Справа № 819/1153/16
10 жовтня 2016 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання внести зміни до актового запису цивільного стану, -
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, в якому просить зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_4 № 41, складеного 01 серпня 1971 року Дублянською селищною радою Нестерівського району Львівської області, а саме змінити національність нареченого з "українець" на "поляк".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що мати позивача - ОСОБА_1 за національністю є полькою, що встановлено постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 01.07.2016 року у справі №608/1033/16-а. Відтак, на думку позивача, цей факт не потребує доказування. Позивач також відносить себе до польської національності та стверджує, що має право на внесення відповідних змін у актовий запис про його шлюб.
З метою відновлення свого етнічного походження ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про внесення змін в актовий запис про його шлюб №41 від 01 серпня 1971 року щодо зміни національності нареченого з "українець" на "поляк", однак йому було відмовлено, що стало підставою для звернення до суду.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів, викладених в адміністративному позові та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено за відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та його представника, оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області із відповідною заявою про внесення змін до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_4 № 41, складеного 01 серпня 1971 року Дублянською селищною радою Нестерівського району Львівської області шляхом зміни національності нареченого з "українець" на "поляк".
За результатами розгляду заяви відповідачем було надано роз'яснення від 21.09.2016 року №1110/09-03-07, яким відмовлено у задоволенні клопотання заявника у внесенні вищевказаних змін до актового запису у зв'язку з тим, що Указ Президента України від 31.12.1991 року "Про порядок зміни громадянами України національності" втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27.01.1999 року № 70/99
Не погодившись з відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Згідно з пунктом 7 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень КАС України після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану (глави 29-32 і 36 Цивільного процесуального кодексу України 1963 року), розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ).
Відповідно до статті 6 Закону № 2398-VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно зі статтею 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, спадкоємців померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частини друга, третя статті 22 Закону № 2398-VІ).
Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством, відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі -Правила).
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Пунктом 2.5 Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис.
Відповідно до пункту 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2, згідно пункту 2.12 Правил.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку (пункт 1.1 Правил).
Відповідно до пункту 2.13.2 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Згідно з пунктом 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Згідно положень статей 1, 3 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Згідно з приписами частини другої статті 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Дослідивши належні та допустимі докази у справі, судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Давидківці Чортківського району Тернопільської області, про що свідчить копія паспорта серії НОМЕР_1, виданого Тернопільським МУ УМВС України в Тернопільській області 05 березня 1998 року та копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 15.07.2016 року.
В актовому записі про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_4 № 41, складеного 01 серпня 1971 року Дублянською міською радою Жовківського району Львівської області зазначені відомості про національність нареченого "українець", що підтверджується копією Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб позивача, сформованого 10 жовтня 2016 року.
Разом з тим, постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 01.07.2016 року у справі №608/1033/16-а за позовом ОСОБА_5, третьої особи ОСОБА_1 до Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про оскарження відмови щодо поновлення актового запису про народження, внесення зміни в актові записи про шлюб та про народження, зобов'язання вчинити дії, яка набрала законної сили 12.07.2016 року, ідентифіковано національність матері позивача - ОСОБА_5, як полька. На підставі вищезгаданої постанови внесено також зміни в ряд актових записів.
Зокрема, в актовому записі №06 від 15.07.2016 року про народження матері ОСОБА_1 - ОСОБА_6 в графі відомості про батька зазначено ОСОБА_7, національність "українець", в графі відомості про матір значиться ОСОБА_8, національність "полька", що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, сформованого 15 липня 2016 року.
В актовому записі про шлюб матері позивача - ОСОБА_6 №06 від19.07.1962 року в графі відомості про дружину зазначено національність нареченої "полька", що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу, сформованого 15 липня 2016 року.
В актовому записі про народження позивача №08 від 29.05.1951 року у графі відомості про матір зазначено ОСОБА_5, національність "полька", що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, сформованого 15 липня 2016 року.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі шляхом внесення відповідних виправлень до актового запису про шлюб позивача, змінивши національність нареченого з "українець" на "поляк".
Керуючись ст.ст. 2,6,11,86,122,158-167 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Зобов'язати Тернопільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_4 № 41, складеного 01 серпня 1971 року Дублянською міською радою Жовківського району Львівської області (колишня назва Дублянська селищна рада Нестерівського району Львівської області), а саме змінити національність нареченого з "українець" на "поляк".
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.