Копія
Пр.№2/155/589/2016
Справа № 155/852/2016-ц
Рішення
іменем України
23 вересня 2016 року Горохівський районний суд
Волинської області
в складі:
головуючого - Адамчук Г.М.,
при секретарі - Ревуцькій М.В.,
за участю прокурора - Чмихала І.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Горохові цивільну справу за позовом заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого органу здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі, -
встановив:
Заступник керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі уповноваженого органу здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, в якому просить внести зміни до п.п. 5, 9, 11 Договору оренди землі, укладеного 13.07.2011 між Горохівською райдержадміністрацією та громадянином ОСОБА_2, зареєстрованого в управлінні Держкомзему у Горохівському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.07.2011 за №072088864000651 та викласти їх в наступній редакції:
«5. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1843185,63 грн.»;
«9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі на рік».
«11. Орендна плата вноситься у такі строки - згідно зі ст. 287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця»; відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України стягнути з відповідача на користь прокуратури Волинської області судові витрати в сумі 1378,0 грн.
Мотивує свій позов тим, що 13.07.2011 між Горохівською райдержадміністрацією (орендодавець) з однієї сторони та ОСОБА_2 (орендар) - з іншої укладено договір оренди землі від 13.07.2011, який зареєстровано в Горохівському управлінні Деркомзему у Волинській області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.07.2011 за №072088864000651. Відповідно до п. п. 1, 2 Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Цегівської сільської ради площею 74,9984 га. Згідно п. 15 Договору земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Договір укладено строком на 20 років. Відповідно до п. п. 9, 11 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 29999,36 грн. (400 грн. за 1 га в рік). Орендна плата вноситься у рівних частинах щомісяця. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки в п. 5 Договору не вказано, оскільки на час його укладення нормативна грошова оцінка земель, розташованих на території Цегівської сільської ради Горохівського району за межами населених пунктів, не проведена. Згідно з п.13 Договору, розмір орендної плати переглядається щороку у разі зміни умов господарювання, передбачених Договором: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом. В подальшому, 13.03.2012 між Горохівською райдержадміністрацією та ОСОБА_2 укладено додаткову угоду №63 до договору оренди землі від 13.07.2011. На підставі даної угоди п.п.2, 9 Договору викладено в новій редакції «п. 2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 59,3992 га., в тому числі 59,3992 га. рілля», «п.9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі 23759,68 грн. (400 грн. за 1 га.)», яку зареєстровано в управлінні Держкомзему у Горохівському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.03.2012 за №072080004002546.
Заступник керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури вважає, що умови договору оренди землі від 13.07.2011, укладеного між Горохівською райдержадміністрацією та ОСОБА_2, зареєстрованого в Горохівському управлінні Держкомзему, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.07.2011 за №072088864000651, потребують приведення у відповідність до вимог чинного законодавства в частині розмірів орендної плати.
Пункти 5, 9, 11 Договору не відповідають вимогам діючого законодавства України, відтак потребують внесення змін.
Рішенням Горохівської районної ради №40/9 від 04.09.2015 «Про затвердження нормативних грошових оцінок земельних ділянок» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 59,3993 га, розташованої на території Цегівської сільської ради Горохівського району, яка перебуває в оренді ОСОБА_2
Згідно додатку до рішення Горохівської районної ради 40/9 від 04.09.2015 та інформації відділу Держгеокадастру у Горохівському районі нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 59,3993 га. становить 1843185,63 грн.
Відтак, річний розмір орендної плати за використання земельних ділянок з урахуванням вимог ст. 288 Податкового кодексу України повинен складати відповідно за земельну ділянку площею 59,3992 га - 55295,56 грн. Орендарем у 2015 році фактично сплачено, з урахуванням індексації 29205,00 грн.
Відповідач по справі ОСОБА_2 добровільно сплачувати вказаний розмір орендної плати та внести відповідні зміни до укладеного договору не бажає.
Посилаючись на норми Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України, Земельного кодексу України, Законів України «Про оренду землі», «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», «Про оцінку земель», правові позиції Верховного Суду України та Вищого господарського суду України, заступник керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури просить поданий позов задовольнити.
В судовому засіданні прокурор Чмихало І.В. пояснив вищенаведене, просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 просить позов задовольнити.
В судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з'явився, в письмовій заяві до суду представник відповідача ОСОБА_3 позов заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого органу здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області визнав повністю.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши письмові докази у справі, вважає, що позов заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого органу здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області підставний та підлягає до задоволення.
З матеріалів даної цивільної справи вбачається, що 13.07.2011 між Горохівською райдержадміністрацією (орендодавець) з однієї сторони та ОСОБА_2 (орендар) - з іншої укладено договір оренди землі від 13.07.2011, який зареєстровано в Горохівському управлінні Деркомзему у Волинській області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.07.2011 за №072088864000651 (а.с.11-14).
Відповідно до п. п. 1, 2 Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Цегівської сільської ради площею 74,9984 га.
Згідно п. 15 Договору земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.
Договір укладено строком на 20 років (п. 8 Договору).
Відповідно до п. п. 9, 11 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 29999,36 грн. (400 грн. за 1 га в рік). Орендна плата вноситься у рівних частинах щомісяця.
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки в п. 5 Договору не вказано, оскільки на час його укладення нормативна грошова оцінка земель, розташованих на території Цегівської сільської ради Горохівського району за межами населених пунктів, не проведена.
Згідно з п.13 Договору, розмір орендної плати переглядається щороку у разі зміни умов господарювання, передбачених Договором: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.
Згідно з актом прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди, ОСОБА_2 було передано в оренду земельну ділянку площею 74,9984 га, яка розташована на території Цегівської сільської ради (а.с.15).
13.03.2012 між Горохівською райдержадміністрацією та ОСОБА_2 укладено додаткову угоду №63 до договору оренди землі від 13.07.2011. На підставі даної угоди п.п.2, 9 Договору викладено в новій редакції «п. 2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 59,3992 га., в тому числі 59,3992 га. рілля», «п.9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі 23759,68 грн. (400 грн. за 1 га.)», яку зареєстровано в управлінні Держкомзему у Горохівському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.03.2012 за №072080004002546 (а.с.16).
Рішенням Горохівської районної ради №40/9 від 04.09.2015 «Про затвердження нормативних грошових оцінок земельних ділянок» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 59,3993 га, розташованої на території Цегівської сільської ради Горохівського району, яка перебуває в оренді ОСОБА_2
Згідно додатку до рішення Горохівської районної ради 40/9 від 04.09.2015 та інформації відділу Держгеокадастру у Горохівському районі нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 59,3993 га. становить 1843185,63 грн. (а.с.33-44)
З листа відділу держгеокадастру у Горохівському районі Волинської області від 14.01.2016 року №32-305-99.4-42/2-16 видно, що ОСОБА_2 надсилався відповідний лист з додатковою угодою про внесення змін до вищевказаного договору оренди землі в частині розміру орендної плати (а.с.18-20).
У своїй відповіді ОСОБА_2 відмовився в пропозиції щодо укладення додаткової угоди (а.с.21).
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст.15 Закону України «Про оренду землі» однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно із ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-УІЇ від 27.03.2014 внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 викладено в новій редакції. Так, згідно з зазначеною нормою Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, серед іншого, використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Як передбачено ч. 2 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Відповідно до пункту 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки не тягне за собою автоматичної зміни розміру орендної плати, потребує внесення відповідних змін до договору оренди.
Згідно зі ст.654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самі формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно абзацу 4 п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, суд вбачає наявність всіх необхідних правових підстав для внесення змін до договору оренди землі, який було укладено 13.07.2011 між Горохівською райдержадміністрацією та ОСОБА_2
А тому суд вважає, що позов заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого органу здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі слід задовольнити; внести зміни до п.п. 5, 9, 11 Договору оренди землі, укладеного 13.07.2011 між Горохівською райдержадміністрацією та громадянином ОСОБА_2, зареєстрованого в управлінні Держкомзему у Горохівському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.07.2011 за №072088864000651 та викласти їх в наступній редакції:
«5. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1843185,63 грн.»;
«9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі на рік».
«11. Орендна плата вноситься у такі строки - згідно зі ст. 287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця».
Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України судові витрати в сумі 1378,0 гривень слід стягнути з ОСОБА_2 на користь прокуратури Волинської області (м.Луцьк вул. Винниченка, 15, р/р 35216072004945 в Держказначейській службі України, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909915).
Керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, ст.206 Земельного кодексу України, ст.632, 654 ЦК України, ст.ст.288, 289 Податкового кодексу України, ст.ст.1, 13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі», Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», ст.ст.5, 13, 23 Закону України «Про оцінку земель», Постановою Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», суд,-
вирішив:
Позов заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого органу здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі слід задовольнити.
Внести зміни до п.п. 5, 9, 11 Договору оренди землі, укладеного 13.07.2011 між Горохівською райдержадміністрацією та громадянином ОСОБА_2, зареєстрованого в управлінні Держкомзему у Горохівському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.07.2011 за №072088864000651 та викласти їх в наступній редакції:
«5. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1843185,63 грн.»;
«9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі на рік».
«11. Орендна плата вноситься у такі строки - згідно зі ст. 287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця».
Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України судові витрати в сумі 1378,0 гривень стягнути з ОСОБА_2 на користь прокуратури Волинської області (м.Луцьк вул. Винниченка, 15, р/р 35216072004945 в Держказначейській службі України, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909915).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий (підпис)
Згідно з оригіналом.
Голова Горохівського районного суду ОСОБА_4