Постанова від 03.10.2016 по справі 644/7289/16-а

Суддя Лігус С. М.

Справа № 644/7289/16-а

Провадження № 2-а/644/199/16

03.10.2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2016 року м. Харків

Орджонікідзевський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого - судді Лігус С.М.

при секретарі - Дяченко А.В.

розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

09 вересня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеним позовом, де просить суд визнати протиправним дії Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо відмови їй у перерахунку розміру пенсії службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року в зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради про заробітну плату №8179/2 від 29.08.2016 року із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2004 році в розмірі 81%. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова та отримує з 2004 року пенсію за віком як посадова особа місцевого самоврядування, яку їй було призначено відповідно до Закону України «Про державну службу» за наявності стажу державної служби понад 10 років в розмірі 81 відсотка від середнього заробітку. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року підвищено оплату праці державним службовцям з 01.12.2015 року, тому вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова з заявою від 29.08.2016 року про перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993р. № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на момент призначення їй пенсії, та якою передбачено її розмір 81% від середнього заробітку та надала довідку Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради про заробітну плату №8179/2 від 29.08.2016 року про заробітну плату на відповідній посаді з врахуванням підвищення посадових окладів.

Витягом Рішення комісії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова від 30.08.2016 року № 32 їй було відмовлено у перерахунку пенсії,

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова - з позовом не згоден та надав до справи письмові заперечення, де зазначив, що згідно п.5 розділу З Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та раніше призначені пенсії не перераховуються.

Суд, дослідивши матеріали справи та наявні докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова та отримує з 2004 року пенсію за віком як посадова особа місцевого самоврядування, яку їй було призначено відповідно до Закону України «Про державну службу» за наявності стажу державної служби понад 10 років в розмірі 81 відсотка від середнього заробітку.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законів України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонні (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване і рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України «Про державну службу».

Згідно зі статтею 37 Закону «Про державну службу» (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до статті 37-1 Закону «Про державну службу» (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року.

Згідно п. 4 Постанови №865 було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 Постанови №865 перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

На даний час всупереч статті 37-1 Закону «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Отже, дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадових окладів є протиправними. .

Разом з тим, посилання Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова на п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII судом не приймається до уваги, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 5 «Прикінцеві положення» Закону №213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

З аналізу законодавчих норм, вбачається, що вказана норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Пунктом 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 передбачено такі строки проведення перерахунків призначених пенсій: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву було подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву було подано після 15 числа.

Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії 29.08.2016 року, то позивач має право на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням приписів ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", саме з 01.09.2016 року.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України «Про державну службу» , ст.ст. 94, 160, 167, 195, 196, п. З ст. 198. п. 4 ч.І ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодер адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним дії Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.09.2016 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради про заробітну плату №8179/2 від 29.08.2016 року із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2004 році в розмірі 81%.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одну)гривню 20 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана в Харківський апеляційний адміністративний суд через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: С.М. Лігус