Справа № 324/1292/16-а
Провадження № 2-а/324/35/2016
23.08.2016 р. м.Пологи
Пологівський районний суд Запорізької області у складі судді Лінник Г.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Пологи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення певних дій,
11.08.2016 року позивач - ОСОБА_1 звернулась до суду з зазначеним позовом, в якому вказала, що з 16.05.2007 року вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області у відповідності до Закону України "Про державну службу" (який діяв на час виходу на пенсію). Після призначення їй пенсії вона продовжує працювати та працює по теперішній час. 21.07.2016 року позивач звернулась до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» їз застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком. ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.08.2016 року № 70/Д-7 позивачу було повідомлено, що відсутні підстави застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, оскільки показник середньої заробітної плати був застосований під час призначення пенсії за Законом України "Про державну службу". Позивач вважає, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню ст.45 ч.3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а застосуванню підлягає ст. 40ч.2 вищевказаного закону з огляду на наступне. Позивач зазначив, що згідно ст. 40ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. 3а бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період з 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку. передбаченому частиною третьої статті 45 вищезгаданого Закону. Як зазначено в цій статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на іншу в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за 6ажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як зазначає позивач, тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Пенсія згідно Закону України "Про державну службу", як зазначила позивач ОСОБА_1 - це спеціальна пенсія для конкретно визначеного кола осіб, а загально визначена пенсія для усіх категорій осіб - пенсія за віком. Враховуючи той факт, що вона жодним із видів загальнопередбаченої пенсії не користувалась раніше, то право на пенсію за віком виникло у неї вперше (а не відбувся перехід з одного виду пенсії на інший). До того ж вона не надавала згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а навпаки в заяві від 21.07.2016 року до відповідача, наполягала на застосуванні цього показника за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком. Прохає визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в призначенні їй - ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі ч. 2 ст.40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати Пологівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та призначити їй пенсію за віком з 21.07.2016 року відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією з 21.07.2016 року.
Пологівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області 22.08.2016 року надало до суду письмове заперечення проти позову, в яких прохає відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі, посилаючись на відсутність підстав для застосування ст. 40ч.2 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розгляд даної адміністративної справи відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України і заяви позивача здійснюється одноособово суддею в порядку скороченого провадження.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтовували свої позиції по справі, вважаю, що позов підлягає задоволенню в зв'язку з наступним.
З матеріалів справи вбачається, що з 16.05.2007 року ОСОБА_1 перебувала на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному УПФУ в Запорізькій області у відповідності до Закону України "Про державну службу" (який діяв на час виходу на пенсію). Набувши права пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 21.07.2016 року позивач звернулась до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком. ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.08.2016 р. №70/Д-7 їй було повідомлено, що відсутні підстави застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, оскільки показник середньої заробітної плати був застосований під час призначення пенсії за Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ст. 40ч.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (в редакції Закону України № 231-VII від 14 травня 2013 року).
За приписами ст. 45ч.3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на іншу в пенсійній справі. а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за 6ажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за період страхового стажу. зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналізуючи вищевикладені законодавчі норми, суд приходить до висновку, що ст. 45ч.3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, але у випадку із заявою ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона звернулась 21.07.2016 року вперше.
Таким чином, Закон України "Про державну службу" та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначають різні підходи (формули) обчислення пенсії згідно вищезгаданого закону та пенсії за віком, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу" не передбачено застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача при призначенні їй пенсії за віком, застосуванню підлягає ст. 40ч.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно ст. 94 КАС України, суд стягує з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 69, 71, 90, 99, 158-160, 162-163, 167, 183-2 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України "Про державну службу", суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення певних дій задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі ч. 2 ст.40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправними.
Зобов'язати Пологівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 21.07.2016 року, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати, працівників у галузі економіки України, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією з 21.07.2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного адміністративного суду, через Пологівський районний суд, протягом десяти днів.
Суддя: