29 вересня 2016 рокум. Ужгород№ 807/1093/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І
при секретарі судового засідання Шмідзен І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 29 вересня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова складена в повному обсязі 3 жовтня 2016 року.
Ужгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області (далі - позивач, Ужгородська ОДПІ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1.) про стягнення податкового боргу у сумі 17024,00 грн., в тому числі, по акцизному податку - 7024,00 грн., по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів - 10000,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, при цьому, прохальною частиною позовної заяви просить розглянути справу за його відсутності, відтак, у відповідності до ст. 122 КАС України, справу розглянуто за відсутності представника позивача, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач письмове заперечення проти позову з належними доказами не подав, свого представника в судові засідання не направляв, хоча повідомлявся належним чином про відкриття провадження у справі, про дату, час та місце проведення судових засідань, відтак, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи, та у відповідності до ст. 128 КАС України, справа розглянута за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України), кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом.
Станом на день звернення із вказаним позовом до суду, заборгованість відповідача перед бюджетом становить 17024,00 грн., в тому числі, по акцизному податку - 7024,00 грн., по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів - 10000,00 грн., що підтверджується розрахунком податкової заборгованості (а.с.9).
Податковий борг по платежу 50 14040000 "Акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами" у розмірі 7024,00 грн., виник на підставі поданих відповідачем податкових декларацій (розрахунків): а саме: декларації акцизного податку від 10.06.2016 року № 1600008764 із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 373,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 18.05.2016 року № 1600008484 із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 362,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 19.04.2016 року № 1600006826 із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 361,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 18.03.2016 року № 1600006090 із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 365,00 грн.(самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 20.02.2016 року № 1600004856 із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 373,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 20.01.2016 року № 1600000340 із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 365,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 18.12.2015 року № 1500013331, із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 359,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 20.11.2015 року № 1500012877, із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 370,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі), декларації акцизного податку від 20.10.2015 року № 1500011667, із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 387,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 18.09.2015 року № 1500011014, із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 450,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 19.08.2015 року № 1500010481, із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 556,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 17.07.2015 року № 1500009374, із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 581,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 20.06.2015 року № 1500008708, із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 585,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 19.05.2015 року № 1500008301, із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 649,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 22.04.2015 року № 1500006986, із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 608,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі); декларації акцизного податку від 20.03.2015 року № 1500006229, із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті у розмірі 280,00 грн. (самостійно задекларована сума податку залишається несплаченою в повному обсязі).
Згідно п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає, у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Крім того, 25 лютого 2015 року Головним управління ДФС у Закарпатській області проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами ФОП ОСОБА_1, в ході якої встановлено порушення відповідачем ч.10 ст. 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" та Постанови КМ України від 30.10.2008 року № 957 Про встановлення розмірів мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва". За результатами перевірки складено Акт № 0045/07/10/21/2368010669 та винесено податкове повідомлення-рішення від 10 березня 2016 року № 0000022200, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10000,00 грн.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до пп.14.1.175 ст.14 ПК України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до пп. 14.1.153 п. 14.1 ст.14 ПК України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Так, 19.09.2013 року відповідачу особисто було вручено податкову вимогу від 17.04.2012 року № 326.
Відповідно до п. 102.4 статті 102 ПК України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Ужгородською ОДПІ доведено наявність податкового боргу ФОП ОСОБА_1 у розмірі 17024,00 грн., правомірність звернення з позовом про стягнення податкового боргу до суду та наявність підстав для стягнення такого, тобто позовні вимоги відповідають положенням податкового законодавства та підтверджуються дослідженими належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовано (заперечення проти позову відповідач суду не надав), в зв'язку з чим позов підлягає до задоволення та слід стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 17024,00 грн.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер ІНФОРМАЦІЯ_1) до державного (місцевого) бюджету за відповідним кодом бюджетної класифікації податковий борг у сумі 17024,00 грн. (сімнадцять тисяч двадцять чотири гривні), в тому числі, по акцизному податку - 7024,00 грн., по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів - 10000,00 грн.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання її копії (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті