Постанова від 27.09.2016 по справі 825/853/16

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2016 року Чернігів Справа № 825/853/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопот С.Л.

при секретарі - Роговець М.О.,

за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача Шепель О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4 до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та вимог про сплату боргу (недоїмки) , -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, в якому просить суд:

- скасувати рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0013301701 та №0013351701 від 02.07.2015 Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області;

- скасувату вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 02.07.2015 №Ф-0013291701 та №Ф-0013341701 Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що фахівці відповідача для проведення перевірки не з'являлись, ніяких бухгалтерських документів не перевіряли, тобто сама перевірка фактично не проводилась.

Також позивач вказав, що акт перевірки йому не вручався.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які приєднанні до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 звернувся з позовом про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та вимоги про сплату боргу.

Прилуцькою ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, з метою виконання функцій покладених на контролюючі органи та на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, зі змінами та доповненнями та п.п.2 п.1 ст.13, п.п.3 п.1 ст.14 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 зі змінами та доповненнями, було проведено документальну планову виїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, щодо дотримання вимог податкового, валютного, а також дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період 01.01.2013 по 31.12.2014.

Перевірка включена до плану-графіку проведення планових перевірок суб'єктів господарювання на 2 квартал 2015 року.

Пунктом 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки; копії наказу про проведення перевірки (в редакції чинній на момент проведення перевірки наказ печаткою контролюючого органу не скріплюється та період діяльності, який буде перевірятися не зазначається); службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Про проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_4 проінформований письмовим повідомленням від 08.04.2015 №5071/Ф/17-016/8, яке було вручено 08.04.2015 особисто ОСОБА_4

Копія наказу від 08.04.2015 №234 була вручена під підпис позивачу.

З направленнями про проведення документальної планової виїзної перевірки № 201, 202 від 08.04.2015 позивач був ознайомлений 08.04.2015.

Перевірка проводилась з 20.04.2015 по 05.05.2015.

Термін проведення перевірки продовжувався з 06.05.2015 по 13.05.2015 на підставі наказу про продовження перевірки від 05.05.2015 № 287, який був вручений позивачу особисто 05.05.2015.

20.04.2015 працівниками Прилуцької ОДПІ на підставі направлень на перевірку від 08.04.2015 № 201, 202 та згідно наказу Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області від 08.04.2015 № 234, здійснено вихід за юридичною (фактичною) адресою ФОП ОСОБА_4, а саме: АДРЕСА_1.

Відповідно до п.81.2 ст.82 ПКУ в разі не допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт такої відмови.

Акт про не допуск до перевірки працівниками Прилуцької ОДПІ не складався, так як позивач допустив до проведення перевірки та надав в ході перевірки бухгалтерські та інші документи.

В зв'язку з тим, що в ході перевірки були надані документи не в повному обсязі, ревізорами Прилуцької ОДПІ вручено особисто ФОП ОСОБА_4 запит від 08.05.2016 №5073/17-01-09 щодо надання копій визначених документів.

Згідно листа від 13.05.2015 № 38 ФОП ОСОБА_4 були надані табеля обліку робочого часу, трудові договори з найманими працівниками, що ведуться на підприємстві, розрахунково-платіжні відомості найманих працівників.

На підставі вищезазначених документів та даних звітів 1-ДФ проведено розрахунок донарахувань по єдиному внеску за найманих працівників.

В повідомленні від 08.04.2015 №5071/Ф/17-016/8, який отримано позивачем особисто, зазначено, як період за який буде проводитися перевірка, так і початок її та закінчення.

На початку перевірки позивачем подано заяву від 23.04.2016, в якій він просив перевірити в ході документальної планової виїзної перевірки правильність нарахування та сплати податку на додану вартість за період 2013-2014.

Дана заява ФОП ОСОБА_4 підтверджує як допуск до перевірки так і надання бухгалтерських та інших документів, на підставі яких здійснювалося обчислення єдиного внеску, податку на додану вартість та податку на доходи фізичних осіб.

Твердження позивача стосовно розірвання трудових договорів зі своїми працівниками та здійснення фінансово-господарської діяльності особисто, спростовується тим, що доказом, який підтверджує розірвання трудового договору між роботодавцем і працівником повинна бути відмітка центру зайнятості про таке розірвання, згідно наданих трудових договорів на перевірку така відмітка відсутня та ставить під сумнів докази наданні позивачем до суду, а саме копії заяв працівників та листів позивача до центру занятості.

Крім того, дата звільнення працівника повинна бути зазначена роботодавцем у відповідному періоді в таблиці 5 додатку 4 звітів по ЄСВ (термін подачі щомісяця до 20 числа) та до квартальних звітів про суми виплачених доходів на користь платників податків та сум утриманого податку за формою 1-ДФ.

Згідно поданих до Прилуцької ОДПІ звітів за формою 1-ДФ наявна інформація щодо використання позивачем праці найманих працівників та нарахування їм доходів у вигляді заробітної плати.

Щодо здійснення фінансово-господарської діяльності особисто та її збитковість за період 2013 - 2014 роки необхідно зазначити, що згідно поданих позивачем декларацій про майновий стан і доходи за 2013 рік та 2014 рік сума його чистого доходу становить: за 2013 рік - 146282грн., за 2014 рік - 57009 грн.

Отже, з урахуванням зазначеного вище, доводи позивача проте, що документальна планова виїзна перевірка співробітниками відповідача фактично не проводилась спростовуються заявою самого позивача від 23.04.2015, в якій він просить перевірити в ході документальної планової виїзної перевірки правильність нарахування та сплати податку на додану вартість за період 2013-2014 роки.

Враховуючи вищезазначене, співробітники Прилуцької ОДПІ правомірно здійснили вихід на перевірку позивача та діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законами України.

Згідно п.1, 2 ч. 2 ст.6 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 р. зі змінами та доповненнями (далі ЗУ № 2464-VI) платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, а також вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до частин 2 та 3 ст. 9 ЗУ № 2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Частиною 1 ст. 14 ЗУ № 2464-VI передбачено, що органи доходів і зборів зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.

В силу ч.1 ст. 25 ЗУ № 2464-VI рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

За результатами перевірки був складений акт № 229/17-НОМЕР_1 від 20.05.2015 та встановлено наступне:

1. Перевіркою встановлено порушення повноти відображення нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від чистого оподатковуваного доходу. Порушено п. 2 частини першої ст. 7 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 зі змінами та доповненнями. Звіти про суми нарахованого єдиного внеску особою, яка є фізичною особою - підприємцем, або особою, яка забезпечує себе роботою самостійно до Прилуцької ОДПІ протягом 2013-2014 років не подавались. Згідно поданої до Прилуцької ОДПІ податкової декларації про майновий стан і доходи за 2013 сума чистого доходу ФОП ОСОБА_4 за 2013 становить 146282 грн, а згідно поданої до Прилуцької ОДПІ податкової декларації про майновий стан і доходи за 2014 рік сума чистого доходу становить 57009 грн. Відповідно до п. 2 частини першої ст. 7 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 зі змінами та доповненнями, базою нарахування ЄСВ для фізичних осіб підприємців (крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування) є сума чистого доходу, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, тобто:

- за 2013 р. база нарахування ЄСВ була визначена Прилуцькою ОДПІ в сумі :

146282 грн. * 34,7%= 50759,85 грн.

- за 2014 р. база нарахування ЄСВ була визначена Прилуцькою ОДПІ в сумі:

57009 грн. * 34,7%= 19782,12 грн.

Відповідно до ч.2 ст. 6 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 р. зі змінами та доповненнями платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Всього донарахована сума по єдиному соціальному внеску від чистого оподатковуваного доходу становить 70541,97 грн.

Штрафні санкції в сумі 7054,20 грн. були визначені Прилуцькою ОДПІ згідно ст. 25 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 зі змінами та доповненнями.

2. Порушено ч. 4 п. 2 ст. 6 та п. 7 ст. 8 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 зі змінами та доповненнями. Звіти щодо сум нарахованого єдиного внеску роботодавцем - фізичною особою - підприємцем, або особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, та яка в діяльності використовує працю інших осіб з січня 2013 року по серпень 2013 року до органів Пенсійного фонду не подавались, за період з листопада 2013 року по грудень 2014 року звіти до Прилуцької ОДПІ не подавались.

Прилуцька ОДПІ в ході планової перевірки звернулася до ФОП ОСОБА_4 із запитом №5073/17-01-09 від 08.05.2015 стосовно надання наступних документів:

- табеля обліку робочого часу та відомості про нарахування заробітної плати за період з 01.01.2013 по 31.12.2014;

- трудові договори з найманими працівниками, що працювали в період з 01.01.2013 по 31.12.2014.

Платником були надані дані документи, які були засвідчені підписом та скріплені печаткою, тож відповідно до відомостей про нарахування заробітної плати за перевіряємий період, та відповідно до даних звітів про суми нарахованих доходів на користь фізичних осіб та сум утриманих податків за формою 1-ДФ, поданих ФОП ОСОБА_4 до Прилуцької ОДПІ здійснено нарахування сум єдиного внеску роботодавцем - фізичною особою - підприємцем, або особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, та яка в діяльності використовує працю інших осіб з січня 2013 року по серпень 2013 року та з листопада 2013 року по грудень 2014 року - тобто в ті періоди, за які ФОП ОСОБА_4 не подавав звіти з ЄСВ за найманих працівників.

Отже, сума ЄСВ при виплаті доходів найманим працівникам, згідно наданих на перевірку відомостей, Прилуцька ОДПІ за 2013 р. визначила 45 460,91 грн., а за 2014 р. в сумі 14316,83 грн. Донараховано 59 777,74 грн. єдиного внеску за найманих працівників (нарахованого на фонд оплати праці) та донараховано 5714,73 грн. єдиного внеску (утриманого із зарплати найманих працівників).

Штрафні санкції були визначені Прилуцькою ОДПІ згідно абзацу 3 частини 11 ст. 25 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 зі змінами та доповненнями та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Мінфіну України від 20.04.2015 №449 . За донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску до 01 січня 2015 накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, з 01 січня 2015 - 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Для розрахунку зазначеного штрафу кількість звітних періодів розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми єдиного внеску, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким платником акту перевірки від органу доходів і зборів або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми.

Штрафні санкції в сумі 35562,23 грн. були визначені Прилуцькою ОДПІ згідно ст. 25 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 зі змінами та доповненнями.

Позивач вказує, на те що вимоги зі сплати єдиного соціального внеску, прийняті Прилуцькою ОДПІ без врахування фактичної сплати з ЄСВ в 2013 році та сум недоїмки в примусовому порядку згідно до відкритих виконавчих проваджень.

Проте, відповідно до запиту Прилуцької ОДПІ №5259/17-0109 від 14.04.2015 Управління пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі надав відповідь №2628/03 від 27.04.2015 в якому зазначено, що у ОСОБА_4 в 2013 р. рахувалась заборгованість з ЄСВ, яка виникла за результатами 2012 р., згідно поданого звіту до ПФУ 11.02.2013, в якому ОСОБА_4 визначено чистий дохід, на який нараховується єдиний внесок в розмірі 34,7% в сумі - 152003,28 грн, та відповідно єдиний внесок нарахований з чистого оподатковуваного доходу в сумі - 52745,16 грн, яку необхідно було сплатити до 11.02.2013. Даний факт заборгованості підтверджується картками особових рахунків, які на той час велися в Управлінні пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі.

Згідно даних УПФУ в м. Прилуках та Прилуцькому районі із січня 2013 р. по серпень 2013 р. звіти з ЄСВ за найманих працівників не подавались.

У вересні 2013 р. адміністрування ЄСВ перейшло до Прилуцької ОДПІ, та в період з листопада 2013 р. по грудень 2014 р. звіти з ЄСВ за найманих працівників так і не подавались.

Таким чином, сплата позивачем згідно до платіжних доручень № 2107 від 20.02.2013, № 2108 від 20.02.13, № 2147 від 20.03.13, № 2148від 20.03.13, № 2165 від 26.03.13 на рахунок № 37198033002529 Управління ПФУ в м. Прилуках та Прилуцькому районі було сплачено 59260,84 грн. та враховано в облікових картках, так як до листопада місяця 2013 року єдиний соціальний внесок адмініструвався Управління ПФУ в м. Прилуках та Прилуцькому районі.

Крім того, сплата ЄСВ в 2013 р. в сумі 59260,84 грн. та в 2014 р. в сумі 8754,09 грн., відповідно до п.6 ст.25 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 р. зі змінами та доповненнями, за рахунок сум, які надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми ЄСВ зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Виходячи з вищевикладеного, суми ЄСВ сплачені платником у 2013 р. та 2014 р. , які позивач вважає безпідставно неврахованими при формуванні вимог з ЄСВ, фактично рахувалися в сплату недоїмки з ЄСВ за 2012 р.

Стосовно направлення акту перевірки від 20.05.2015 №229/17- НОМЕР_1 відповідно до п.86.3 ст.86 Податкового кодексу України необхідно зазначити наступне.

За результатами документальної виїзної планової перевірки ФОП ОСОБА_4 був складений акт про результати документальної виїзної планової перевірки №229/17- НОМЕР_1 від 20.05.2015, який згідно п.86.3 ст.86 Податкового кодексу склався у двох примірниках, був підписаний посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та зареєстрований на п'ятий робочий день, що настав за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку, тобто граничний день перевірки згідно наказу про продовження перевірки, настав 13.05.2015, а відповідно акт про результати документальної виїзної планової перевірки був складений на п'ятий робочий день після закінчення перевірки - 20.05.2015.

Відповідно до п.81.3 ст.81 ПКУ Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов'язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).

В ході проведення перевірки ФОП ОСОБА_4 був проінформований про те, що акт документальної виїзної планової перевірки Прилуцькою ОДПІ буде складено на п'ятий робочий день після закінчення перевірки, тобто - 20.05.2015.

Відповідно до п.86.1 ст..86 Податкового кодексу України акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

В телефонному режимі позивача було запрошено до податкової інспекції для підписання акта перевірки, проте платник не з'явився.

З огляду на зазначене та керуючись нормами Податкового кодексу України Прилуцька ОДПІ 20.05.2015 надіслала Акт про результати документальної виїзної планової перевірки №229/17- НОМЕР_1 поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення на юридичну адресу ФОП ОСОБА_4, а саме: м. Прилуки, вул. Соборна, буд. 45/2.

Щодо складання акту відмови від підписання акту документальної виїзної планової перевірки, необхідно вказати, що відповідно до п.86.3 ст.86 Податкового кодексу України, такий акт Прилуцькою ОДПІ не складався, оскільки ОСОБА_4 не відмовлявся від його підписання, а лише у визначені терміни не з'явився до Прилуцької ОДПІ.

Обов'язку у контролюючих органів щодо запрошення платників для підписання акту не передбачено нормами Податкового кодексу України.

За результатами документальної планової перевірки Прилуцькою ОДПІ було винесено наступні податкові вимоги та рішення:

- Вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф - 0013341701 від 02.07.2015, на суму 65492.47 грн;

- Вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф - 0013291701 від 02.07.2015, на суму 70541.97 грн;

- Рішення № 0013351701 від 02.07.2015 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, на суму 35562.23 грн;

- Рішення № 0013301701 від 02.07.2015 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, на суму 7054,20 грн.

Дані вимоги та рішення були надіслано поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення 02.07.2015 на юридичну адресу ФОП ОСОБА_4

Вказані вимоги та рішення повернулись поштовим відділенням на адресу Прилуцької ОДПІ, у зв'язку з закінченням терміну зберігання 04.08.2015.

Таким чином, на підставі п.58.3 ст. 58 Податкового кодексу України вимоги та податкові повідомлення-рішення вважається врученим платнику 04.08.2015.

Зважаючи на наведене вище, судом встановлено, що Прилуцькою ОДПІ проводячи документальну планову виїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 та виносячи оскаржувані вимоги та податкові повідомлення рішення відповідач діяв правомірно і в межах своїх повноважень.

За таких підстав в задоволенні адміністративного позову суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4 необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст., ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.Л. Клопот