іменем України
Справа №377/603/16-а
Провадження №2-а/377/58/16
29 вересня 2016 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючого судді Малишенко Т. О., при секретарі Ахутіній А.А,, за участі сторін: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглядаючи у відкритому судовому засіданні в м. Славутичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Славутичі - про визнання протиправним рішення суб,єкта владних повноважень, та зобов,язати вчинити певні дії,
26 серпня 2016 року позивачем до суду подано названу позовну заяву з вимогами:
- визнати рішення Управління Пенсійного Фонду України у м. Славутичі щодо відмови у перерахунку йому пенсії у в зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» протиправним;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі провести йому перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 88% заробітної плати державного службовця, виходячи з довідки №35 від 22.06.2016 року з урахуванням всіх складових, що містяться в пенсійній справі, та проводити її виплату в такому розмірі в подальшому, починаючи з 01.02.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням фактично виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області та з 30.04.2005 року отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на день призначення пенсії, в розмірі 88% від суми заробітної плати. У зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 позивач набув право на перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця, про що він дізнався в червні 2016 року. 22.06.2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.01.2016 року на підставі довідки № 35 від 22.06.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Однак, рішенням відповідача від 24.06.2016 року № 69/У-03, яке він отримав у червні 2016 року, йому було відмовлено у перерахунку пенсії. Зазначене рішення позивач вважає неправомірним та таким, що підлягає скасуванню, в зв'язку з порушенням його соціальних прав щодо пенсійного забезпечення і незаконного звуження конституційних гарантій, оскільки, відповідно до чинних на час призначення пенсії нормативно-правових актів, а саме Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ІІ(з наступними змінами та доповненнями), Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року, він має право на перерахунок пенсії в зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади.
Ухвалою від 29 серпня 2016 року у справі відкрито скорочене провадження та направлено відповідачеві копію позовної заяви з додатками.
06.09.2016 року відповідач подав до суду заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, мотивуючи їх тим, що згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Питання здійснення перерахунку пенсій державним службовцям регулювалися Постановою КМУ №865 від 31.05.2000 року, п.4 якої визначав механізм перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Втім, постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року п.4 Постанови КМУ №865 виключено, інших нормативно-правових актів, які б регулювали порядок здійснення перерахунку державним службовцям прийнято не було. Крім того, з 01.06.2015 року відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 - VIII від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Закону України «Про державну службу». З 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» у попередній редакції, а нова редакція цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у якому відсутні спеціальні норми, які визначають процедуру здійснення перерахунку пенсій державним службовцям. Крім того, вимога про перерахунок пенсії з року не ґрунтується на жодному законодавчому чи нормативно-правовому положенні, оскільки ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає інші строки проведення перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 07 вересня 2016 року справу призначено до розгляду в загальному порядку.
У судовому засіданні позивач підтримав заявлену позовну заяву, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, при цьому просив суд звернути увагу, що згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції яка діяла на час призначення йому пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1 відсоток від заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Йому призначена пенсія у розмірі 88 відсотків від заробітної плати держслужбовця. Законами України вносились ряд змін до редакції ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, зокрема, в частині визначення розміру пенсії у відсотковому відношенні до розміру заробітної плати державного службовця і в 2016 році це становить 60 відсотків (Закон України від 27.03.2014року №1166-УІІ). Йому була призначена пенсія в розмірі 88 відсотків від заробітної плати, тобто до внесення змін до ст.37 Закону України «Про державну службу». Відповідно до ч.3 ст.22 і ч.1 ст.58 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом,якшують або скасовують відповідальність особи. Тому, виходячи із вищевикладеного вважає, що при вирішенні питання про перерахунок йому пенсії підлягає застосування ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», яка діяла на момент її призначення, тобто 88 відсотків від заробітної плати державного службовця.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовної заяви, вважає їх безпідставними. В суді дала покази аналогічно викладеним у письмовому запереченні.
Заслухавши сторони, перевіривши матеріали справи, дослідивши матеріали пенсійної справи позивача №106889, суд встановив, що ОСОБА_1, перебував з 30.04.2005 року на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м.Славутичі як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 24.07.2002 року.
З 25.03.2008 року відповідно до поданої заяви позивача було переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу»(в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) пенсія позивачеві обчислена в розмірі 88% від суми заробітної плати.
22.06.2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів з 01.12.2015 року у зв,язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям згідно Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року, при цьому надав довідку № 35 від 22.06.2016 року.
Як вбачається із зазначеної довідки, виданої Виконавчим комітетом Славутицької міської ради Київської області, ОСОБА_3 працював у виконавчому комітеті Славутицької міської ради, заробітна плата за посадою міського голови, з якої призначено пенсія, для її перерахунку з 01.12.2015 становить: посадовий оклад -3578,00 гривень, надбавка за 4 ранг - 140 гривень, надбавка за вислугу років - 40%(за стаж державної служби) - 1487,20 гривень, надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації (15%) - 536,70 гривень, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук 10% - 357,80гривень; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 2602,60 гривень, премія ( 150%) - 13053,45 гривень. На всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 23426,00 гривень.
Рішенням відповідача від 24.06.2016 року №69/У-03 позивачеві було відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що позивач не має права на перерахунок пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», оскільки з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Закону України «Про державну службу», з 1 травня 2016 року втратив чинність зазначений закон у попередній редакції, а нова редакція цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у якому відсутні спеціальні норми, які визначають процедуру здійснення перерахунку пенсій державним службовцям. Перерахунок пенсії державному службовцю згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» здійснювався у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, п.4 якого втратив чинність згідно постанови № 1013 від 09.12.2015 року.
Не погодившись із таким рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі, позивач звернулася до суду з цим адміністративним позовом.
Вирішуючи спір відповідно до встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, суд виходить з наступного.
Згідно ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну сину. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою та п'ятою статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-ІУ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-УІ.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалася, виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п.5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад, довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» затверджені схеми посадових окладів.
Підпунктом 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.
При цьому, Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Тому відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям, про що в запереченнях зазначає відповідач, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УІІІ суд вважає безпідставним, оскільки зазначена норма Закону стосується лише права на призначення пенсій особам, які підпадають під дію перелічених законів, і не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій.
Не заслуговують на увагу і доводи відповідача про відсутність у Законі Україні «Про державну службу» № 889- VIII від 10.12.2015 року, який набрав чинності з 01 травня 2016 року, норми, яка визначає процедуру здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, оскільки право на перерахунок у позивача виникло до 01 травня 2016 року в період дії Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (із змінами та доповненнями).
Згідно ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною 1 ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v.Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
З урахування наведеного, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, і це право виникло у позивача з 01 грудня 2015 року, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (із змінами та доповненнями), у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 з 01.12.2015 року, є протиправними.
Разом з тим відповідно ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкові державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у раз виникнення права на підвищення пенсії з першого числа звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, враховуючи, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача 22 червня 2016 року, то суд приходить до висновку щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату позивачеві пенсії у відповідності до законодавства, чинного на час призначення пенсії, з 01 липня 2016 року у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 з урахуванням всіх надбавок і раніше виплачених сум, а не з 01 лютого 2016 року, як стверджує позивач у позовній заяві.
Оскаржувані дії відповідача в частині відмови у здійсненні позивачеві перерахунку пенсії з 01 червня 2016 року на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Виконавчим комітетом Славутицької міської Ради Київської області 22.06.2016 року №35 про заробітну плату за посадою міського голови з 01.12.2015 року, не були обґрунтованими і не відповідали принципу законності та верховенства права, відповідно до якого права та свободи людини визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Подавши заперечення проти позову, відповідач не переконав суд у правомірності своїх дій, не виконавши обов'язку, передбаченого ч. 2 ст. 71 КАС України.
Виходячи з цього, адміністративний позов слід визнати обґрунтованим в частині відмови у здійсненні позивачеві перерахунку пенсії з 01 липня 2016 року і задовольнити частково.
Згідно правил ст. 94 КАС України в зв'язку з частковим задоволенням позову немайнового характеру стягненню з відповідача на користь позивача підлягає половина понесених позивачем судових витрат по оплаті судового збору на суму 275 гривень 60 копійок.
Керуючись ст. 4, 6, 17, 18, 19, 160-163, 256 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати рішення управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (в редакції чинній на день призначення пенсії) в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», -протиправним.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (в редакції чинній на день призначення) та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (в редакції чинній на день призначення пенсії) з 01 липня 2016 року в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013 на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Виконавчим комітетом Славутицької міської ради Київської області 22.06.2016 року за №35 про заробітну плату у розмірі 88% заробітної плати з урахуванням всіх надбавок та раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в сумі 275 гривень 60 копійок.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом десяти днів з дня одержання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя Т. О. Малишенко