Справа № 755/22777/15-к
"02" березня 2016 р. м.Київ
Слідчий суддя Дніпровського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Дніпровського районного суду м.Києва, клопотання прокурора третього відділу управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури міста Києва юриста 2 класу ОСОБА_3 про відсторонення від посади ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42015100000001409 та додані до нього матеріали,
01.03.2016 року прокурор третього відділу управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури міста Києва юрист 2 класу ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №12012000040000036.
Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що третім слідчим відділом слідчого управління прокуратури міста Києва проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42015100000001409 від 25.12.15 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 189 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом №5 о/с від 07.11.2015 року, ГУ НП у м. Києві ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділення слідчого відділу Деснянського управління НП у м. Києві та присвоєно спеціальне звання старший лейтенант поліції.
Відповідно до розподілу службових обов'язків ОСОБА_4 відповідає за організацію роботи відділення, особисто контролює роботу всіх слідчих відділу, вивчає кримінальні провадження, що знаходяться у провадженні слідчих відділу, при необхідності готує по них письмові вказівки.
Крім того, відповідно до п.8 ч.1 ст.3 КПК України керівник органу досудового розслідування - начальник Головного слідчого управління, слідчого управління, відділу, відділення органу внутрішніх справ, органу безпеки, органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, органу державного бюро розслідувань, підрозділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України та його заступники, які діють у межах своїх повноважень.
Згідно з ч.2 ст.39 КПК України керівник органу досудового розслідування уповноважений:
1) визначати слідчого (слідчих), який здійснюватиме досудове розслідування, а у випадках здійснення досудового розслідування слідчою групою - визначати старшого слідчої групи, який керуватиме діями інших слідчих;
2) відсторонювати слідчого від проведення досудового розслідування вмотивованою постановою за ініціативою прокурора або з власної ініціативи з наступним повідомленням прокурора та призначати іншого слідчого за наявності підстав, передбачених цим Кодексом, для його відводу або у разі неефективного досудового розслідування;
3) ознайомлюватися з матеріалами досудового розслідування, давати слідчому письмові вказівки, які не можуть суперечити рішенням та вказівкам прокурора;
4) вживати заходів щодо усунення порушень вимог законодавства у випадку їх допущення слідчим;
5) погоджувати проведення слідчих (розшукових) дій та продовжувати строк їх проведення у випадках, передбачених цим Кодексом;
6) здійснювати досудове розслідування, користуючись при цьому повноваженнями слідчого;
7) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Таким чином, перелік наданих повноважень та службових обов'язків ОСОБА_4 підтверджує те, що останній наділений повноваженнями щодо здійснення функцій представників влади, тобто є службовою особою.
Так, упродовж 22.08.2014 року по 30.09.2014 року, ОСОБА_4 , працюючи на посаді слідчого СВ Деснянського РУ ГУ МВС України у місті Києві здійснював досудове розслідування у кримінальному провадженні №12014100030009208, внесеному 22.08.2014 року до ЄРДР, за фактом зайняття невстановленою особою гральним бізнесом у приміщенні, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.203-1 КК України.
В ході розслідування вказаного кримінального провадження за ч.1 ст.203-1 КК України слідчим ОСОБА_4 вживались процесуальні заходи (виклик по телефону), спрямовані на проведення слідчих дій із ОСОБА_6 , який виконував функції адміністратора у приміщенні вказаного грального закладу, розташованого за адресою: м.Київ, проспект Володимира Маяковського, 6. Однак, ОСОБА_7 упродовж 2014 року на запрошення слідчого ОСОБА_4 у призначений день та час не з'явився, побоюючись притягнення до кримінальної відповідальності.
За результатами розслідування кримінального провадження №12014100030009208 прийнято рішення про його закриття на підставі п.1 ч.1 ст.284 КПК України.
В подальшому, у невстановлені слідством час, місці та обставинах, у ОСОБА_4 виник умисел, спрямований на вимагання у ОСОБА_8 грошових коштів.
Після цього, ОСОБА_4 з метою реалізації свого злочинного умислу, направленого на вимагання у ОСОБА_8 грошових коштів, у листопаді 2015 року, точний день не встановлено, о 20-39 годині, шляхом надіслання текстового повідомлення повідомив ОСОБА_9 про погодження щодо останнього повідомлення про підозру та ініціювання його розшуку правоохоронними органами. У зв'язку із викладеним, та, побоюючись притягнення до кримінальної відповідальності, ОСОБА_7 усно доручив ОСОБА_10 зустрітися з ОСОБА_4 та з'ясувати причини притягнення до відповідальності.
У подальшому, ОСОБА_10 , діючи за дорученням ОСОБА_8 , зв'язався із ОСОБА_4 та домовився про особисту зустріч. У ході зустрічі ОСОБА_10 та ОСОБА_4 , яка відбулась 22.12.2015 року, приблизно о 17 годині, у салоні автомобіля марки «Мазда 6», сірого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , належного ОСОБА_4 на праві приватної власності та який знаходився біля приміщення ТВМ №2 Деснянського райуправління поліції, що в м.Києві по вул.Милославській, 23Д, у м.Києві, ОСОБА_4 висунув ОСОБА_10 незаконну вимогу про передачу 1000 доларів США за не притягнення ОСОБА_8 до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні №12014100030009208, на що останній був вимушений погодитись.
Після цього, 28.12.2015 року, приблизно о 19 годині, в ході особистої зустрічі ОСОБА_10 та ОСОБА_4 , яка відбулась згідно попередньої домовленості у салоні автомобіля марки «Мазда 6», сірого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , належного ОСОБА_4 на праві приватної власності та який знаходився поблизу зупинки громадського транспорту за адресою: м.Київ, вул.Драйзера, 1, ОСОБА_4 запевнив ОСОБА_10 про те, що раніше досягнуті домовленості не притягнення ОСОБА_8 до кримінальної відповідальності в силі, та повідомив спосіб та умови передачі йому грошових коштів.
У подальшому, 29.12.2015 року, приблизно о 19-30 годині, згідно попередньої домовленості, ОСОБА_10 та ОСОБА_4 зустрілись поблизу зупинки громадського транспорту, розташованої за адресою: м.Київ, вул.Драйзера, 1. Після цього, ОСОБА_10 сів до належного ОСОБА_4 автомобіля марки «Мазда 6», сірого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , та останній відразу розпочав рух по території міста Києва. Під час руху, ОСОБА_10 , перебуваючи в салоні вищевказаного автомобіля передав ОСОБА_4 грошові кошти в розмірі 25000 гривень, які останній вимагав за не притягнення ОСОБА_8 до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні №12014100030009208, на що ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_10 щоб він взяв 1000 гривень собі в якості подяки, що останній і зробив.
У подальшому, ОСОБА_4 зупинив належний йому автомобіль марки «Мазда 6», сірого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , до якого відразу підбігли співробітники ГВ БКОЗ СБ України в місті Києві та Київській області та ОСОБА_4 , зрозумівши, що його протиправні дії викриті відразу розпочав рух, однак в подальшому був затриманий працівниками ГВ БКОЗ СБ України в місті Києві та Київській області та УВБ у місті Києві ДВБ Національної поліції України.
Своїми умисними діями, які виразилися у вимаганні, вчиненні службовою особою з використанням свого службового становища ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.189 КК України.
31.12.2015 року ухвалою слідчого судді Дніпровського районного суду м.Києва підозрюваного ОСОБА_4 відсторонено від займаної посади, а саме від посади начальника відділення з розслідування злочинів у сфері службової діяльності Деснянського управління поліції ГУНП України у місті Києві строком на два місяці.
На даний час завершити досудове розслідування у даному кримінальному провадженні у 2-х місячний строк не виявляється за можливе, з урахуванням потреби сторони обвинувачення у проведенні додаткового допиту підозрюваного, а також виконання вимог ст.ст.290, 291, 293 КПК України та інших процесуальних дій, необхідність проведення яких виникне в ході досудового розслідування, а тому постановою заступника прокурора міста Києва від 29.02.2016 року, строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців.
Таким чином, орган досудового розслідування приходить до висновку, що підозрюваний ОСОБА_4 вчинив тяжке кримінальне правопорушення, та, перебуваючи на посаді начальника відділення з розслідування злочинів у сфері службової діяльності Деснянського управління поліції ГУНП України в м.Києві, будучи працівником правоохоронного органу, може впливати на свідків, іншим чином чинити тиск на них із метою примусити змінити показання, продовжити вчинювати кримінальні правопорушення, знищити та приховати докази, які викривають його у вчиненні кримінального правопорушення та іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з підстав, викладених у ньому, просив суд його задовольнити.
Захисник ОСОБА_5 проти задоволення клопотання заперечував, посилаючись на відсутність у ньому правових підстав відсторонення від посади.
Підозрюваний ОСОБА_4 у вирішенні питання про відсторонення від посади поклався на розсуд суду.
Вислухавши доводи та пояснення прокурора, підозрюваного та захисника, дослідивши матеріали клопотання в їх сукупності, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність часткового задоволення клопотання та відсторонення ОСОБА_4 від посади в межах строку досудового розслідування.
Судом встановлено, що 21.12.2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості про скоєння кримінального правопорушення за ч.2 ст.189 КК України (кримінальне провадження №42015100000001409).
Відповідно до ч.1 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Частина 2 статті 154 КПК України передбачає, що відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Згідно ст.155 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади.
У клопотанні зазначаються:
1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;
2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;
4) посада, яку обіймає особа;
5) виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення;
6) виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином;
7) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.
До клопотання також додаються:
1) копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання;
2) документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.
Дане клопотання оформлене відповідно до вимог ст.155 Кримінального процесуального кодексу України. До матеріалів клопотання додані копії документів, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження та долучено розпис ОСОБА_4 та його захисника щодо вручення їм 01.03.2016 року копії клопотання прокурора про відсторонення від посади, а також копії матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження. Таким чином, враховуючи, що підозрюваному своєчасно надані зазначені матеріали та копію клопотання, слідчим виконані вимоги ч.2 ст.155 КПК України.
30.12.2015 року ОСОБА_4 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.189 КК України.
З наданих суду матеріалів вбачається, що наказом т.в.о. начальника управління Національної поліції у м.Києві від 07.11.2015 року ОСОБА_4 було призначено на посаду начальника відділення слідчого відділу Деснянського управління поліції з 07.12.2015 року.
ОСОБА_4 має службове посвідчення начальника відділення слідчого відділу Деснянського управління поліції, яке відповідно до ухвали слідчого судді від 31.12.2015 року вилучене у нього слідчим.
Таким чином, враховуючи можливості ОСОБА_4 , пов'язані з виконанням своїх службових обов'язків, дають підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на посаді, незаконними засобами впливатиме на можливих свідків, які є його підлеглими, та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
При вирішенні питання про відсторонення від посади ОСОБА_4 слідчий суддя приходить до висновку, що:
- існують достатні підстави вважати, що відсторонення від посади ОСОБА_4 - це необхідний для припинення кримінального правопорушення захід,
- існує правова підстава для відсторонення підозрюваного від посади,
- на цей час зібрано достатньо доказів, що вказують на вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення,
- а також відсутні негативні наслідки відсторонення підозрюваного від посади для інших осіб.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст.154, 155, 156, 157 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора третього відділу управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури міста Києва юриста 2 класу ОСОБА_3 про відсторонення від посади ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42015100000001409 - задовольнити частково.
ОСОБА_4 відсторонити від посади начальника відділення слідчого відділу Деснянського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві строком до 30 березня 2016 року включно.
Виконання ухвали покласти на начальника Головного управління Національної поліції у м.Києві.
Копію ухвали надіслати начальнику Головного управління Національної поліції у м.Києві та вручити присутнім учасникам судового провадження.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Повний текст ухвали оголосити учасникам судового провадження у судовому засіданні о 16-30 годині 09 березня 2016 року.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня її винесення до Апеляційного суду м.Києва.
Слідчий суддя Дніпровського районного суду
м.Києва ОСОБА_1