Постанова від 05.10.2016 по справі 219/9281/16-а

Справа № 219/9281/16-а

2-а/219/125/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2016 року м. Бахмут

Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Л.В.,

розглянувши в скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України у м.Бахмут та Бахмутському районі щодо перерахунку призначеної йому пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про заально обов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати здійснити перерахунок та виплачувати пенсію за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 09.08.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників по Україні за три календарних роки, що передують року призначення пенсії. В обґрунтування позову зазначив, що з 04.09.2000 року він отримував пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб». У червні 2016 року, досягнувши пенсійного віку, він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, в порушення Конституції України та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач здійснив призначення пенсії за цим законом тільки з 09.08.2016 року , при цьому розмір пенсії фахівцями був розрахований із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якого сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197,91 грн.) про що позивачу було дано письмове роз'яснення.

Відповідач по справі - Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області просив відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 на підставах, викладених у запереченнях на позов, поданих до суду 04.10.2016 року.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку скороченого провадження, судом встановлено, що з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб», як працівник МВС, про що свідчить пенсійне посвідчення серії НОМЕР_2, видане довічно Пенсійним фондом України (арк.с.11).

Позивач 01.06.2016 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 09.08.2016 року позивачу було проведено перерахунок пенсії за вислугу років, яка була призначена за нормами Закону України ««Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб» на пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, з листа Пенсійного фонду України від 06.09.2016 року № 165 (117)/Л-07 (13) -01-03 вбачається, що пенсія розрахована при загальному страховому стажі 43 роки 07 місяців 03 дні (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35-0,58838) і середньому заробітку 2996,49 в період з 01.07.2000 року по 30.06.2016 року. Розмір пенсії з 09.08.2016 року - 1848,99 грн., у тому числі пенсія за віком - 1763,07 грн., 85,92 грн. - доплата за понаднормативний стаж 8 років (арк. с.7).

Відповідач 06.09.2016року відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що вимоги чинного законодавства про пенсійне забезпечення для розрахунку пенсії додержані до нормативно визначених порядку і умов, та виконані у повному обсязі (арк. с.7).

Суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрнутованими та підлягають задоволенню на підставі наступного.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб» № 2262-ХІІ (надалі Закон № 2262-ХІІ) встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, оскільки в заяві ОСОБА_1 ставиться питання саме призначення пенсії за віком згідно Закону № 1058.

Як встановлено судом, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону

№ 2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV він звернувся вперше. Крім того, після звільнення з органів внутрішніх справ позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Згідно із частиною першою статті 40 Закону №1058-ІV, обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз приписів статті 45 Закону №1058-ІV свідчить про те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший (в даному випадку за віком) пенсійний орган може враховувати заробітну плату за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

Суд вважає, що відповідач протиправно зменшив розмір пенсії позивача, застосувавши показник заробітної плати не у відповідності до Закону 1058 за останні три роки, що передують зверненню, оскільки позивач не надавав згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

Про вказане звертається увага у Правовому висновку, викладеному в постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 року у справі № 21-612а/14.

Відповідач вважав посилання позивача на вищевказану постанову ВСУ помилковими, оскільки цим рішенням скасовано ухвалу Вищого адміністративного суду України та справу направлено на новий розгляд до суду касаційної інстанції. Однак, відповідач не врахував, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09.06.2015 року у справі № 206/961/14-а(2а/206/57/14) постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 7 жовтня 2014 року скасувати, а постанову Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 26 лютого 2014 року, якою визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська щодо призначення пенсії ОСОБІ, Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська здійснити з 11 липня 2013 року розрахунок та виплату пенсії ОСОБІ виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії, з урахуванням раніше виплаченої пенсії, - залишено в силі.

Як вбачається з заперечень до позову, на підставі наказу Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 367 від 12.09.2016 року з 12 вересня змінено найменування юридичної особи - Артемівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код 37868797) на юридичну особу Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код 37868797).

Тому суд дійшов висновку, що належним відповідачем у справі є Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код 37868797).

Доказів в обґрунтування заперечень відповідач не надав.

З огляду на положення ч.2 ст.11 КАС України, для повного захисту порушених прав позивача, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії, у зв'язку з чим необхідно визнати незаконною відмову Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати здійснити перерахунок та виплачувати пенсію за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 09.08.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників по Україні за три календарних роки, що передують року призначення пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.267 КАС суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно Інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 09.01.2013 року «Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень» встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення. На підставі викладеного, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача - Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівськ та Артемівському районі Донецької області в десятиденний строк з дня набрання постановою законної сили надати до суду звіт про виконання судового рішення в частині здійснення перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-162, 183-2 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Вважати належним відповідачем у справі Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код 37868797).

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати незаконною відмову Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати здійснити перерахунок та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 09.08.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників по Україні за три календарних роки, що передують року призначення пенсії.

Стягнути з Бахмутського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37868797) судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

На підставі ст. 163, ч.1 ст. 267 КАС України зобов'язати відповідача - Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівськ та Артемівському районі Донецької області в десятиденний строк з дня набрання постановою законної сили надати до суду звіт про виконання зазначеного судового рішення.

Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Л