28 вересня 2016 р. Справа № 876/6417/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,
за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
представника третьої особи ОСОБА_4,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Яворівського районного суду Львівської області від 05 серпня 2016 року по справі № 460/1019/16-а за позовом ОСОБА_1 до Яворівської районної ради, треті особи ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання незаконним та скасування рішення районної ради, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, яким просив визнати незаконним та скасувати рішення №10 Яворівської районної ради Львівської області 1 сесії 7 скликання від 25.11.2015 року «Про обрання заступників голови Яворівської районної ради» відповідно до якого обрано заступниками голови Яворівської районної ради ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 05 серпня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
ОСОБА_1 постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов задоволити повністю.
В апеляційній скарзі покликається на те, що законодавством не передбачено право районної ради на обрання декількох заступників голови ради, а зазначено лише про заступника голови районної ради.
В судовому засіданні позивач, представник позивача надали пояснення та підтримали доводи апеляційної скарги, а представник відповідача, представник третьої особи заперечили проти них.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що рішенням №10 Яворівської районної ради Львівської області 1 сесії 7 скликання від 25.11.2015 року «Про обрання заступників голови Яворівської районної ради» було вирішено: 1. Затвердити протоколи тимчасової лічильної комісії районної ради про результати голосування по виборах заступників голови Яворівської районної ради. 2. Вважати обраними заступниками заступниками голови Яворівської районної ради депутатів районної ради ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Ч. 5 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що чисельність працівників органів місцевого самоврядування встановлюється відповідною радою у межах загальної чисельності, визначеної типовими штатами, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до питань, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях віднесено, зокрема, обрання голови ради, відповідно заступника голови районно рп;і та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади (п. 1) та затвердження за пропозицією голови ради структури виконавчого апарату ради, його чисельності, встановленої відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на утримання ради та її виконавчого комітету (п. 4).
Згідно ч. 1 ст. 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна, районна у місті рада обирає заступника голови ради.
За положенням ч. 3 ст. 58 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий апарат ради утворюється відповідною радою. Його структура, чисельність, визначена відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, та витрати на утримання встановлюються радою за поданням її голови.
Таким чином, суд приходить до висновку, що норми п. 3 ч. 6 ст. 55 та ст. 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлюють порядок обрання та правовий статус заступника голови районної ради як посадової особи місцевого самоврядування, а не кількість посад заступників голови у штаті районної ради.
Водночас, ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», яка є спеціальною нормою щодо ст. 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», встановлює порядок прийняття та службу в органи місцевого самоврядування, передбачено можливість обрання радою саме заступників голови районної ради (абз. 3 ст. 10), що свідчить про можливість існування у штаті ради більше ніж однієї посади.
Ч. 1 ст. 131 Регламенту Яворівської районної ради, затвердженого рішенням Яворівської районної ради шостого скликання від 03 грудня 2010 року № 11 передбачено прийняття на службу у виконавчий апарат районної ради на посади голови та заступників голови районної ради.
З огляду на наведене, структура і чисельність виконавчого апарату районної ради, до складу якого з огляду на положення ст. 58 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч. 1 ст. 131 Регламенту Яворівської районної ради, затвердженого рішенням Яворівської районної ради шостого скликання від 03 грудня 201 0 року № 11, входить посада заступника голови районної ради, встановлюється радою самостійно з урахуванням місцевих потреб та можливостей відповідного бюджету.
Судом встановлено та підтверджено документально факт наявності у структурі виконавчого апарату Яворівської районної ради Львівської області двох штатних одиниць посад заступників голови районної ради ( рішення Яворівської районної ради № 8 від 25.11.2015 року та додаток № 1 до нього).
Крім цього, відповідно до ст. 18 Регламенту Яворівської районної ради для внесення пропозицій щодо проведення 1-ої сесії новообраної ради, питань, які передбачається внести на її розгляд, головою районної територіальної виборчої комісії разом з головою районної ради може бути сформована підготовча депутатська група з числа новообраних депутатів цієї ради із залученням керівника секретаріату цієї ради.
З аналізу вищевказаної норми Регламенту випливає, що вона є диспозитивною і надає голові районної територіальної виборчої комісії та голові районної ради право створити зазначену підготовчу групу, а не покладає на нього відповідний обов'язок, тому не створення такої підготовчої групи не може розглядатись як порушення Регламенту Яворівської районної ради.
Водночас, ч. 15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії у» їв. призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
У відповідності до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про місцеве caмoвpядувaння в Україні» та ст. 124 Регламенту Яворівської районної ради заступник голови районної ради обирається відповідною радою у межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування за пропозицією голови районної ради і здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення його повноважень. За рішенням районної ради заступник голови районної ради вважається обраним, якщо за нього проголосуй до більшість депутатів від загального складу ради.
Згідно п. 3 ч. 6 ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» голова районної, обласної, районної у місті ради, зокрема, представляє раді кандидатури для обрання на посаду відповідно заступника голови районної, районної у місті ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради: вносить на затвердження ради пропозиції щодо структури органів ради, її виконавчого апарату, витрат на їх утримання.
З протоколу І-ї сесії Яворівської районної ради 7-го скликання від 25 листопада 2015 року вбачається, що кандидатури ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на посади заступників голови Яворівської районної ради було у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Яворівської районної ради Львівської області запропоновано головою районної раді ОСОБА_7 та винесено на голосування.
За результатами голосування більшістю депутатів від загального складу ради (24) прийнято рішення № 10 «Про обрання заступників голови Яворівської районної ради», відповідно до якого вважаються обраними заступниками голови Яворівської районної ради ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
Згідно змісту ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Водночас, ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» слід тлумачити у системному зв'язку з положеннями ч. ч. 1 та 2 вищезазначеного Закону. Тому розпорядники інформації (у даному випадку орган місцевого самоврядування - Яворівська районна рада) зобов'язані оприлюднювати лише ті проекти рішень, які підлягають громадському обговоренню.
Однак, участь територіальної громади в обранні голови районної ради та його заступників, законом не передбачена.
Разом з тим, припис, закріплений в п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону слід розглядати як основний та такий, що встановлює загальний обов'язок розпорядників інформації оприлюднювати окремі проекти рішень. Ч. 3 цієї ж статті натомість містить уточнюючий припис щодо строків оприлюднення проектів нормативно-правових актів, проектів рішень органів місцевого самоврядування, які підлягають обговоренню (за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що п. 2 ч. 1 ст. 15 та ч. 3 ст. 15 Закону не встановлюють вимоги щодо суцільного оприлюднення всіх проектів актів органів місцевого самоврядування, а вимагають оприлюднення лише тих, які визначені законодавством як такі, що підлягають обговоренню.
Крім того, оскільки в силу положень ч. 3 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради, а повноваження депутатів місцевої ради (яким і належить право ініціювати розгляд питань на сесії ради) починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів (ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»), то це фактично унеможливлює попереднє оприлюднення проектів рішень першої сесії районної ради за 20 робочих днів до дати проведення такої сесії.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення №10 Яворівської районної ради Львівської області від 25.11.2015 року «Про обрання заступників голови Яворівської районної ради» прийнято в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.
Апеляційний суд зазначає, що апелянтом не доведено порушення внаслідок дій відповідача його прав чи законних інтересів. А обов'язковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення адміністративного позову недостатньо встановити лише наявність порушення приписів закону, адміністративний суд повинен також встановити, що в зв'язку з цим порушується право безпосередньо позивача. При цьому рішення адміністративного суду повинне бути направлене на реальне відновлення порушеного права.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктами правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто оскаржити такий акт інші особи не можуть. Таке ж правило має застосовуватись і до правових актів індивідуальної дії. Дана позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 03 лютого 2015 року у справі №21-617а14.
Верховний Суд України у постанові від 10 вересня 2013 року (справа №21-237а13) зазначив, що обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.
В судовому засіданні позивач не довів суду, які ж його права чи охоронювані законом інтереси порушені внаслідок прийняття Яворівською районною радою рішення №10 від 25.11.2015 року. Вказівка його, що порушення закону зачіпає його права як члена територіальної громади району не заслуговує на увагу, оскільки не зрозуміло, які ж конкретно (трудові, соціальні, житлові і т.д..) права його порушені.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Яворівського районного суду Львівської області від 05 серпня 2016 року по справі № 460/1019/16-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді Л.П. Іщук
ОСОБА_8
Повний текст ухвали виготовлено 03 жовтня 2016 року.