Справа № 161/9335/16-а
Провадження № 2-а/161/520/16
26 вересня 2016 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Пушкарчук В.П.
при секретарі - Сіньчук Л.О.,
з участю: представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
представника відповідача Кондюк М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до інспектора роти № 3 управління УПП в м. Луцьку ДПП старшого лейтенанта ОСОБА_2, Управління патрульної поліції в м. Луцьку ДПП ГУНП у Волинській області про визнання рішення незаконним та його скасування,-
ОСОБА_4 звернувся в суд з адміністративним позовом до інспектора роти № 3 управління УПП в м. Луцьку ДПП старшого лейтенанта ОСОБА_2, Управління патрульної поліції в м. Луцьку ДПП ГУНП у Волинській області про визнання незаконною та скасування постанови ПС2 № 844151 від 14.07.2016 року.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що постановою у справі про адміністративне правопорушення ПС2 № 844151 від 14.07.2016 року інспектора роти № 3 управління УПП в м. Луцьку ДПП старшого лейтенанта ОСОБА_2 його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. та в постанові зазначено, що 14 липня 2016 року ОСОБА_4 керуючи транспортним засобом BMW 330 О, номерний знак НОМЕР_1 в м. Луцьку по Київському майдану проїхав перехрестя Київський майдан - пр. Волі на заборонений червоний сигнал світлофора, чим порушив п. 8.7.3. «е» ПДР України.
Вказує, що не згідний з постановою, важає її такою що складена безпідставно та необґрунтовано, відповідач не навів жодного доказу, які б підтверджували його винуватість в порушенні Правил дорожнього руху. Крім того вказує, що відповідачем при складанні постанови та розгляді справи про адміністративне правопорушення були грубо порушені вимоги чинного адміністративного законодавства. В оскаржуваній постанові відповідач не навів повного опису обставин вчинення ним адміністративного правопорушення, не надано жодних доказів, в тому числі із застосуванням технічних засобів, про його вину у вказаному правопорушенні. Вважає, що відповідач грубо порушив процесуальний порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, оскільтки інспектор не оголосив, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, не роз'яснив його права і обов'язки, не оголосив протокол про адміністративне правопорушення, не заслухав осіб, які беруть участь у розгляді справи, не дослідив доказів і не надав йому можливості заявити жодних клопотань.
На підставі викладеного просить визнати протиправною та скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення серії ПС 2 № 844151 притягнення його до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, якою накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Відповідача та представник відповідача в судовому засіданні позов не визнали. Вказували на те, що позивач проїхав перехрестя на заборонений сигнал світлофора, який на час руху працював, чим порушив п. 8.7.3. «е» ПДР. При складанні постанови були дотримані всі вимоги КУпАП, що вбачається на відео з відео реєстратора мобільного персонального DM 4219. Просили в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та представника відповідача відповідача, свідків ОСОБА_2, ОСОБА_5, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_4 слід відмовити з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, в силу положень ч. 1 ст. 71 КАС України позивач повинен довести ті обставини, на які він покликається як на підставу своїх вимог.
Відповідно до ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають, в тому числі, справи про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту ( частини перша, друга, третя, п'ята і шоста статті 121, статті 121-1, 121-2, частини перша, друга і третя статті 122, частина перша статті 123, статті 124-1 - 126) тощо. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього кодексу.
Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 258 КУпАП протокол не складається в разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 283 КУпАП.
Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов'язана скласти протокол про адміністративне правопорушення, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення, в тому числі, і правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху. Тобто, складання працівниками органів і підрозділів Національної поліції протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 122 КУпАП не є обов'язковим.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушення (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Зі змісту ч. 2 ст. 122 КУпАП вбачається, що адміністративна відповідальність настає за користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання).
Як вбачається із оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення серії ПС2 № 844151 від 14.07.2016 року, 14 липня 2016 року ОСОБА_4 керуючи транспортним засобом BMW 330 О, номерний знак НОМЕР_1 в м. Луцьку по Київському майдану проїхав перехрестя Київський майдан - пр. Волі на заборонений червоний сигнал світлофора, чим порушив п. 8.7.3. «е» ПДР України (а.с. 3).
Відповідно до п. 8.7.3. «е» Правил дорожнього руху України червоний сигнал світлофора, у тому числі миготливий, або два червоних миготливих сигнали забороняють рух.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності. Керуючись законом і правосвідомістю.
В судовому засіданні встановлено, що при складанні постанови про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 122 КУпАП відносно позивача ОСОБА_4 відповідачем схеми чи інша фіксація цього правопорушення не здійснювалася.
Разом з тим, на обґрунтування своїх заперечень відповідачем надано відеозйомку фіксації події адміністративного правопорушення, якою підтверджується, що позивач проїхав перехрестя на заборонений сигнал світлофора.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За таких обставин суд приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_4 до інспектора роти № 3 управління УПП в м. Луцьку ДПП старшого лейтенанта ОСОБА_2, Управління патрульної поліції в м. Луцьку ДПП ГУНП у Волинській області про визнання незаконною та скасування постанови ПС2 № 844151 від 14.07.2016 року слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 159, 163, 167, 171-2 КАС України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до інспектора роти № 3 управління УПП в м. Луцьку ДПП старшого лейтенанта ОСОБА_2, Управління патрульної поліції в м. Луцьку ДПП ГУНП у Волинській області про визнання рішення незаконним та його скасування - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.П. Пушкарчук