Справа № 761/27602/16-к
Провадження № 1-кс/761/16875/2016
09 серпня 2016 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майора юстиції ОСОБА_3 про відсторонення від посади Голови Державного підприємства «Адмінстрація морських портів України» ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю м. Одеса, Голові ДП «Адміністрація морських портів України», одруженому, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
Старший слідчий в ОВС 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майор юстиції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим прокурором відділу Генеральної прокуратури України раднико юстиції ОСОБА_5 , внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22016000000000179 від 14.05.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 258-5 та ч. 5 ст. 191 КК України, про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Голови Державного підприємства «Адмінстрація морських портів України».
Клопотання мотивовано тим, що Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22016000000000179 від 14.05.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 258-5 та ч. 5 ст. 191 КК України.
У даному кримінальному провадженні ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні розтрати чужого майна шляхом зловживання службовою особою службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Слідчий у поданому клопотанні зазначає, що на даний час ОСОБА_4 обіймає посаду голови ДП «АМПУ».
У зв'язку з зазначеним слідчий вважає, що перебування підозрюваного ОСОБА_4 на вказаній посаді дає обґрунтовані підстави вважати, що останній має можливість особисто та/або за допомогою невстановлених осіб з числа працівників ДП "АМПУ", використовуючи своє службове становище, може знищити чи підробити речі і документи, які знаходяться в ДП «АМПУ» та мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків, серед яких, у тому числі, представників вказаного державного підприємства, які перебувають у службовій залежності від ОСОБА_4 , та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадження іншим чином. Крім того, оскільки згідно займаної посади ОСОБА_4 має право розпоряджатися коштами та майном підприємства, укладати договори, видавати довіреності, відкривати в установах банків поточні та інші рахунки у національній та іноземній валюті, останній має можливість використовуючи своє службове становище продовжувати вчиняти неправомірні дії, спрямовані на заволодіння бюджетними коштами шляхом їх незаконної розтрати або привласнення.
Вивчивши матеріали справи, допитавши підозрюваного, який заперечував щодо задоволення клопотання, заслухавши пояснення слідчого ОСОБА_3 , який підтримав клопотання, та думку захисників ОСОБА_6 і ОСОБА_7 , які вважали клопотання безпідставним та необґрунтованим, слідчий суддя прийшов до наступного.
Так, слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22016000000000179 від 14.05.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 258-5 та ч. 5 ст. 191 КК України.
З матеріалів клопотання вбачається, що 29.07.2015 в ході розслідування даного кримінального провадження громадянину України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні розтрати чужого майна шляхом зловживання службовою особою службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Підозра ОСОБА_4 в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні обґрунтовується зібраними доказами, а саме: копії договору № 172-В-АМПУ-14 від 30.12.2014 між ДП «АМПУ» та ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» на поставку у строк до 01.07.2015 дизельного палива у кількості 765000 кг. за ціною 16,80 грн./кг на загальну суму 15 422 400,00 грн. (у т.ч. з ПДВ 2 570 400,00 грн.), відповідно до п. 3.5 якого ціна за одиницю кожного найменування товару може змінюватися за письмовим зверненням Постачальника або Покупця не частіше ніж один раз на 30 календарних днів у разі значної зміни середньозваженого курсу долару США на міжбанківському валютному ринку України, шляхом укладення сторонами додаткової угоди до цього договору; копії договору № 173-В-АМПУ-14 від 30.12.2014 між ДП «АМПУ» та ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» на поставку у строк до 01.07.2015 паливно-мастильних матеріалів у загальній кількості 1437000 кг, а саме бензину А-92 Євро у кількості 14000 кг за ціною 19,55 грн/кг, та бензину А-95 Євро у кількості 11000 кг за ціною 19,95 грн/кг., дизельного палива у кількості 1437000 кг за ціною 16,80 грн/кг, на загальну суму 29561700,00 грн. (у т.ч. з ПДВ 4926950,00 грн.), відповідно до п. 3.5 якого ціна за одиницю кожного найменування товару може змінюватися за письмовим зверненням Постачальника або Покупця не частіше ніж один раз на 30 календарних днів у разі значної зміни середньозваженого курсу долару США на міжбанківському валютному ринку України, шляхом укладення сторонами додаткової угоди до цього договору; копій додаткових угод до договору № 172-В-АМПУ-14 від 30.12.2014: № 1 від 19.02.2015, згідно з якою збільшено ціну за одиницю товару (без ПДВ) до 18,48 грн/кг та зменшено кількість товару до 677 178 кг; № 2 від 24.02.2015, згідно з якою збільшено ціну за одиницю товару (без ПДВ) до 20,30 грн/кг та зменшено кількість товару до 616465 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 9,85 %; № 3 від 25.02.2015, згідно з якою збільшено ціну за одиницю товару (без ПДВ) до 22,30 грн/кг та зменшено кількість товару до 561176 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 20,68 %; № 4 від 26.02.2015, згідно з якою збільшено ціну за одиницю товару (без ПДВ) до 24,50 грн/кг та зменшено кількість товару до 510784 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 32, 58 %; № 5 від 02.03.2015, згідно з якою збільшено ціну за одиницю товару (без ПДВ) до 26,95 грн/кг та зменшено кількість товару до 464349 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 45, 83 %; копій додаткових угод до договору № 173-В-АМПУ-14 від 30.12.2014: № 1 від 19.02.2015, згідно з якою збільшено ціну за одиницю дизельного палива (без ПДВ) до 18,48 грн/кг та зменшено кількість товару до 934 212 кг; збільшено ціну за одиницю бензину А-92 Євро (без ПДВ) до 21,50 грн/кг та зменшено кількість товару до 4812 кг; збільшено ціну за одиницю бензину А-95 Євро (без ПДВ) до 21,94 грн/кг та зменшено кількість товару до 3863 кг; № 2 від 24.02.2015, згідно з якою збільшено ціну за одиницю дизельного палива (без ПДВ) до 20,30 грн/кг та зменшено кількість товару до 846758 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 9,85 %; збільшено ціну за одиницю бензину А-92 Євро (без ПДВ) до 22,70 грн/кг та зменшено кількість товару до 4557 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 5,58 %; збільшено ціну за одиницю бензину А-95 Євро без ПДВ до 22,99 грн/кг та зменшено кількість товару до 3687 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 4,78%; № 3 від 25.02.2015, згідно з якою збільшено ціну за одиницю дизельного палива (без ПДВ) до 22,30 грн. та зменшено кількість товару до 770815 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 20,68 %; збільшено ціну за одиницю бензину А-92 Євро (без ПДВ) до 24,95 грн/кг та зменшено кількість товару до 4146 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 16,04 %; збільшено ціну за одиницю бензину А-95 Євро (без ПДВ) до 25,25 грн/кг та зменшено кількість товару до 3356 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 15,08 %; № 4 від 26.02.2015, згідно з якою збільшено ціну за одиницю дизельного палива (без ПДВ) до 24,50 грн/кг та зменшено кількість товару до 701598 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 32,58 %; збільшено ціну за одиницю бензину А-92 Євро (без ПДВ) до 27,40 грн/кг та зменшено кількість товару до 3775 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 27,44 %; збільшено ціну за одиницю бензину А-95 Євро (без ПДВ) до 27,75 грн/кг та зменшено кількість товару до 3053 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 26,48 %; № 5 від 02.03.2015, згідно з якою збільшено ціну за одиницю дизельного палива (без ПДВ) до 26,95 грн/кг та зменшено кількість товару до 637816 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 45,83 %; збільшено ціну за одиницю бензину А-92 Євро (без ПДВ) до 30,10 грн/кг та зменшено кількість товару до 3436 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 40,00 %; збільшено ціну за одиницю бензину А-95 Євро (без ПДВ) до 30,50 грн/кг та зменшено кількість товару до 2777 кг, чим перевищено вартість ціни за одиницю товару порівняно з додатковою угодою № 1 на 39,02 %; копії висновку експерта Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБ України № 8/7 від 01.03.2016 за результатами проведення судово-економічної експертизи внаслідок укладання вищевказаних додаткових угод № 2-5 до Договорів від 30.12.2014 № 172-В-АМПУ-14 та від 30.12.2014 № 173-В-АМПУ-14 у період лютий-березень 2015 року ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» за завищеною вартістю здійснювалась поставка паливно-мастильних матеріалів на користь ДП «АМПУ» за ціною, що перевищує 10 % від ціни названих договорів у розмірі 3 132 750, 26 грн. (за договором від 30.12.2014 № 172-В-АМПУ-14 на суму - 846 999, 40 грн.; за договором від 30.12.2014 № 173-В-АМПУ-14 на суму - 2 285 750, 86 грн.) чим ДП «Адміністрація морських портів України» нанесено матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму; протоколу допиту експерта ОСОБА_8 , який роз'яснив та підтвердив свій висновок № 8/7 від 01.03.2016 щодо нанесення матеріальної шкоди (збитків) на суму 3 132 750, 26 грн ДП «Адміністрація морських портів України» внаслідок укладання вищевказаних додаткових угод № 2-5 до Договорів від 30.12.2014 № 172-В-АМПУ-14 та від 30.12.2014 № 173-В-АМПУ-14 у період лютий-березень 2015 року ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» за завищеною вартістю; протоколу допиту свідка, колишнього начальника відділу організації процедур закупівель ДП «АМПУ» ОСОБА_9 , який показав, що з аналізу всіх додаткових угод, що укладались ДП "АПМУ" та ТОВ "ВОГ Рітейл" до договорів поставки від 30.12.14 № 172-В-АМПУ-14 та № 173-В-АМПУ-14 видно, що кожною додатковою угодою №№ 1-5 відбувалось зміна ціни палива у бік збільшення на 10%. Таким чином, на його думку було порушено положення статті 40 ЗУ "Про здійснення державних закупівель", оскільки ним передбачено можливість зміни ціни не більше ніж на 10 %. Натомість вказаними додатковим угодами збільшення ціни було здійснено 5 разів по 10%; протоколу допиту свідка ОСОБА_10 , колишнього начальника Служби організації закупівель та договірної роботи ДП «АМПУ», який показав, що напередодні укладення додаткових угод № 2, в очолювану ним Службу переданий лист від ТОВ "ВОГ Рітейл" щодо збільшення вартості за одиницю палива на 10% по договорах поставки від 30.12.14 № 172-В-АМПУ-14 та № 173-В-АМПУ-14. Отримавши даний лист та довідку до нього щодо збільшення середньої вартості на паливо, він склав рапорт щодо неможливості укладення додаткової угоди № 2 до вказаних договорів, оскільки ще одна зміна вартості за одиницю товару у бік збільшення на 10% суперечить вимогам ст. 40 Закону України "Про здійснення державних закупівель" і є недопустимим та фактично доповів, що він відмовляється на вказаних підставах візувати проект даної додаткової угоди. Вказаний рапорт був зареєстрований канцелярії та скерований Голові ДП "АМПУ" ОСОБА_4 ..
На даний час ОСОБА_4 обіймає посаду Голови ДП «АМПУ».
Згідно вимог ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу (ч. 2 ст. 154 КПК України).
Спеціальними умовами відсторонення від посади є: наявність в особи процесуального статусу підозрюваного, обвинуваченого; перебування його на посаді.
Слід також зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Згідно ст. 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Разом з тим, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.
При вирішені питання щодо відсторонення від посади, слідчим суддею враховано, що слідчий довів, що такий захід дійсно необхідний для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження.
Слід зазначити, що відповідно до вимог ч. ч. 1, 3 ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Таким чином, слідчий суддя, розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, з урахуванням вищенаведеного прийшов до висновку, що слідчим доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади підозрюваного необхідне для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження.
При цьому, слідчим суддею також враховано правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
За встановлених в судовому засіданні обставин слідчий суддя вважає за необхідне відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Голови Державного підприємства «Адмінстрація морських портів України», в межах строків досудового розслідування.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 154-157, 309, 372, 392, 393, 395 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майора юстиції ОСОБА_3 про відсторонення від посади Голови Державного підприємства «Адмінстрація морських портів України» ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю м. Одеса, Голові ДП «Адміністрація морських портів України», одруженому, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Голови Державного підприємства «Адмінстрація морських портів України», строком на два місяці, тобто до 26.09.2016 року.
Ухвала підлягає негайному виконанню в порядку, передбаченому для виконання судових рішень.
На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Апеляційного суду міста Києва протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга.
Слідчий суддя