Єдиний унікальний номер 229/3360/16-ц
Номер провадження 2-о/229/225/2016
Категорія 9
Рішення
Іменем України
03.10.2016 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Гонтар А.Л.
при секретарі Костенко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Дружківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту смерті,
заявник ОСОБА_1 звернулася 03.10.2016 року до Дружківського міського суду з заявою про встановлення факту смерті .
В своїй заяві вона посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 у м.Донецьк помер її чоловік. Після смерті чоловіка відкрилась спадщина. Для оформлення спадщини, отримання коштів на поховання їй треба отримати свідоцтво про смерть чоловіка.
На підставі медичного свідоцтва про смерть вона звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Покровського районного управління юстиції у Донецькій області. Однак, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про смерть, оскільки надане нею медичне свідоцтво про смерть, видане на тимчасово окупованій території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, є незаконним та не створює правові наслідки, тому орган державної реєстрації актів цивільного стану не може зареєструвати факт смерті.
У зв'язку з вищезазначеним просить встановити факт, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року у місті Донецьк помер її чоловік - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Донецьк.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи її повідомлено належним чином, надала заяву із клопотанням про розгляду справи у її відсутності.
Представник зацікавленої особи Дружківського міського відділа державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, заяву про вікладення розгляду справи не надали.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України та п. 5 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом вони породжують юридичні наслідки.
Пунктом 8 частини 1 ст. 256 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ст. 256 ЦПК України).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 234 та п. 5 ч. 1 ст. 256 ЦПК України та роз'яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України та п. 5 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом вони породжують юридичні наслідки.
Статтею 257-1 ЦПК України передбачено, особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч. 1 статті заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Частиною 2 статті передбачено, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2, про що в Книзі реєстрації актів про одруження у відділі реєстрації актів громадянського стану Ясинуватського районного управління юстиції 28.08.1971 року зроблено відповідний актовий запис № 31 (а.с.14).
У медичному свідоцтві про смерть № НОМЕР_1 від 17 вересня 2016 року зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року померл ОСОБА_2 в м.Донецьк (а.с.11).
На підтвердження факту смерті заявник також надала довідку про причини смерті її чоловіка, фото могили ОСОБА_2 (а.с.12,18,19).
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VI державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
На звернення ОСОБА_1 до Покровського районного управління юстиції у Донецькій області їй було роз'яснено, що для державної реєстрації смерті чоловіка їй необхідно пред'явити паспорт та надати лікарське свідоцтво про смерть форми №106/о, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров»я України від 8.08.2006 року №545. Надати таке лікарське свідоцтво у заявника немає можливості, оскільки її чоловік помер на території тимчасово не підконтрольній Україні і лікарське свідоцтво про смерть їй видане за формою, яка не відповідає наказу Міністерства охорони здоров»я України від 8.08.2006 року №545.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р м.Донецьк внесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15 квітня 2014 року будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними якщо ці органи створені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (документ), виданий цими органами є недійсним і не створює правових наслідків.
Тобто лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року, видана 17 вересня 2016 року в м.Донецьк - на території тимчасово не підконтрольній Україні, не створює правових наслідків.
За встановлених обставин, встановлення факту смерті породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення особистих чи майнових прав заявника; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення. Заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт смерті, що має юридичне значення для послідуючого отримання документів для прийняття спадщини. Таким чином є всі підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 та встановлення факту смерті її чоловіка.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5-8, 10-15, 58, 60, 88, 209, 212-215, 218, 256,257-1 ЦПК України, п.11 Постанови Пленуму Верховного суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд, -
заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Дружківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту смерті задовольнити .
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця селища Піски Ясинуватського району Донецької області , громадянина України , зареєстрованого АДРЕСА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року у м. Донецьк .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд протягом десяти днів з моменту проголошення рішення.
Суддя А.Л. Гонтар