03 жовтня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/1599/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Публічного акціонерного товариства Виробничо-торгової фірми «Сіверянка» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
14.09.2016 Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства Виробничо-торгової фірми «Сіверянка» (далі - ПАТ Виробничо-торгова фірма «Сіверянка»), в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ПАТ Виробничо-торгової фірми «Сіверянка» у вигляді повного зупинення експлуатації автозаправочної станції ПАТ Виробничо-торгової фірми «Сіверянка» за адресою: вул. Малиновського, 36, м. Чернігів, Чернігівська область та зобов'язати ПАТ Виробничо-торгову фірму «Сіверянка» (вул. Шевченка, 246-А, м. Чернігів, Чернігівська область) зупинити експлуатацію автозаправочної станції ПАТ Виробничо-торгової фірми «Сіверянка» за адресою: вул. Малиновського, 36, м. Чернігів, Чернігівська область з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки автозаправочної станції ПАТ Виробничо-торгової фірми «Сіверянка» було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Виявлені порушення, за переконанням позивача, свідчать про необхідність повного зупинення подальшої експлуатації автозаправочної станції. З метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті відповідача порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування.
Відповідно до частини 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд вжив всі належні заходи для повідомлення відповідача рекомендованим листом за адресою, вказаною у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, про відкриття скороченого провадження.
Заперечень проти позову чи клопотань процесуального характеру від відповідача, у встановлений ухвалою суду строк, в канцелярію суду не надійшло. За таких обставин, суд, на підставі статті 183-2 КАС України, розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, на підставі наказу від 30.06.2016 №8 та посвідчення на перевірку від 13.07.2016 №440 (а.с.17,18), у період з 15.08.2016 по 02.09.2016 проведено планову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання - ПАТ Виробничо-торговою фірмою «Сіверянка» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки від 02.09.2016 № 363, який підписано без зауважень тимчасово виконуючим обов'язки голови правління Сподаренком С.Г. і один примірник якого отримано останнім 02.09.2016 (а.с.19-25).
Під час проведення перевірки посадовими особами Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області встановлено наступні порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, зокрема:
Автозаправочна станція не забезпечена нормативною кількістю вогнегасників, чим порушено пункти 3.8., 3.9. розділу V НАПБ А.01.001 - 2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»;
На атозаправочній станції пожежний щит не укомплектовано, відповідно чинних норм, трьома вогнегасниками, покривалом негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2, гаками - 3 шт., лопатами - 2 шт., ломами - 2 шт., сокирами - 2 шт., чим порушено пункт 3.11. розділу V НАПБ А.01.001 - 2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»;
На в'їзді та виїзді з автозаправочної станції відсутні пологі підвищення висотою 0,2 м або дренажнї лотки, чим порушено пункт 10.1. розділу V НАПБ А.01.001 - 2014 «Правила пожежної безпеки в Україні».
Вважаючи наявність усіх підстав для зупинення експлуатації автозаправочної станції ПАТ Виробничо-торгової фірми «Сіверянка», позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Так, у відповідності до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
У свою чергу, статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI (далі - Кодекс № 5403-VI) передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законівта інших нормативно-правових актів.
Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу № 5403-V.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V).
Частиною 4 статті 4 Закону №877-V передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно з абзацом 1 частини 5 статті 4 Закону №877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У свою чергу, частина 1 статті 67 Кодексу № 5403-VI передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частин 1, 2 статті 68 Кодексу № 5403-VI посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як визначено у частині 1 статті 70 Кодексу № 5403-VI підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Відповідно до частини 2 статті 70 Кодексу № 5403-VI повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, вищенаведеними положеннями законодавства встановлено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.
У свою чергу, станом на дату розгляду даної справи, порушення, які є підставою для застосування заходів реагування, відповідачем не усунуто.
Також, відповідачем не надано до суду жодних доказів, що зазначені у акті перевірки порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
З таких обставин та з урахуванням того, що на час розгляду судом справи порушення, встановлені у акті перевірки від 02.09.2016 № 363, позивачем не усунуті, суд вважає, що подальша експлуатація автозаправочної станції ПАТ Виробничо-торговою фірмою «Сіверянка» створює загрозу життю та здоров'ю людей, внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації автозаправочної станції ПАТ Виробничо-торгової фірми «Сіверянка» за адресою: вул. Малиновського, 36, м. Чернігів, Чернігівська область та задоволення позовних вимог позивача у цій частині.
При цьому, ж позовна вимога Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області щодо зобов'язання ПАТ Виробничо-торгову фірму «Сіверянка» (вул. Шевченка, 246-А, м. Чернігів, Чернігівська область) зупинити експлуатацію автозаправочної станції ПАТ Виробничо-торгової фірми «Сіверянка» за адресою: вул. Малиновського, 36, м. Чернігів, Чернігівська область не підлягає задоволенню, оскільки питання щодо зупинення експлуатації автозаправочної станції ПАТ Виробничо-торговою фірмою «Сіверянка» було вирішено судом за результатами розгляду першої позовної вимоги позивача.
У свою чергу, суд вважає за необхідне зазначити, що у відповідності до частини 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Отже, після усунення порушень, зафіксованих в акті перевірки 02.09.2016 № 363 відповідач має право звернутись до Чернігівського окружного адміністративного суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи.
У свою чергу, пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі-будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне, звернути дану постанову суду до негайного виконання.
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167, 183-2, 256, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області - задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства Виробничо-торгової фірми «Сіверянка» (код ЄДРПОУ 00310143) шляхом зупинення експлуатації автозаправочної станції ПАТ Виробничо-торгової фірми «Сіверянка» за адресою: вул. Малиновського, 36, м. Чернігів, Чернігівська область.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя В.В. Падій