Постанова від 11.10.2016 по справі 735/884/16-а

Справа № 735/884/16-ар.

2-а/735/29/2016р.

Категорія 87

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2016 року

Коропський районний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Корзюк Т.П., при секретарі - Редько А.О.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, вказуючи на те, що вона має стаж журналіста повних 38 років. З 2001 року перебуває на обліку в Сосницькому об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Чернігівської області та отримує пенсію в розмірі 90% заробітної плати. 15.08.2016 року вона звернулась до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Чернігівської області з заявою про перерахунок пенсії. Однак 18.08.2016 року відповідач відмовив в перерахунку пенсії. А тому позивач просить визнати рішення Сосницького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Чернігівської області № 803/05 від 18.08.2016 року неправомірним та зобов'язати Сосницьке об'єднане управління Пенсійного Фонду України Чернігівської області здійснити перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, з розрахунку 90% суми заробітної плати на посаді редактора районної газети, включивши як складові заробітної плати, а саме: посадовий оклад - 3580 грн.; надбавка за ранг (9) - 70 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 1460,00 грн.; середній розмір надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, встановлений у грудні 2015 року 2044,00 грн.; середній розмір премії у грудні 2015 року за посадою редактора - 2863,00 грн., премія з нагоди Дня Журналіста за посадою редактора у 2015 році - 2863,00 грн., на підставі довідки редакції Коропської районної газети «Нові горизонти» від 15.08.2016 року № 21 про заробітну плату, а також врахувати матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 1/12 середньомісячної заробітної плати та індексацію всіх її грошових доходів, згідно листа Мінсоцполітики від 17.02.2016 року № 2262/0014-1610 «Про індексацію грошових доходів».

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не викликалась, оскільки в позовній заяві просила справу розглянути без її участі, позов підтримує, просить його задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлений.

Відповідно ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи, та дослідивши надані сторонами докази, суд приходить до наступного висновку.

З 2001 року їй призначена пенсія державного службовця, у розмірі 90 % заробітної плати.

15.08.2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90% середнього заробітку, надавши довідку про складові заробітної плати.

Рішенням від 18.08.2016 року Сосницького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Чернігівської області відмовив позивачу у перерахунку пенсії.

Відповідно ст. 16 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" передбачено, що пенсійне забезпечення працівників засобів масової інформації здійснюється відповідно до принципів та норм, встановлених пенсійним законодавством України. При нарахуванні пенсії журналісту державного або комунального засобу масової інформації застосовуються норми, методика та порядок нарахування пенсії державному службовцю.

Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів( тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.

Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.. 8 Конституції України.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача у листі відповіді № 803/05 від 18.08.2016 року та в запереченні про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вище зазначених законів не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.

Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються ( в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений закону № 213-VIII не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Позивачеві була призначена пенсія державного службовця з 08.11.2001 року на підставі Закону № 3726-ХІІ, пенсія призначена в розмірі 90 % від заробітної плати, тобто до набрання чинності закону № 213-VIII, тому виходячі з Конституційних засад даний закон не може поширюватися на позивача.

Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів, щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.

Отже, зміни внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» позивачка, яка у 2001 році вийшла на пенсію державного службовця з посади редактора районної газети «Нові горизонти», має право на перерахунок пенсії в зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу в розмірі 90% від заробітної плати.

З 01 грудня 2015 року було підвищено розмір заробітної плати редактора районної газети «Нові горизонти», що підтверджується довідкою редакції Коропської районної газети «Нові горизонти» №21 від 15 серпня 2016 року.

15 серпня 2016 року позивач звернулась до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Чернігівської області з заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, однак 18 серпня 2016 року відповідач своїм рішенням № 803/05 відмовив їй у перерахунку пенсії.

Вказані обставини не заперечуються відповідачем, а тому суд бере їх за основу при вирішенні даного спору. Відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне стахування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4.ст.45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Суд вважає, що перерахунок позивачу у зв'язку з підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01 серпня 2016 року.

Крім того, суд звертає увагу, що за змістом ст.. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбачених цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім"ї у випадках, визначених цим Законом. Отже, чинним законодавством не встановлюється ні строковість, ні обмеженість у часі щомісячних пенсійних виплат. З самого визначення поняття "пенсія" випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк. В даному випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії ( чи її перерахунок).

Таким чином, виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це обмежуватиме право особи на отримання державної пенсії яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з 01 серпня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної редактору газети за останнім місцем роботи у розмірі 90 % місячної (чинної) заробітної плати, встановленої законодавством на підставі довідки редакції Коропської районної газети «Нові горизонти» від 15.08.2016 р. № 21. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною. Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь

сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що з Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області підлягають стягненню судові витрати - судовий збір в розмірі 1102 грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсій», ст.ст. 71, 158-163, 167 КАС України, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 90 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», посадового окладу редактора газети «Нові горизонти».

Зобов'язати Сосницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 з 01 серпня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадового окладу редактора газети «Нові горизонти».

В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) гривень 40 копійок.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Коропський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Т. П. Корзюк