Справа 127/21282/16-к
Провадження 1-кс/127/7556/16
06 жовтня 2016 року м. Вінниця
Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю слідчого ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СУ ГУ Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_2 про надання дозволу на призначення позапланової перевірки дотримання ОСОБА_3 (фізична особа - підприємець, ідентифікаційний код - НОМЕР_1 , фактична адреса підприємницької діяльності АДРЕСА_1 ) вимог земельного та іншого законодавства при використані земель Міністерства оборони України на території військового містечка № НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_3 що за адресою: АДРЕСА_2 , проведення якої доручити спеціалістам Головного управляння Держгеокадастру у Вінницькій області або спеціалістам Управління Деожгеокадастру у м. Вінниці Вінницької області, -
Слідчий ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним клопотанням, яке погоджено прокурором ОСОБА_4 , яке мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУ Національної поліції у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні 42016020420000100 від 25.04.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 197-1, ч.3 ст. 197-1, ч.2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що військове містечко № НОМЕР_2 (військова частина НОМЕР_3 ) дислокується за адресою: АДРЕСА_2 , знаходиться на балансі КЕВ м. Вінниця, а земельна ділянка загальною площею 28,03 га на якій розташоване зазначене військове містечко, належить до сфери управління Міністерства оборони України. Відповідно до акту на право користування землею виконавчого комітету Вінницької міської ради трудящих від 1975 року вищевказана земельна ділянка знаходиться у постійному користуванні КЕВ м. Вінниця. Згідно акту обстеження самовільно зайнятої та частково забудованої земельної ділянки військового містечка № НОМЕР_2 АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , закріпленої за військовою частиною НОМЕР_3 , громадянин ОСОБА_3 самовільно захопив земельну ділянку на території військового містечка № НОМЕР_2 (військова частина НОМЕР_3 ) загальною площею 37775,3 м2, з яких на 2037, 6 м2 проведено самовільне будівництво капітальних та тимчасових будівель і споруд, а на 1738 м.2 останнім побудовано стоянку та розміщається автомобільна, спеціальна техніка і різного роду будівельні матеріали. Разом із тим, начальником КЕВ м. Вінниця працівником Збройних Сил України ОСОБА_5 укладено договір з ОСОБА_3 №168 від 21.04.2015 «Про компенсацію земельного податку» згідно умов якого останній зобов'язаний не пізніше 25 числи поточного місяця вносити компенсацію земельного податку відповідно до розрахунку плати земельного податку на земельну ділянку, що використовується ОСОБА_3 (Додаток 2 до договору №168 від 21.04.2015) на земельну ділянку, що вказана у Додатку №1 до договору №168 від 21.04.2015 загальною площею 4400 м2 на рахунки КЕВ м. Вінниця відповідно до наданих рахунків та до 5-го числа поточного місяця ОСОБА_3 проводить попередню оплату у розмірі 50% нарахованої за попередній місяць суми.
Окрім цього, зазначеним договором фактично надається право безперешкодно користуватись земельною ділянкою, що розташована під належними ОСОБА_3 будівлями та спорудами та прибудинковою територією, необхідною для обслуговування та експлуатації будівель без чіткої вказівки на розмір вказаної прибудинкової території, необхідної для обслуговування та експлуатації будівель. Зазначене тлумачення п.п. 3.2.1 договору №168 від 21.04.2015 містить в собі ознаки правовідносин оренди земельної ділянки загальною площею 4400м2. Згідно із Додатком 1 до договору №168 від 21.04.2015 схематичне зображення зайнятої земельної ділянки ОСОБА_3 , щодо якої останній здійснює компенсацію земельного податку, відповідно до договору №168 від 21.04.2015 співпадає із Схемою самовільно зайнятої та частково забудованої земельної ділянки військового містечка № НОМЕР_2 м. Вінниця, закріпленої за військовою частиною НОМЕР_3 до Акту обстеження посадовими особами КЕВ м. Вінниця та Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області, самовільно зайнятої та частково забудованої земельної ділянки військового містечка № НОМЕР_2 АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , закріпленої за військовою частиною НОМЕР_3 від 27.02.2014.
Відповідно до Витягу з технічної документації із нормативної грошової оцінки земель м. Вінниця, виконаної державним підприємством «Український державний науково - дослідний інститут проектування міст «ДНІПРОМІСТО» ім. Ю.М. Білоконя» м. Київ, затвердженої рішенням Вінницької місткової ради №1332 від 21.06.2013 середня вартість земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , користувачем якої є КЕВ м. Вінниця, становить 290,8 грн/м2. А, враховуючи те, що ОСОБА_3 самовільно захопив земельну ділянку на території військового містечка № НОМЕР_2 (військова частина НОМЕР_3 ) загальною площею 3775,3 м2, то загальна сума збитків становить 1097857, 24 грн..
Отже, даними діяннями службових осіб КЕВ м. Вінниця та ОСОБА_3 , спричинено тяжкі наслідки та значну шкоду законному володільцю вищевказаної земельної ділянки - Державі в особі Міністерства оборони України. Крім того, службовими особами КЕВ м. Вінниця, які діяли в інтересах ОСОБА_3 , не вжито заходів по огородженню території земельної ділянки Міністерства оборони України, недопущенню на неї сторонніх осіб, поверненню земельної ділянки у реальне користування Міністерства оборони України, тощо.
Таким чином, у діях громадянина ОСОБА_3 та посадових осіб КЕВ м. Вінниця вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 197-1, ч.3 ст. 197-1, ч.2 ст. 364 КК України, тобто самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику, самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці та зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.
Відповідно до проведеного огляду місця події від 12.07.2016, а саме території військового містечка № НОМЕР_2 , що за адресою: АДРЕСА_2 , який проводився за участю спеціаліста ДП «Поділлягеодезкартографія» встановлено, що ОСОБА_3 фактично використовує на території військового містечка № НОМЕР_2 земельну ділянку в розмірі 0,4441 га (дана територія розташована під будівлями що за адресою: АДРЕСА_3 , прибудинковій території та під самочинно збудованими будівлями не капітального типу).
Відповідно до Положення «Про державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» затвердженого Постановою КМУ від 14.01.2015 №15 зі змінами, внесеними згідно Постанови КМУ №482 від 22.07.2016: Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань: організовує та здійснює державний нагляд (контроль): а) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель; дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок ; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; розміщенням, проектуванням, будівництвом та введенням в експлуатацію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель; здійсненням заходів, передбачених відповідними робочими проектами землеустрою, стосовно захисту земель від водної і вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочення, засолення, солонцювання, висушування, ущільнення та інших процесів, що призводять до погіршення стану земель, а також щодо недопущення власниками та користувачами земельних ділянок псування земель шляхом їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, заростання чагарниками, дрібноліссям та бур'янами; дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язковим здійсненням заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах, тощо.
Головні та провідні спеціалісти, які безпосередньо здійснюють державний нагляд (контроль), є одночасно державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель. Посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи порушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; отримувати в установленому законодавством порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на Держгеокадастр завдань; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для отримання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства тощо.
Враховуючи вищевикладене, керуючись Положенням «Про державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» затвердженого Постановою КМУ від 14.01.2015 №15 зі змінами, внесеними згідно Постанови КМУ №482 від 22.07.2016, слідчий звернувся з даним клопотанням до суду.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав за обставин, викладених у ньому, просив його задоволити.
Дослідивши матеріали кримінального провадження № 42016020420000100 від 25.04.2016 р. , клопотання слідчого, суд дійшов висновку, що клопотання не обгрунтоване та не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Постановою Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами", встановлено, що надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком (за винятком перевірок стану підготовки до роботи енергетичних об'єктів суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання) здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження.
Однак, згідно з пунктом 2 цієї ж Постанови надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду чи на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Види слідчих (розшукових) дій зазначені в главі 20 КПК України.
На даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Тому призначення проведення спеціалістам Головного управляння Держгеокадастру у Вінницькій області або спеціалістам Управління Деожгеокадастру у м. Вінниці Вінницької області перевірки дотримання ОСОБА_3 (фізична особа - підприємець, ідентифікаційний код - НОМЕР_1 , фактична адреса підприємницької діяльності АДРЕСА_1 ) вимог земельного та іншого законодавства при використані земель Міністерства оборони України на території військового містечка № НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_3 що за адресою: АДРЕСА_2 , Кримінальним процесуальним кодексом України не передбачено у відповідності до ст.36 КПК України.
Враховуючи викладене, у клопотанні слідчого слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 9, 223 КПК України, суд, -
В задоволенні клопотання слідчого СУ ГУ Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_2 про надання дозволу на призначення позапланової перевірки дотримання ОСОБА_3 (фізична особа - підприємець, ідентифікаційний код - НОМЕР_1 , фактична адреса підприємницької діяльності АДРЕСА_1 ) вимог земельного та іншого законодавства при використані земель Міністерства оборони України на території військового містечка № НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_3 що за адресою: АДРЕСА_2 , 105 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: