будинку окремо».
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2016 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позову в повному обсязі.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Як вбачається з матеріалів справи 19.06.2015 р. виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) видав розпорядження № 591 «Про внесення змін до Тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають виконавці цих послуг, по кожному будинку окремо», яке було зареєстроване в Головному територіальному управлінні юстиції у місті Києві 05 липня 2015 за № 87/1198.
Вказаним розпорядженням: 1) затверджено Зміни до Тарифів та структури тарифів на послуги з утримання споруд та прибудинкових територій, які надають виконавці цих послуг, по кожному будинку окремо для здійснення розрахунків із споживачами залежно від оплати останніми не пізніше або після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, встановлених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 30 вересня 2014 року № 1078; 2) Виключено позицію 5 Тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надаються суб'єктами господарювання по кожному будинку окремо для здійснення розрахунків із споживачами, в залежності від оплати останніми не пізніше або після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, встановлених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15 грудня 2011 року № 2380; 3) Унесено до Тарифів та структури тарифів такі зміни: позиції 22, 23, 31 - 33, 43, 44 розділу «Голосіївський район» виключено; позиції 74 - 76 розділу «Дарницький район» виключено; позиції 11-18 розділу «Печерський район» виключено.
Відповідно до підпункту 2 пункту «а» частини 1 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 р. № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Наведене кореспондується із положеннями частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-IV щодо встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Таким чином, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про те, що приймаючи спірне розпорядження, Київська міська державна адміністрація, як виконавчий орган Київської міської ради, діяла відповідно до наданих їй повноважень.
Твердження позивача про те, що виконавчий комітет Київської міської ради не утворено, а відтак розпорядження № 591 від 19.06.2015 р. прийнято неналежним органом, обґрунтовано не взято судом до уваги.
У частині другій статті 118, частині другій статті 140 Конституції України встановлено, що особливості здійснення виконавчої влади і місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, які відповідно до частини третьої статті 133 Основного Закону мають спеціальний статус, визначаються окремими законами України.
Згідно з частиною п'ятою статті 118 Конституції України Київський міський голова як голова КМДА при здійсненні своїх повноважень у сфері виконавчої влади відповідальний перед Президентом України і Кабінетом Міністрів України, а також підзвітний і підконтрольний Кабінету Міністрів України.
За змістом статей 14, 16 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» від 15 січня 1999 року N 401-XIV однією з особливостей здійснення виконавчої влади і місцевого самоврядування в м. Києві є зосередження у КМДА функцій у сферах виконавчої влади і місцевого самоврядування.
Конституційний Суд України у Рішенні від 25 грудня 2003 року N 21-рп/2003 вказав, що КМДА є єдиним в організаційному відношенні органом, який виконує функції виконавчого органу Ради та паралельно функції місцевого органу виконавчої влади. КМДА має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою, яка Президентом України призначається головою КМДА.
За частиною шостою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються міським головою.
За частиною восьмою цієї статті міський голова в межах своїх повноважень видає розпорядження.
У статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження міського голови на прийняття ним розпоряджень, перелік (коло) яких не містить права приймати розпорядження з питань, пов'язаних зі сферою споживання житлово-комунальних послуг.
Водночас відповідно до частин першої, другої статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 9 квітня 1999 року № 586-XIV голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, які є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми процесуального права чи порушено норми матеріального права.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 11 жовтня 2016 р.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мельничук В.П.
Мацедонська В.Е.