Справа №: 398/2561/16-а
Іменем України
"22" вересня 2016 р.
Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Нерода Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олександрійського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача вчинити певні дії,
У серпні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Олександрійського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Позивач у позовній заяві вказує, що з 25.03.2010 року перебуває на обліку в Олексадрійському об'єднаному управлнні Пенсійного фонду України Кіровоградської області. 16.05.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років, долучивши довідку прокуратури Кіровоградської області про заробіток №18/236 вих.-16 від 28.04.2016 року, а також вказавши про розрахунок у розмірі 90% від заробітної плати. Відповідач у листі №5143/05-26 від 27.05.2016 року відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії та послався на п. 5 розділу 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року, який набрав чинності 01.04.2015 року. Позивач вважає дії пенсійного фонду незаконними та просить визнати незаконними дії та рішення Олександрійського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актіі Украхни щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року; зобов'язати Олександрійське об'єдане управління пенсійного фонду України Кіровоградської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Кіровоградської області №18-236 вих.-16 від 28.04.2016 року про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року станом неа березень 2010 року) з розрахунку 90% із середнього заробітку у розмірі 90% від суми заробітку з 16.05.2016 року, яку виплачувати в подальшому, без обмеження її граничного розміру; стягнути із Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного Фонду Украхни Кіровоградської оласті на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 551 грн. 00 коп.
У письмових запереченнях відповідач посилається на те, що Закон України №1789-ХІІ втратив чинність у зв'язку з набранням чинності 15.07.2015 року Законом України від 14.10.2014 року за №1697-VІІ «Про прокуратуру». Ч. 20 ст. 86 Закону України №1697- VІІ «Про прокуратуру», що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте, слід звернути увагу, що пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцевих положень» Закону України за №213- VІІІ «Про внесення змін ло деяких законодавчих актів України щоло пенсійного забезпечення», який набрав чинності з 01.04.2015 року визначено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щоло призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про прокуратуру». Враховуючи вищевикладене відповідач просить відмовити у задовленні позовних вимог.
Сторони у судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.
Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, дослідивши повідомлені позивачем у матеріалах справи письмові докази та оцінивши заперечення відповідача в сукупності, проаналізувавши приписи чинного законодавства України, за внутрішнім переконанням та на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, суд, з посиланням на чинне національне законодавство, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Правовідносини між сторонами є адміністративно-правовими та врегульовані положеннями КАС України.
Судом встановлено, що з 25 березня 2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Олексадрійському об'єднаному управлнні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за вислугою років.
16.05.2016 року позивач звернувся до Олексадрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років, долучивши до заяви про перерахунок довідку прокуратури Кіровоградської області про заробіток №18/236 вих.-16 від 28.04.2016 року, також позивач просив здійснити перерарахунок пенсії в розмірі 90 % від розміру заробітної плати, зазначеного у вищевказаній довідці прокуратури області.
Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області у листі №5143/05-26 від 27.05.2016 року відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.
Згідно ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
На час призначення, нарахування та виплати позивачу пенсії, умови і порядок пенсійного забезпечення прокурорів регулювались положеннями статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
У відповідності до ч. 12 та 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, у постанові від 10 грудня 2013 року по справі № 21-420а13 та у постанові від 06 жовтня 2015 року по справі № 21-2432а15.
З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.
Відповідно до ч. 13 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з положеннями п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсіне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Відповідно до п.1.7 Порядку №22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно з абз. 2 п.4.1 Порядку №22-1, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.
На момент звернення, 16.05.2016 року, позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії процедура такого перерахунку чинним законодавством не врегульована, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Однак відсутність нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не є підставою для відмови у такому перерахунку.
Таким чином мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Частиною 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
При цьому, такий перерахунок має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.
Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком, суд дійшов висновку щодо зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивачу за вислугою років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на момент призначення пенсії за вислугу років позивачу) в розмірі 90% від місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Кіровоградської області №18/236 вих.-16 від 28.04.2016 року.
Суд критично оцінює посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, за яким у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Вищезазначене положення стосується виключно призначання нових пенсій, а не перерахунку вже призначених.
Новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст. 50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 року №3668-VI), оскільки редакція цього закону звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії. Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та вказує, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, зокрема, відповідно до статті 17 Конституції України, це громадяни, які перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 та від 20.03.2002 року №5-рп/2002).
Позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії з 16 травня 2016 року, бо дата звернення позивача з заявою до відповідача про перерахунок 16 травня 2016 року.
Однак враховуючи, ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, тому перерахунок пенсії можливий лише з 01 червня 2016 року та позовні вимоги в цій частині слід задоволити частково.
Відтак, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії суд вважає обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Перерахунок пенсії відповідач зобов'язаний провести на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки прокуратури Кіровоградської області №18/236 вих.-16 від 28.04.2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 6-14, 71, 94, 102, 122, 159-163, 167, 171 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволити частково.
Визнати незаконними дії та протиправним рішення Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №5143/05-26 від 27.05.2016 року щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Олександрійське об'єднання управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити з 01 червня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Кіровоградської області №18/236 вих.-16 від 28.04.2016 року.
Стягнути з Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 судовий збір 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 00 коп.
Відмовити у задоволенні позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії з 16 травня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Олександрійський міськрайонний суду Кіровоградської області, протягом 10 днів.
СУДДЯ: Л.М. НЕРОДА