Постанова від 29.09.2016 по справі 336/5308/16-а

29.09.16

№ 336/5308/16-а

провадження № 2-а/336/257/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2016 року м. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запорожжя у складі:

головуючого судді Дмитрюк О.В.,

при секретарі Петрові С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся 07.09.2016 р. до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Запоріжжя щодо відмови йому у проведенні перерахунку та виплаті пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з усіма додатковими виплатами, без обмеження максимального розміру пенсії; зобов»язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з 01.12.2015 р. в розмірі 90% від заробітної плати з усіма додатковими виплатами на підставі довідки прокуратури Запорізької області від 12.08.2016 р. № 18-640 вих.16, без обмеження максимального розміру пенсії та провести відповідні виплати не отриманої ним пенсії з 01.12.2015 р., внаслідок грубого порушення УПФУ у Шевченківському районі м.Запоріжжя його соціальних прав та гарантій, передбачених Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру».

В обґрунтування позову зазначив, що у листопаді 2009 р. на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. (в редакції від 10.09.2008 р. - чинній на час призначення пенсії) йому було призначено пенсію за вислугу років.

Обмежень максимального розміру пенсії на час її призначення законодавчо встановлено не було.

З часу призначення пенсії і до 31.03.2015 р. він продовжував працювати в органах прокуратури.

31.03.2015 р. його було звільнено з органів прокуратури за наказом прокурора Запорізької області № 132-к від 24.03.2015 р., за власним бажанням у зв»язку з виходом на пенсію за вислугою років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (ст.38 КЗпП України).

З 01.12.2015 р. у нього виникло право на перерахунок призначеної пенсії, у зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до Постанови КМУ № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015, яка застосовується з 01.12.2015 р.

12.08.2016 р. ним до УПФУ у Шевченківському районі м.Запоріжжя було подано заяву про проведення перерахунку пенсії у відповідності до діючої на час призначення пенсії ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р., з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку, до якої додавалась довідка прокуратури Запорізької області від 12.08.2016 р. № 18-640 вих.16, щодо розміру заробітної плати на посаді, яку він обіймав та з якої вийшов на пенсію.

У перерахунку пенсії йому було відмовлено, про що повідомлено листом УПФУ в Шевченківському районі м.Запоріжжя № 180/М-1 від 25.08.2016 р., який ним було отримано поштою 30.08.2016 р.

З листа УПФУ в Шевченківському районі м.Запоріжжя йому стало відомо, що провести перерахунок пенсії відповідно до наданої довідки про заробітну плату, отримувану на посаді старшого прокурора прокуратури Шевченківського району м.Запоріжжя станом на 01.12.2015 р., нема законних підстав.

Свою відмову відповідач аргументував тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв»язку з чим УПФУ у Шевченківському районі м.Запоріжжя повідомило, що пенсії за вказаним законом не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються.

Із вказаним рішенням відповідача позивач не згоден, оскільки воно суперечить вимогам діючого законодавства та законодавства, яке діяло на час призначення йому пенсії.

Позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує, просить задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача до суду не з»явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, про що свідчить розписка, наявна в матеріалах справи, причини неявки суду не повідомив, надав письмові заперечення проти позову (а.с.24-25).

Вивчивши обставини справи, приймаючи до уваги позицію позивача та відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.

Суд, на підставі ст.2 КАС України, перевірив чи діяв відповідач на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, на підставі та у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України з використанням цих повноважень з метою, з якою вони надані, обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо з дотриманням принципу рівності перед законом.

Так судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя та з 16 жовтня 2009 року отримує пенсію за вислугу років, відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати (а.с.10, 12).

12 серпня 2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії згідно з довідкою Прокуратури Запорізької області від 12 серпня 2016 року №18-640 вих.16 (а.с.9)

Позивачем отримано відповідь про відмову в здійсненні перерахунку пенсії на підставі наданої позивачем довідки згідно з діючим законодавством, зокрема ЗУ «Про прокуратуру».

Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя листом від 25 серпня 2016 року № 180/М-1 повідомлено позивача, що: відповідно до п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв»язку з чим УПФУ у Шевченківському районі м.Запоріжжя повідомило, що пенсії за вказаним законом не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.10)

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи пред»явлений позов суд виходив з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Отже, з 1 жовтня 2011 року положення частини 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

З наведеного суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому: внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ та Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VII від 28 грудня 2014 року зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №76-VII не зазнали.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (№21-348а13) та від 06 жовтня 2015 року (№21-2432/15).

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.

Так, частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Між тим, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті частиною38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до пунктів 1.5, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з абзацом 2 пункту 4.1 зазначеного Порядку, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Враховуючи викладене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90 відсотків від заробітної плати.

Крім того слід зазначити, що положення пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком, суд дійшов висновку щодо зобов'язання відповідача перерахувати з 01 березня 2016 року пенсію ОСОБА_1 за вислугою років у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на 10 вересня 2008 року) в розмірі 90 відсотків від місячного заробітку, зазначеного у довідці Запорізької обласної прокуратури від 12 серпня 2016 року № 18-640 вих.16.

Не підлягають задоволенню вимоги про зобов»язання провести перерахунок пенсії з 01.12.2015 р., виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою вказаної статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі пропуску такого строку та визнання вказаних особою причин пропуску строку неповажними, місцевий адміністративний суд повинен залишити адміністративний позов без розгляду.

При цьому судам необхідно враховувати, що предметом позову в категорії справ щодо призначення, перерахунку, надання, одержання пенсійних та усіх інших соціальних виплат, є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, тому судам необхідно перевіряти строк звернення до суду залежно від виду платежу та тривалості періоду, за який виник спір.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати в порядку ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 р. - 25.08.2016 року, а також провести перерахунок пенсії він просив з 01.12.2015 року, тоді як до суду звернувся лише 07.09.2016 року.

Жодних доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду з вищенаведеними позовними вимогами позивач не надав, підстав неможливості своєчасного звернення до суду з зазначеним позовом у встановлений КАС України строк не навів.

Таким чином, суд вважає, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з цим позовом в частині позовних вимог з 01.12.2015 року по 28.02.2016 року без поважних причин, тому вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, 2, 6, 8, 9-11, 69-71, 159-163, 167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з усіма додатковими виплатами.

Зобов»язати Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Запоріжжя провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.03.2016 р. в розмірі 90% від заробітної плати з усіма додатковими виплатами на підставі довідки прокуратури Запорізької області від 12.08.2016 р. № 18-640 вих.16 та провести відповідні виплати не отриманої ним пенсії з 01.03.2016 р.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Шевченківського районного суду м.Запоріжжя протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В.Дмитрюк