Справа № 404/2716/16-а
Номер провадження 2-а/404/966/16
16 серпня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючого судді Мохонько В.В.
за участю секретаря Бокатенко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити певні дії ,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, по якому просить визнати незаконними бездіяльність та рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області щодо неперерахування позивачу розміру пенсії; зобов»язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок розміру пенсії згідно довідки прокуратури Кіровоградської області від 10.02.2016 року за №18-107 вих. 16 та ст. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру», що діяла станом на вересень 2001року (тобто на час призначення йому пенсії) з розрахунку 90% від середнього заробітку з січня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 15 лютого 2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді із заявою про проведення перерахунку його пенсії за вислугою років згідно поданої довідки Прокуратури Кіровоградської області від 10.02.2016 року №18-107 вих. 16.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді №181552 від 16.02.2016 року йому було відмовлено у проведенні перерахунку.
Відмова мотивована тим, що відповідно до норм зазначених в п. 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що у діяльності посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді при прийнятті рішення мають місце порушення вимог Конституції України, та чинного законодавства України про пенсійне забезпечення та загальнообов'язкове пенсійне страхування, ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 25 липня 2016 року замінено відповідача по справі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді на Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Позивач у судове засідання не з'явився, повідомлений про час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, повідомлений про час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду заперечення, якими позовні вимоги не визнав, в їх задоволенні просив відмовити.
Заперечення мотивовані тим, що вимоги позивача протирічать п. 5 Перехідних положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до норм в даному випадку ОСОБА_2 України «Про прокуратуру», тами чином перерахунок пенсії неможливий в зв»язку з припиненням дії норм про пенсійне забезпечення осіб, які є прокурорами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що з 04.09.2001 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді та отримує пенсію за вислугою років у відповідності до статті 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
Прокуратурою Кіровоградської області 10.02.2016 року було видано позивачу довідку №18-107 вих. 16, згідно якої заробітна палата на посаді заступника транспортного прокурора, з якої йому призначено пенсію, встановлена з 01.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 становить: основний оклад 2424 грн., класний чин 130 грн., вислуга років (40%) 1021,60 грн., надбавка за особливо важливу роботу (65%) 2324,14 грн., щомісячна премія (86%) 5073,78 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) 491,65 грн., матеріальна допомога на вирішення соц.-побут. питань (1/12) 491,65 грн. Всього: 11 956,82 грн. /а.с. 7/.
15 лютого 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою, відповідно до якої просив здійснити перерахунок його пенсії.
Рішенням управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда Кіровоградської області №181552 від 16 лютого 2016 року було відмовлено у здійснення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, відповідно до ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» з тих підстав, що згідно з п. 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, за 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто, посилаючись на зазначений відповідачем ОСОБА_2, відповідач повідомив позивачу, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними вище законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються /а.с. 8/.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі ст. 50 - 1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначенні позивачу пенсії, Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ст. ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних, відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України що до пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до ОСОБА_2 України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення «Про помічника-консультанта народного депутата України».
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України що до пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 стосуються порядку призначення пенсій прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсій різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права громадян на соціальний захист (рішення Конституційного суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) та дійшов висновку, що розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічну правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10.12.2013 року (справа № 21-348а13) та 17.12.2013 року (справа № 21-445а 13).
У зазначених рішеннях Верховний Суд України прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури мас застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії.
Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятий за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт. що містить відповідну норму права.
Таким чином, застосування до спірних правовідносин норм ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 є безпідставним, та таким, що суперечить ст. 58 Конституції України.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 2, 8 14, 94, 158-163, 167 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати відмову Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років протиправною.
Визнати рішення Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16.02.2016 року №181552 щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років протиправним та скасувати.
Зобов»язати Кіровоградське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з частиною 1 статті 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла станом на 04.09.2001 року, на підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області від 10.02.2016 року №18-107 вих. -16 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та провести виплати з урахуванням отриманих сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровський районний суд м. Кіровограда шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_3