30.09.2016 р. Справа№ 914/2484/16
Суддя господарського суду Львівської області Кітаєва С.Б., розглянувши матеріали
за позовом:
до відповідача:
Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області, м.Жидачів Львівської області
Публічного акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат», м.Жидачів Львівської області
про:
стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з вересня 2015 року по вересень 2016 року. Ціна позову: 1625 900,68 грн.
встановив:
До господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області до Публічного акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з вересня 2015 року по вересень 2016 року в сумі 1625 900,68 грн.
Разом із позовною заявою Управлінням Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області подано клопотання про звільнення від сплати судового збору. (Клопотання зареєстровано в документообігу суду за вх.№4637/16 від 27.09.2016 р.).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 57 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що вона носить майновий характер.
Приписами ч. 2 ст. 44 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
01.09.2015 набрав чинності Закон України № 484-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", яким внесено зміни до Закону України "Про судовий збір", зокрема, в частині розміру ставок судового збору.
Відповідно до пп. 1 п. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, чинній на час подання позовної заяви) за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат, за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Проте, позивач не надав до позовної заяви документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Разом з тим, позивач на підставі ст. 8 Закону України «Про судовий збір» просить суд звільнити його від сплати судового збору, про що подано відповідне клопотання, з мотивів того, що не має можливості сплатити судовий збір, у зв»язку із відсутністю коштів, призначених на цю мету. Пояснює, що відповідно до ч.1 ст.73 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування) та використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом, на надання соціальних послуг, на фінансування адміністративних витрат, пов»язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, на оплату послуг з виплати та доставки пенсій, на формування резерву коштів Пенсійного фонду. Згідно із ч.2 ст.73 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Однак, Кабінетом Міністрів України 10.03.2016 року прийнято постанову №190 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2016 рік», якою кошти на сплату судового збору не передбачені. Відповідно ж п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, що діяла до 01.09.2015) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору.
Суд розглянувши зазначене клопотання про звільнення заявника від сплати судового збору зазначає наступне.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до п. 3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.13р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
За змістом положень ст. 8 Закону України «Про судовий збір» про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Звертаючись з клопотанням, Управління Пенсійного фонду України у Жидачівському районі Львівської області зазначає, зокрема, що відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, що діяла до 01.09.2015 р.) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору, у зв'язку з чим бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 р. кошти на сплату судового збору передбачені не були.
Однак, відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" у редакції від 22.05.2015 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", який набрав чинності 01.09.2015 р. Управління Пенсійного фонду України у Жидачівському районі Львівської області не звільняються від сплати судового збору.
При цьому, оскільки ст.129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати (пункт 3.1 Постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України" №7 від 21.02.2013р.).
Разом з тим у п.2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок забезпечення відповідного фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Невиконання центральним органом виконавчої влади законодавчо встановленого обов'язку щодо фінансування відповідних державних органів само по собі не може бути підставою для вирішення судом питання про звільнення від сплати судового збору.
Аналогічна позиція у вирішенні питання про звільнення органів Пенсійного фонду України від сплати судового збору при зверненні заявників із заявами, скаргами до суду викладена в ухвалах Вищого господарськогоо суду Укроаїни від 21.03.2016р. №915/246/15; від 17.05.2016 р. №9/218/10; від 13.09.2016 р. №916/1185/16; від 10.11.2015р. № 924/1432/15, від 09.12.2015 №909/717/15 тощо).
Отже, з наведеного вище вбачається, що, звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин. До того ж ст.8 Закону України «Про судовий збір» передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки або звільнення від сплати судового збору.
Водночас, викладені заявником обставини не мають характеру виключних, що свідчить про відсутність належних підстав для звільнення від сплати судового збору. Таким чином, подана заява про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 63 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Допущене Управлінням Пенсійного фонду України у Жидачівському районі Львівської області порушення є підставою для повернення позовної заяви.
Керуючись п. 4, ст. 63, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Клопотання Управління Пенсійного Фонду України у Жидачівському районі Львівської області про звільнення від сплати судового збору, відхилити.
2.Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області до Публічного акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з вересня 2015 року по вересень 2016 року в сумі 1625 900,68 грн. і додані до неї документи, згідно переліку у пунктах №1-4 у «Додатках» до позовної заяви, повернути без розгляду.
Додатково суд зазначає, що згідно з ч. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Суддя Кітаєва С.Б.