Постанова від 03.10.2016 по справі 328/3133/16-а

Справа№328/3133/16-а

03.10.2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2016 року суддя Токмацького районного суду Запорізької області Гавілей М.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області про визнання дій протиправними та вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області, згідно якого просить визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області під час проведення йому виплат щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у меншому розмірі ніж передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов'язати Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня, як учаснику бойових дій та інваліду війни 3 групи, відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2013 рік, 2014 рік, 2015 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, за кожен рік, за 2016 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично виплачених сум.

Ухвалою суду від 02.09.2016 року у справі відкрито скорочене провадження за період з 25.02.2016 року. В іншій частині позовні вимоги залишені без розгляду.

У встановлений статтею 183-2 КАС України строк відповідачем подані письмові заперечення проти позову.

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності нарахування та виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік як інваліду війни ІІІ групи відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» .

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, про що свідчить посвідчення серії ААБ №016681 від 06.07.2015 року.

У 2016 році позивачу було здійснено виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 2310 гривень як інваліду війни ІІІ групи відповідно до вимог Постанови КМУ від 02.03.2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

Позивач та його представник 21.06.2016 року, 20.07.2016 року, 02.08.2016 року зверталися до відповідача з заявами про надання інформації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня 2016 року.

Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради листами №1500/05-58 від 24.06.2016 року, № 1850/05-58 від 29.07.2016 року, №1966/02-47 від 10.08.2016 року роз'яснив позивачу та його представнику, що у 2016 році ОСОБА_1 була виплачена вказана грошова допомога у розмірі 2310 грн. згідно Постанови КМУ на відповідний рік.

Вирішуючи питання правомірності виплати допомоги до 5 травня за 2016 рік позивачу, суд виходить з наступного.

Статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, встановлено виплату інвалідам війни щорічної до 5 травня разової грошової допомоги у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком передбачено ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і встановлено у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», з 01.01.2016 року встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність - 1074 грн.

В той же час, згідно з пунктом 26 розділу VІ «Прикінцеві і перехідні положення» Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року №79-VІІІ) встановлено, що норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» визначено, що у 2016 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», проводиться до 5 травня інвалідам війни ІІІ групи в розмірі 2310 грн.

У рішенні Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 зазначено, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3-рп/2012 у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України роз'яснено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України, а суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності, який передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону України про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

В рішенні Європейського суду з прав людини від 03.06.2014 року у справі «Велікоди проти України» (заява № 43331/12) зазначено, що будь-яке втручання з боку державних органів влади у мирне володіння майном має бути законним та має переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання має також бути обґрунтовано пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, має зберігатися справедливий баланс між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту основоположних прав особи. При цьому суд не дійшов висновку, що, передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв у порушення положень Конвенції.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що дії відповідача по виплаті позивачу разової грошової допомоги до 5 травня в 2016 році в сумі 2310 грн. здійснено в повному обсязі відповідно до вимог діючого законодавства, тому вимоги позивача є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктом 26 розділу VІ «Прикінцеві і перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141, ст.ст. 94, 158-163, 183-2, 186 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області про визнання дій протиправними та вчинення певних дій - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Токмацький районний суд Запорізької області.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя/підпис/

З ОРИГІНАЛОМ ЗГІДНО

Суддя