30 вересня 2016 рокум. Ужгород№ 807/957/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І
при секретарі судового засідання Шмідзен І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Спільне українсько - словацьке підприємство "Фем - Інвест" про стягнення податкового боргу, -
У відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 30 вересня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 3 жовтня 2016 року.
Ужгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області (далі - позивач, Ужгородська ОДПІ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Спільне українсько - словацьке підприємство "Фем - Інвест" (далі - відповідач, ТОВ СУСП "Фем - Інвест") про стягнення з відповідача коштів у сумі 96842,59 грн. на погашення суми податкового боргу у розмірі 96842,59 грн., в тому числі, по податку на доходи фізичних осіб - 72292,88 грн., по податку на додану вартість - 3058,29 грн., по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 127,23 грн., по земельному податку - 21364,19 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, при цьому, прохальною частиною позовної заяви просить розглянути справу за його відсутності, відтак, у відповідності до ст. 122 КАС України, справу розглянуто за відсутності представника позивача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Відповідач письмове заперечення проти позову з належними доказами не подав, свого представника в судові засідання не направив, хоча повідомлявся належним чином про дату, час та місце проведення судового засідання, відтак, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи, та у відповідності до ст. 128 КАС України, справа розглянута за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом.
Станом на день звернення із позовом до суду, податковий борг відповідача перед бюджетом складає 96842,59 грн., в тому числі пеня у сумі 12016,12 грн., зокрема, по платежу 50 18010400 "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" у розмірі 127,23 грн.; по платежу 30 14010100 "Податок на додану вартість" у розмірі 3058,29 грн.; по платежу 85 11010100 "Податок на доходи фізичних осіб" у розмірі 72292,88 грн., в т.ч., пеня в сумі 8154,56 грн.; по платежу 50 18010500 "Земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 21364,19 грн., в т.ч., пеня в сумі 3861,56 грн.
Відповідно до ст. 266 Податкового кодексу України, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.
Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально (пп.266.7.5. п.266.7. ст.266 ПК України). Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується, зокрема, юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
ТОВ СУСП "Фем - Інвест" подано до податкової інспекції податкову декларацію № 9021511822 від 22.02.2016 року із самостійно задекларованою сумою грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 127,23 грн., яка залишається не сплаченою у повному розмірі.
У відповідності до п.286.2 ст.286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно п.287.3 ст.287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем, податкового (звітного) місяця.
ТОВ СУСП "Фем - Інвест" подано до податкової інспекції податкову декларації з плати за землю № 9005652324 від 10.02.2014 року із самостійно задекларованою сумою грошового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 17502,63 грн., яка залишається не сплаченою у повному розмірі.
Згідно п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає, у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пп.56.11 ст.56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно п.129.1.1. ст.129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цимКодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. Погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку установленому для погашення податкового боргу.
У відповідності до ст. 129 ПК України, відповідачу по платежу 50 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" було проведено нарахування пені у розмірі 3861,56 грн., яка також залишається не сплаченою відповідачем.
Крім того, 29 травня 2014 року ДПІ у м. Ужгороді проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ СУСП "Фем - Інвест" з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 1 квітня 2011 року по 30 квітня 2014 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 1 квітня 2011 року по 30 квітня 2014 року, в ході якої встановлено порушення відповідачем: пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України частині порушення термінів перерахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 43893,87 грн.; пп.165.1.31 п.165.1 ст. 165, пп. "б" п.176.2 ст. 176 ПК України в частині подання не в повному обсязі відомостей до податкових розрахунків за формою 1 ДФ про нараховані та виплачені доходи фізичним особам-підприємцям за ознакою доходів "157" та відомостей щодо отриманих поворотних фінансових допомог за ознакою доходу "157" за період з ІІІ кварталу 2011 року по І квартал 2014 року. За результатами перевірки складено Акт № 1501/07-01-17-03/31682629 та винесено податкове повідомлення-рішення від 13.06.2014 року № 0004541703, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 88190,92 грн. Заборгованість по вказаному повідомленню-рішенню становить 72292,88 грн.
Одночасно, у відповідності до ст. 129 ПК України, відповідачу по платежу 85 11010100 "податок на доходи фізичних осіб" було проведено нарахування пені у розмірі 8154,56 грн., яка також залишається не сплаченою відповідачем.
В той же час, 23 грудня 2014 року ДПІ у м. Ужгороді проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ СУСП "Фем - Інвест", в ході якої виявлено порушення відповідачем вимог пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, а саме: платником несвоєчасно подано декларації з податку на додану вартість за грудень 2013 року та жовтень 2014 року, а також порушення вимог п.201.15 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме: платником несвоєчасно подано Реєстр виданих та отриманих податкових накладних за грудень 2013 року та жовтень 2014 року. За наслідками перевірки складено акт № 3414/07-01-15-01/31682629 та 28.01.2015 року винесено податкові повідомлення-рішення за №№ 0001871501 (яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 2040,00 грн.), 0001881501 (яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 1020,00 грн.).
Вказані податкові повідомлення-рішення залишаються несплаченими та не оскаржені відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до пп.14.1.175 ст.14 ПК України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як визначено пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до норм чинного законодавства України відповідачу було направлено податкову вимогу від 17.02.2012 року № 114, яка вручена особисто 01.03.2014 року.
Податковий борг відповідача підтверджений матеріалами справи, зокрема актами перевірки, податковими повідомленнями-рішеннями, податковою вимогою, обліковими картками платника податків, розрахунком податкового боргу.
Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пп. 20.1.34 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст.95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Ужгородською ОДПІ доведено наявність податкового боргу ТОВ СУСП "Фем - Інвест" у розмірі 96842,59 грн., в тому числі, по податку на доходи фізичних осіб - 72292,88 грн., по податку на додану вартість - 3058,29 грн., по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 127,23 грн., по земельному податку - 21364,19 грн., правомірність звернення з позовом про стягнення податкового боргу до суду та наявність підстав для стягнення такого, тобто позовні вимоги відповідають положенням податкового законодавства та підтверджуються дослідженими належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовано (заперечення проти позову відповідач суду не надав), в зв'язку з чим позов підлягає до задоволення та слід стягнути з розрахункових рахунків ТОВ СУСП "Фем - Інвест" кошти на погашення податкового боргу у розмірі 96842,59 грн.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Спільне українсько - словацьке підприємство "Фем - Інвест" про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
2. Стягнути з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю Спільне українсько - словацьке підприємство "Фем - Інвест" (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гранітна, 14 код 31682629) кошти у сумі 96842,59 грн. (дев'яносто шість тисяч вісімсот сорок дві гривні п'ятдесят дев'ять копійок) на погашення суми податкового боргу у розмірі 96842,59 грн., в тому числі, по податку на доходи фізичних осіб - 72292,88 грн., по податку на додану вартість - 3058,29 грн., по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 127,23 грн., по земельному податку - 21364,19 грн.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання її копії (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті