Справа: № 739/1062/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Чепурко В.В. Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
Іменем України
06 жовтня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючої судді: Ганечко О.М.
суддів: Коротких А.Ю.,Літвіна Н.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Новгород-Сіверського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на постанову Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 13.07.16 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Новгород-Сіверського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Новгород-Сіверського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 13.07.16 року позов задоволено.
Зобов'язано Новгород-Сіверське об'єднане Управління Пенсійного фонду України здійснити з 01 червня 2016 року, на підставі довідки Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області від 24 травня 2016 року №01-28/1839, перерахунок пенсії, призначеної позивачу, у зв'язку з втратою годувальника, у розмірі 70 відсотків пенсії її покійного чоловіка, обрахованої у розмірі 90 відсотків від його заробітної плати за посадою начальника Управління економіки Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, з 04 грудня 2003 року позивач отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника свого чоловіка, який обіймав посаду начальника Управління економіки Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області, відповідно до Закону України «Про державну службу», довічно, у розмірі 70 відсотків пенсії її чоловіка.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, від 24 травня 2016 року №01-28/1839, з 01 грудня 2015 року заробітна плата за посадою, яку обіймав чоловік позивачки перед призначенням йому пенсії, становить: посадовий оклад 1 723 грн. 00 коп., надбавка за ранг 70 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років 717 грн. 20 коп., надбавка за високі досягнення у праці 1104 грн. 08 коп., премія 3 935 грн. 65 коп.
Після отримання вказаної довідки, позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної їй у зв'язку з втратою годувальника, пенсії, виходячи з розміру заробітної плати за посадою, яку обіймав годувальник перед виходом на пенсію, однак, 14 червня 2016 року відповідачем було прийнято рішення №28/04/Г-11 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, яке мотивовано відсутністю для його проведення законних підстав, оскільки Постановою КМУ №1013 внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №865 та скасовано здійснення перерахунку пенсій державних службовців при підвищенні окладів і наданні нових довідок.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на таке.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу»,у редакції, яка діяла на момент призначення Позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Приписи ст. 37-1 Закону, в редакції, яка була чинна на момент виникнення у Позивача права на перерахунок пенсії, визначали, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка була чинною до 15.12.2015 року, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а пункт 5 змінений.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції, що, відповідно до положень ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.).
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», приписано міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
У зв'язку із наведеним, згідно довідки від 24 травня 2016 року №01-28/1839, було підвищено заробітну плату начальника Управління економіки Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області, на посаді якого раніше працював чоловік позивача.
Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01.12.2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на який працював чоловік позивача, що було підставою для перерахунку, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про наявність у позивача правових підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця.
При цьому, колегія суддів вважає за необхідне наголосити на тому, що Кабінетом Міністрів України, на виконання вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу», не були визначені умови та порядок перерахунку пенсій державних службовців. Разом з тим, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України, «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Зі змісту наведеної норми випливає, що її положення поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Аналогічну позицію підтримує Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 23.02.2016 року у справі № К/800/4502/16.
Відтак посилання апелянта на те, що із набранням чинності пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовуються норми, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», а відтак, раніше призначені пенсії не перераховуються, колегія суддів, вважає необґрунтованим.
Згідно зі ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, що на думку колегії апеляційного адміністративного суду, дотримано судом першої інстанції.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Вирішуючи питання про стягнення з апелянта судового збору, колегія суддів зазначає наступне.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.09.16 року клопотання апелянта було задоволено. Відстрочено Новгород-Сіверському об'єднаному Управлінню Пенсійного фонду України сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення у вказаній справі.(551,20*110%=606,32грн).
Керуючись, ст.160, 167, 195,197,198, 200,205,211,212,254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Новгород-Сіверського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України - залишити без задоволення.
Постанову Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 13.07.16 року - без змін.
Стягнути з Новгород-Сіверського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019, р/р 31211206781007, код класифікації 22030001) судовий збір за подання до суду апеляційної скарги в розмірі 606 (шістсот шість ) гривень 32 копійки.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:
Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
Судді:
Літвіна Н.М. Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді: Коротких А. Ю.
Літвіна Н. М.