ун. № 759/8987/16-а
пр. № 2-а/759/222/16
04 жовтня 2016 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Петренко Н.О., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання незаконним та протиправним дій, -
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просила визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови їй у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратури» (зі змінами, внесеними згідно з Законом України від 05.10.1995р. № 358/95-ВР в редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ), що діяла на час призначення пенсії у розмірі, що станом на квітень місяць 2006 р. складала 90% від суми заробітної плати, та встановлення нового розміру пенсії - 90% від суми заробітних плат, виходячи з більш високого заробітку та займаної посади, без обмеження граничного розміру пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 02.02.2016р. № 18-57зп. Крім того, позивач просила зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві провести на підставі довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату від 02.02.2016р. № 18-57зп, перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратури» (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії у розмірі, що станом на квітень місяць 2006р. складала 90 % від суми заробітної плати) та встановити новий розмір пенсії - 90 % від суми заробітної плати 22 265грн.09 коп. без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю за минулий час, починаючи з 01.02.2016р.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилалася на те, що з 01 квітня 2006р. вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва, як отримувач пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 № 2663-ІІІ) у розмірі 90% від середнього заробітку. З 23 березня 2015р., згідно наказу Генерального прокурора України від 18 березня 2015р. № 432ц, позивачку звільнено за власним бажання з посади старшого прокурора відділу Генеральної прокуратури України.
У зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати. Особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». 04 лютого 2016р. ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до ч. 1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991р. (що діяла станом на час призначення пенсії, тобто квітень місяць 2006р.) в розмірі та відсотках відповідно до ч. 12,17 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокуратури України від 02 лютого 2016р. № 18-57зп.
Однак, листом від 08 лютого 2016 р. відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються по ряду законів, в тому числі ЗУ «Про прокуратуру», а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивачка вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у редакції, що діяла на час призначення їй пенсії і подальших перерахунків пенсії з посиланням на зміни в законодавстві з 01 червня 2015р є необгрунтованою і незаконною, та такою, що грубо порушує її конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені конституцією України та іншими Законами України.
Представник відповідача надала до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначила, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» з 01.04.2006р. Розмір пенсії розрахований відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001р. та становить 90% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених вищевказаним законом. Посилаються, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. А тому, підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу на даний час не має.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янського районі м. Києва та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про Прокуратуру».
ОСОБА_1 звернулася до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва із заявою про перерахунок їй пенсії.
Листом від 08.02.2016 р. № 1595/12 Управлінням Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва було роз'яснено позивачу, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213- у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні, в тому числі і ЗУ «Про прокуратуру». У зв'язку з чим з 01 червня 2015р. пенсії в порядку та на умовах визначеними законами, не призначаються, раніш призначені пенсії не перераховуються. /а.с.12
При відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від розміру заробітку на час звільнення вказана норма була застосована відповідачем. Однак, вона повинна застосовуватися до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного Закону. Позивачка у своїй заяві не просила призначити їй пенсію, а просила зробити перерахунок, вже призначеної пенсії, тому при проведенні перерахунку Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва не повинно було застосовувати дану норму.
Відповідно до ч. 17 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру»(у редакції від 12.07.2001 за № 2663-ІІІ) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідний категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою КМУ України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищено заробітну плату працівників прокуратури.
Таким чином, з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015 року №1013 виникли підстави для перерахунку пенсії.
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії в розмірі 90%.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України»Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пенсія позивачці була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.
Отже відповідач повинен провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 04.02.2016 року, документів пенсійної справи, довідки Генеральної прокуратури України від 02.02.2016 року № 18-57зп про заробітну плату та частин 13, 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111) з розрахунку 90% від середнього заробітку у розмірі 22 265 грн. 09 коп. з 01.02.2016р. без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому з відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 551 грн. 21 коп.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 99, 160,161,162, 163, 160, 186 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та незаконними дії Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратури» (зі змінами, внесеними згідно з Законом України від 05.10.1995р. № 358/95-ВР в редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ), що діяла на час призначення пенсії у розмірі, що станом на квітень місяць 2006 р. складала 90% від суми заробітної плати, та встановлення нового розміру пенсії - 90% від суми заробітних плат, виходячи з більш високого заробітку та займаної посади, без обмеження граничного розміру пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 02.02.2016р. № 18-57зп.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 провести на підставі довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату від 02.02.2016р. № 18-57зп, перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратури» (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії у розмірі, що станом на квітень місяць 2006р. складала 90 % від суми заробітної плати) та встановити новий розмір пенсії - 90 % від суми заробітної плати 22 265грн.09 коп. без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю за минулий час, починаючи з 01.02.2016р.
Стягнути з Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві ( 03680, м.Київ, вул.Антоновича 70) на користь ОСОБА_1, 08.11.1961р.н., сплачений судовий збір у сумі 551 (п»ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: