Рішення від 29.09.2016 по справі 229/2563/16-ц

Провадження № 2/229/1135/2016

ЄУН 229/2563/16-ц

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

29 вересня 2016 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді Рагозіної С.О.,

за участю секретаря судового засідання Пантелєєвої Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дружківки Донецької області цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям,

ВСТАНОВИВ:

10 серпня 2016 року управління праці та соціального захисту населення Запорізької області по Хортицькому району (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям. Позивач зазначив, що 20 січня 2015 року до нього звернулася ОСОБА_2 з заявою про продовження їй виплати державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5 року та допомоги на дітей одиноким матерям, які вже були призначені їй за місцем реєстрації управлінням соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації. 20 січня 2015 року ОСОБА_2 подала заяву про витребування своєї особової справи, як отримувача допомоги, з м. Авдіївка Ясинуватського району Донецької області. Державним підприємством «Інформаційно-обчислюваний центр Міністерства соціальної політики України» 28 січня 2015 року підтверджено, що відповідач ОСОБА_2 є отримувачем допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги при народженні дитини. За результатами обстеження для встановлення фактичного місця проживання відповідача із сином за адресою, вказаною нею у заяві від 20 січня 2015 року (АДРЕСА_1), не підтверджено фактичне місце проживання заявника. Виявлено, що ОСОБА_2 разом із сином знаходяться у м.Донецьку. 07 лютого 2015 року позивачем прийнято рішення про відмову в призначенні допомоги.

26 лютого 2015 року ОСОБА_2 подала заяву про витребування своєї особової справи, як отримувача допомоги з м. УПСЗН Ясинуватської державної адміністрації. За результатами обстеження фактичного місця проживання відповідача із сином за адресою, вказаною нею у заяві від 26 лютого 2015 року (АДРЕСА_1) підтверджено фактичне місце проживання заявника. 16 березня 2015 року позивачем прийнято два рішення про продовження виплати допомоги: допомоги при народженні дитини - з 01 лютого 2015 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 року у сумі 860,00 грн. (щомісячно) та допомоги на дітей одиноким матерям - з 01 лютого 2015 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 року у сумі 309,60 грн. (щомісячно), з ІНФОРМАЦІЯ_5 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 року у сумі 385,80 грн. (щомісячно). 20 січня 2015 року ОСОБА_2 була зареєстрована як внутрішньо переміщена особа. В червні 2015 року позивач отримав від Державного підприємства «Інформаційно-обчислюваний центр Міністерства соціальної політики України» інформацію про дублювання особових рахунків отримувачів допомоги. З'ясувалося, що особовий рахунок відповідача, як отримувача допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям, дублюється одночасно в декількох областях України, а саме: в Ясинуватському районі Донецької області та в Хортицькому районі м.Запоріжжя. До того ж, в період з 01 лютого 2015 року по 31 березня 2015 року позивач ОСОБА_2 отримувала допомогу при народженні дитини у сумі 1720,00 грн. (860,0 грн.х2 місяця) та допомогу одиноким матерям у сумі 619,20 грн. (309,60 грн.х2 місяця) одночасно з двох органів соціального захисту населення: управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації та Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, тобто в подвійному розмірі. Підтвердженням здійснених подвійних виплат є довідка Управління про суми виплаченої допомоги від 01 жовтня 2015 року № 5389 та довідка-атестат від 24 червня 2015 року № 416/09. 13 липня 2015 року ОСОБА_2 було надіслано повідомлення № 02-08/5526 за адресою: АДРЕСА_4 про повернення надміру перерахованої державної допомоги при народженні дитини в сумі 1720,0 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 619,20 грн. Повідомлення повернулося до управління з позначкою «адресат виїхав до Донецька». Із телефонної розмови з ОСОБА_2 вона обіцяла приїздити до м.Запоріжжя та добровільно повернути надміру перераховані кошти. Зараз суми у розмірі 1720,00 грн. та 619,20 грн. у добровільному порядку нею не повернуто. Управління праці та соціального захисту населення Запорізької області по Хортицькому району просить стягнути з ОСОБА_2 надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді допомоги при народженні дитини у сумі 1720,00 грн.; надміру виплачені бюджетні кошти допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 619,20 грн. та судовий збір у сумі 1378,00 грн.

У відкрите судове засідання представник Управління праці та соціального захисту населення Запорізької області по Хортицькому району до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи сповіщений належним чином: судовою повісткою До суду він надав заяву, в якій просив суд розглянути справу без його участі, на позові наполягає.

Відповідач ОСОБА_2 до суду не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином: SMS-повідомленням про доставку судової повістки про виклик до суду на номер телефону НОМЕР_2.

Суд, отримавши згоду позивача, постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. ч.1-2 статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Згідно з п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, (далі-Порядок) вказано, що допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини. Допомога при народженні дитини, яка народилася після 31 грудня 2007 р., надається у розмірі 12240 гривень - на першу дитину, 25000 гривень - на другу дитину, 50000 гривень - на третю і наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні першої дитини в сумі 4800 гривень, другої дитини - 4840 гривень, третьої та наступної дитини - 5000 гривень, решта суми на першу дитину виплачується протягом наступних 12 місяців (620 гривень щомісяця), на другу дитину - 24 місяців (840 гривень щомісяця), на третю і наступну дитину - 36 місяців (1250 гривень щомісяця) рівними частинами. Розмір та строк виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини (народженої до 30 червня 2014 р.), визначається з урахуванням кількості живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога, її чоловіка (дружини), крім дітей, від виховання яких зазначена особа (її чоловік, дружина) відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі, та повнолітньої дочки (повнолітнього сина) чоловіка, які не були усиновлені дружиною. У разі народження двійні або більшої кількості дітей кожна дитина з їх числа вважається наступною.

Особам, які на 30 червня 2014 р. мали право на отримання допомоги при народженні (усиновленні) дитини у розмірі, встановленому на першу дитину, після досягнення дитиною двох років на наступні 12 місяців призначається щомісячна допомога у розмірі 130 гривень. У разі працевлаштування отримувача допомоги або виходу на роботу виплата допомоги у розмірі 130 гривень припиняється.

Виплата допомоги припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відмови отримувача допомоги від виховання дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання, крім дітей, які народилися під час перебування матері в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань за умови перебування дитини разом з матір'ю; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду; усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; смерті дитини; смерті отримувача допомоги; виникнення інших обставин. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Пунктом 34 Порядку передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Зазначена допомога призначається на кожну дитину.

У пункті 54 Порядку зазначено, що у разі зміни місця проживання одержувача державної допомоги сім'ям з дітьми виплата її продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання або відбування покарання з місяця звернення.

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_2 народила сина ОСОБА_3.

20 січня 2015 року відповідач ОСОБА_2 вперше звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району з заявою про призначення їй державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме: при народженні дитини; по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомогу на дітей одиноким матерям.

21 січня 2015 року управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької області по Хортицькому району було надано запит до УПСЗН м.Авдіївка Донецької області про витребування особової справи отримувача ОСОБА_2

Актами обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 28 січня 2015 року, від 04 лютого 2015 року та від 04 березня 2015 року встановлено, що ОСОБА_2 разом зі своїм неповнолітнім сином ОСОБА_3 мешкають в АДРЕСА_1

Рішенням від 16 березня 2015 року, прийнятим УСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01 травня 2016 року по 05 квітня 2017 року призначена допомога по догляду за дитиною до 3-х років (непрацюючим жінкам) щомісячно у розмірі 130,00 грн.; з 01 липня 2015 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 року призначено допомогу при народженні дитини щомісячно у розмірі 860,00 грн.

Рішенням від 16 березня 2015 року, прийнятим УСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячно з 01 липня 2015 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 року (у розмірі 309,60 грн.) та з ІНФОРМАЦІЯ_5 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 року (у розмірі 385,80 грн.) призначена допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до довідки від 02 жовтня 2015 року № 02-09/7702, ОСОБА_2, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 20 січня 2015 року поставлена на облік, як внутрішньо переміщена особа.

За інформацією, наданою Інформаційно-обчислювальним центром Міністерством соціальної політики України від 17 червня 2015 року № 013-641, встановлено, що станом на 01 червня 2016 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в Ясинуватському управління праці та соціального захисту населення та Управлінні праці та соціального захисту населення по Хортицькому району Запорізької області є двійником-отримувачем державної допомоги на першу дитину одинокій матері у розмірі 309,60 грн. та щомісячної одноразової допомоги при народження першої дитини у розмірі 860,00 грн.

Згідно з довідкою-атестатом від 24 червня 2015 року № 416/09, ОСОБА_2 з 16 січня 2014 року перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації та з 01 липня 2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 року їй було призначено та виплачено державну соціальну допомогу при народженні дитини у розмірі 10320,00 грн.; з 01 липня 2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 року отримала державну соціальну допомогу на дитину одинокій матері у розмірі 3405,60 грн.

Довідкою № 5419 від 19 липня 2016 року, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в зазначеному управлінні.

13 липня 2015 року на адресу ОСОБА_4, управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької області по Хортицькому району направлено лист-повідомлення, в якому їй запропоновано в добровільному порядку повернути державну допомогу при народженні дитини у розмірі 1720,00 грн. та державну допомогу одиноким матерям у сумі 619,20 грн. Однак, переплачені кошти вона не повернула.

Суд встановив, що ОСОБА_2 одночасно перебувала на обліку і отримувала однакові види допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям у Ясинуватському управлінні соціального захисту населення Ясинуватської державної адміністрації та Управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району. В період з 01 лютого 2015 року по 31 березня 2015 року в Управлінні праці та соціальному захисті населення Запорізької міської ради по Хортицькому району вона отримала допомогу при народженні дитини у сумі 1720,00 грн. (860,00 грн. х 2 місяці) та з 01 лютого 2015 року по 31 березня 2015 року допомогу на дітей одиноким матерям у сумі 619,20 грн. (309,60 грн. х 2 місяці).

Добровільно ОСОБА_1 не повернула суми надміру отриманих соціальних виплат, а тому у суду є законні підстави для примусового стягнення з неї зазначених видів державної допомоги.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 61, 131, 209, 212-215, 224-227 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

позов Управління праці та соціального захисту населення по Хортицькому району Запорізької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення бюджетних коштів у вигляді допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 на користь Управління праці та соціального захисту населення по Хортицькому району Запорізької області (отримувач: управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, розрахунковий рахунок № 35410014078415, код ЄДРПОУ 37573817, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015) надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді допомоги при народженні дитини у сумі 1720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн. 00 коп. та надміру виплачені бюджетні кошти допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 619 (шістсот дев'ятнадцять) грн. 20 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення по Хортицькому району Запорізької області (отримувач: управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, розрахунковий рахунок № 35410014078415, код ЄДРПОУ 37573817, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015) судовий збір у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С. О. Рагозіна