33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
"11" жовтня 2016 р. № 918/1050/16
Господарський суд Рівненської області у складі судді Войтюка В.Р., розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненькій області
до Фізичної-особи підприємця ОСОБА_2
про стягнення заборгованості по орендній платі
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області (далі - позивач) звернулось до господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Фізичної-особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по орендній платі.
Вказана позовна заява не відповідає вимогам розділу VIII Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), а тому підлягає поверненню з посиланням на ст. 63 ГПК України з огляду на наступне
Пунктом 3 ч. 1 ст. 57 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору в встановленому порядку та розмірі.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
За приписами ст. 3 цього Закону судовий збір справляється, серед іншого, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
У матеріалах позовної заяви відсутні докази оплати судового збору у встановленому чинним законодавством розмірі.
Разом з тим, позивачем у позовній заяві заявлено клопотання про відстрочку сплати судового збору до прийняття рішення по суті, де останній посилається на відсутність коштів на сплату судового збору.
Відповідно до ч. 1, ч.2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. При цьому, оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати (п.3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.03.2013 р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України").
З вищевикладеного слідує, що позивач, як заінтересована сторона, звертаючись до суду із клопотанням про відстрочення сплати судового збору, повинен був належним чином обґрунтувати неможливість або утруднення здійснення оплати судового збору, та на підтвердження цього надати належні та допустимі докази.
На обґрунтування заявленого клопотання про відстрочення сплати судового збору позивач посилається на відсутність коштів, що підтвердив довідкою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області від 10 жовтня 2016 року № 10-03-03120.
Положення Закону України "Про судовий збір" дають право суду відстрочити сплату судового збору лише за наявності виключних обставин, з урахуванням того, що в майбутньому заявник матиме фінансову можливість сплатити розмір судового збору, чого із змісту обґрунтувань позивача щодо відстрочення сплати судового збору не вбачається.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем не подано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, та не вбачає підстав для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Крім того, суд звертає увагу на те, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області не позбавлене можливості звернутись до господарського суду з позовною заявою, сплативши судовий збір у встановленому законом порядку та розмірі.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Враховуючи вищевказане, позовна заява підлягає поверненню без розгляду.
Слід також зазначити, що за частиною 3 статті 63 ГПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Керуючись п. 4 ч. 1 ст. 63, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Відмовити Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Рівненській області у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
2. Повернути дану позовну заяву та додані до неї документи позивачу без розгляду.
Суддя Войтюк В.Р.