Справа № 686/15481/16-ц
26 вересня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
судді Мороз В.О.,
за участю секретаря - Козельської А.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, -
встановив :
01 серпня 2016 року позивач ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернулося до Хмельницького міськрайонного суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи свої вимоги тим, що згідно заяви від 23.09.2011 року ОСОБА_2 та заяви ОСОБА_4, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року № 558, ОСОБА_2, як непрацюючій особі, призначена компенсація, як особі, яка надає соціальні послуги по догляду за батьком ОСОБА_5 з дати звернення довічно. Проте, 15 січня 2016 року управлінню стало відомо, що ОСОБА_2 в період отримання компенсації по догляду працював у ТОВ «Мідів Фрейм» Однак, в порушення п.15 Постанови КМУ від 29.04.2004 року № 558, позивач не повідомив ОСОБА_3, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. А тому, у разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації, позивач повинен відшкодувати органу праці та соціального захисту населення надміру виплачені кошти в розмірі 1913,71 грн., які він одержав.
В судовому засіданні представник позивача зменшила позовні вимоги та просила стягнути надміру виплачені кошти в сумі 1701, 24 грн.
Відповідач в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовної заяви.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює дані правовідносини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, внаслідок наступного.
Так, судом встановлено, що згідно спільної заяви ОСОБА_2 та заяви ОСОБА_4 від 23.09.2011 р., ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року № 558, призначило ОСОБА_2, як непрацюючій особі, компенсацію, як особі, яка надає соціальні послуги по догляду за батьком ОСОБА_5 з дати звернення довічно. З даної заяви вбачається, що відповідач повідомлявся про те, що усвідомлює, що його відомості про доходи та наявність роботи, можуть вплинути на призначення компенсаційної виплати та можуть бути перевірені і що зобов'язується вчасно повідомляти про причини, що впливають на призначення такої виплати.
Відповідно до довідок ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради ОСОБА_2 з вересня 2014 року по грудень 2015 року одержав допомогу в розмірі 2 012,80 грн., а із результату перевірки правильності нарахування вбачається, що ОСОБА_2 за вказаний період отримав 2008, 74 грн. допомоги.
ОСОБА_2 в період отримання компенсації по догляду працював у ТОВ «Мідів Фрейм» та отримав з вересня 2014 р. по грудень 2014 р. дохід в розмірі 4 959, 56 грн., що вбачається із довідки про доходи ОСОБА_2 наданої ТОВ «Мідів Фрейм».
У зв'язку з даними обставинами, а саме подання недостовірних даних, ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради 01.01.2016 року розпорядженням припинило надання соціальної допомоги ОСОБА_2, про що направило останньому повідомлення.
З 01.02.2016 року ОСОБА_2 було поновлено виплату такої допомоги. З лютого 2016 р. по вересень 2016 р. позивач одержав 849,90 грн. допомоги. При цьому, з такої допомоги було здійснено відрахування в розмірі 20 %, а саме 212,47 грн. на погашення надміру сплачених коштів.
Відповідно до п.15 Постанови КМУ від 29.04.2004 р. № 558 «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги»,фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органу праці та соціального захисту населення надміру виплачені кошти. У зв'язку з тим, що одержувач допомоги не повідомив управління про працевлаштування йому виплачено надміру коштів в розмірі 1913,71 грн., про що вказав позивач, і з даної суми було стягнуто 20 %, а саме 212,47 грн. на погашення надміру сплачених коштів, а тому сума надміру виплачених коштів становить 1701, 24 грн.
Згідно з п. 1 Постанови КМУ від 29.04.2004 р. № 558 «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.
Компенсація призначається і виплачується органом праці та соціального захисту населення за місцем проживання особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.
Виплата компенсації проводиться щомісяця до 10 числа місяця, що настає за тим, в якому фізична особа надавала соціальні послуги, і триває до дня припинення їх надання.
Фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації. (пункт 15 цього Порядку)
У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Відповідно до змісту ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно п.1 ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті - заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Враховуючи недобросовісність з боку набувача коштів, який не повідомив ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення, а тому, у разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації, позивач повинен відшкодувати органу праці та соціального захисту населення надміру виплачені кошти, які він одержав.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і.н. НОМЕР_1, на користь ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надмірно нараховані кошти в розмірі 1 701, 24 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, і.н. НОМЕР_1, на користь ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради 1378 грн. судового збору.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Хмельницької області через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а в разі, якщо апеляцію подають особи, які не були присутніми в судовому засіданні, то апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя