Справа № 127/13219/16-а
Провадження № 2-а/127/481/16
06 жовтня 2016 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді - Ан О.В.,
при секретареві Бородіч О.О.
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання постанови про накладення штрафу незаконною та скасування її,-
Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання постанови про накладення штрафу незаконною та скасування її, який мотивовано тим, що 13.06.2016 року на адресу позивача від відповідача надійшла постанова старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішення Головного управління юстиції у Вінницькій області Плахотнюк Н.Ю. від 06.06.2016 року про накладення штрафу в розмірі 1360,00 грн. за невиконання рішення суду у справі № 127/10041/14-а, виданого 16.12.2014 року Вінницьким міським судом Вінницької області, про зобов'язання Управління соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплатити недоплачену допомогу ОСОБА_4 як застрахованій особі, починаючи з 14.11.2013 року до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з урахуванням проведених виплат.
Рішення суду виконано в частині, а саме: перераховано допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_4 у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років за період з 14.11.2013 року по 30.06.2014 року в сумі 6791,13 з урахуванням проведених виплат. Рішення суду в частині виплати ОСОБА_4 нарахованої допомоги не було виконано, оскільки кошти на виплату даного виду допомоги державні і повинні передбачатись Законом України «Про Державний бюджет» на відповідний рік. Законом України «Про Державний бюджет на 2016 рік» цільових коштів на виконання судових рішень для органів соціального захисту не передбачено. Тобто, рішення суду в частині виплати коштів не виконано з поважних причин.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини не неявки суд не повідомив, хоча про дату час та місце розгляду справи у судді повідомлявся належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Матеріалами справи встановлено, що постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Вінницькій області від 02.02.2015 року відкрито виконавче провадження №46304091 з виконання виконавчого листа №127/10041/14-а, виданого 16.12.2014 року Вінницьким міським судом Вінницької області, про зобов'язання Управління соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплатити недоплачену допомогу ОСОБА_4 як застрахованій особі, починаючи з 14.11.2013 року до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з урахуванням проведених виплат (а.с. 7 зворот).
Згідно листів Департаменту соціальної політики Вінницької міської № 08-00-019-4999 від 12.02.2015 року, № 08-00-019-20606 від 17.06.2015 року, № 08-00-019-23461 від 22.07.2015 року, № 08-00-019-31948 від 27.10.2015 року, № 80-00-019-10575 від 04.05.2016 року, № 80-00-019-13043 від 27.05.2016 року № 08-00-019-15735 від 16.06.2016 року рішення суду виконано в частині перерахунку ОСОБА_4 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 14.11.2013 року по 30.06.2014 року з урахуванням виплачених коштів в сумі 6791,13 грн. Рішення суду в частині виплати ОСОБА_4 нарахованої допомоги не було виконано, оскільки кошти на виплату даного виду допомоги державні і повинні передбачатись Законом України «Про Державний бюджет» на відповідний рік. Законом України «Про Державний бюджет на 2015 рік» та Законом України «Про Державний бюджет на 2016 рік» цільових коштів на виконання судових рішень для органів соціального захисту не передбачено (а.с. 8-9, 12, 15, 17, 20, 22, 26-27).
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Вінницькій області Плахотнюк Н.Ю.. від 06.06.2016 року накладено на боржника Департамент соціальної політики Вінницької міської ради штраф в розмірі 1360,00 грн., оскільки рішення суду не виконано в наданий державним виконавцем строк для виконання. (а.с. 24 зворот).
Згідно ст. 75 ч. 1, ч. 2 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Згідно ст. 89 ч. 1 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Суд вважає, що невиконання судового рішення Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 24.03.2015 р. (а.с. 28-31).
На підставі викладеного суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 71, 138, 160-163, 167 КАС України, суд
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання постанови про накладення штрафу незаконною та скасування її - задоволити.
Визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області Плахотнюк Наталі Юріївни про накладення штрафу на боржника Департамент соціальної політики Вінницької міської ради за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні № 46304091 від 06.06.2016 року в розмірі 1360,00 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з моменту проголошення постанови через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя