328/3556/16-п
04.10.2016
3/328/646/16
Іменем України
04 жовтня 2016 року м. Токмак
Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Петренко Л.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Токмацького ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП,
встановила:
04 жовтня 2016 року до Токмацького районного суду Запорізької області надійшов протокол серії АА № 634713 від 09 вересня 2016 року про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП. Відповідно до протоколу 09 вересня 2016 року о 01.20 годині громадянин ОСОБА_1 знаходячись на літньому майданчику кафе-бару «Корона» по вул. Центральній в м. Токмак здійснив злісну непокору законним вимогам працівників поліції, порушував громадський порядок, не виконував вимоги, штовхався та погрожував.
В протоколі зазначено, що особа, вчинила правопорушення передбачене частиною * статті 185 КУпАП.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягають направленню до Токмацького ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області для доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статей 251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
КУпАП визначає форму і основні елементи змісту протоколу про адміністративне правопорушення і рішення (постанови), що приймається в конкретній справі.
У них, зокрема, мають бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення і правильності його юридичної кваліфікації.
У відповідності до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Протокол зазначеним вимогам не відповідає.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначена посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, а лише зазначено найменування органу поліції, звання прізвище та ініціали особи, яка склала протокол.
До протоколу долучено пояснення свідків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, у той час як у протоколі відсутні відомості щодо свідків вчинення адміністративного правопорушення. В протоколі про адміністративне правопорушення відсутні їх підписи та не зазначено місце проживання.
Стаття 185 КУпАП встановлює, що злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку - тягне за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Злісною непокорою, відповідальність за яку передбачено ст. 185 Кодексу про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), є відмова від виконання наполегливих, неодноразово повторених законних вимог чи розпоряджень поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку або виражена у зухвалій формі, що свідчить про явну зневагу до осіб, які охороняють громадський порядок. Відмінність опору від злісної непокори полягає в тому, що опір - це активна фізична протидія законній діяльності потерпілих, а злісна непокора - це пасивна поведінка.
У разі коли опір представникові влади чи громадськості мав місце під час учинення дрібного хуліганства, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, винна особа підлягає відповідно адміністративній (за ст. 173 КпАП) відповідальності.
В даному випадку в протоколі про адміністративне правопорушення не викладена фабула правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, які саме законні розпорядження або вимоги поліцейського при виконанні ним службових обов'язків не виконані.
Необхідною кваліфікуючою ознакою правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП є злісність вчиненої непокори, проте, які саме законні розпорядження або вимоги працівника міліції при виконанні ними службових обов'язків не виконані, і в чому саме полягала злісна непокора ОСОБА_1 не зрозуміло.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами законодавства, що передбачає відповідальність за посягання на життя, здоров'я, гідність та власність суддів і працівників правоохоронних органів" від 26.06.92 р. N 8 згідно зі ст. 185 КУпАП злісною непокорою є відмова від виконання наполегливих, неодноразово повторених законних вимог чи розпоряджень працівника міліції при виконанні ним службових обов'язків, виражена у зухвалій формі, що свідчить про явну зневагу до осіб, які охороняють громадський порядок.
Слід також мати на увазі, що адміністративна відповідальність за названою статтею настає при відсутності застосування фізичної сили з боку винної особи.
У п. 17 вищезазначеної Постанови Пленуму Верховного Суду України зазначено також, що при розгляді справ про правопорушення, передбачені статтями 185 і 185-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (1002-05), судді зобов'язані перевіряти правильність складення протоколу про адміністративне правопорушення, наявність пояснень особи, яка притягається до відповідальності, та свідків правопорушення, даних, що характеризують цю особу, зокрема, чи притягалась вона раніше до адміністративної відповідальності протягом року. У разі відсутності зазначених даних матеріал підлягає поверненню органу внутрішніх справ для належного оформлення.
Звертається увага суддів на необхідність суворого додержання вимог статей 245, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення (1003-05), які зобов'язують до всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, до встановлення обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, до визначення розміру заподіяної шкоди та перевірки інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, а також вимагають відображення цих обставин у постанові.
У мотивувальній частині постанови, поряд з поясненням притягнутої до відповідальності особи, необхідно наводити пояснення свідків, потерпілих, інші докази, що були досліджені у справі і покладені в основу прийнятого рішення.
Враховуючи, що стаття 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність як за злісну непокору законній вимозі поліцейського, члена громадських формувань з охорони громадського порядку чи військовослужбовця, так і їх образу, суддя зобов'язаний зазначити в постанові, за які конкретно правопорушення на винного накладено адміністративне стягнення.
В даному випадку у протоколі, складеному відносно ОСОБА_1, не викладена суть вчиненого адміністративного правопорушення.
В протоколі зазначено, що особа, вчинила правопорушення передбачене частиною * статті 185 КУпАП. Не зрозуміло в даному випадку що це за зірочка.
До адміністративного матеріалу не додано жодних матеріалів, характеризуючих особу правопорушника.
В протоколі про адміністративне правопорушення також не повно зазначено місце реєстрації особи, не зазначені свідки правопорушення, їх місце проживання. відсутні підписи свідків, не вказано потерпілих та їх місце проживання.
Всупереч вимогам положень ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є поверховим, оскільки в ньому не вказана суть адміністративного правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується дана особа, тобто відсутнє описання конкретних дій та чому ці дії утворюють склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП.
Крім того, особу не доставлено до суду на розгляд справи про адміністративне правопорушення одночасно з поданням адмінматеріалу, а справа даної категорії розглядається протягом доби відповідно до ч.2 ст. 277 КУпАП.
З огляду на положення ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно з вимогами ст.ст. 268, 277 КпАП України справи про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 185 КУпАП розглядається судом протягом доби з обов'язковою участю правопорушника. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Такий особливий порядок покладає на відповідні органи, які складають протокол про адміністративне правопорушення, обов'язок забезпечити правопорушнику доступ до правосуддя та можливість реалізувати своє право на захист, а тому останній має бути не тільки доставлений до суду, а й повинна бути забезпечена його присутність у судовому засіданні під час розгляду справи щодо нього.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в матеріалі справи відсутні дані про його належне сповіщення про час та місце розгляду справи, що також унеможливлює розгляд даної справи.
Враховуючи те, що допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню до Токмацького ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області для доопрацювання.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 7, 256, 278 КУпАП,-
постановила:
Повернути протокол серії АА № 634713 від 09 вересня 2016 року про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП, до Токмацького ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: