Постанова від 29.09.2016 по справі 826/8908/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2016 року м. Київ справа № 826/8908/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Погрібніченка І.М., суддів: Іщука І.О., Шулежка В.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомАграрного фонду

до третя особаМіністерства аграрної політики та продовольства України Заступник генерального директора Аграрного фонду ОСОБА_1

провизнання протиправним та скасування наказу від 06.05.2016р. №65-п,

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

Аграрний фонд (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України (далі по тексту - відповідач), за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - заступника генерального директора Аграрного фонду ОСОБА_1 про:

- визнання протиправним та скасування наказу №65-п від 06.05.2016р. «Про призначення ОСОБА_1.».

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийняття оскаржуваного рішення.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не прибули, будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог до суду не надали.

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України дійшов переконання про можливість подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Заступником міністра - керівником апарату Міністерства аграрної політики та продовольства України Осійчуком М. на підставі заяви ОСОБА_1 та подання Першого заступника Міністра Краснопольського Я.В. 06 травня 2016 року видано та підписано наказ №65-п «Про призначення ОСОБА_1.», яким ОСОБА_1 призначено на посаду заступника генерального директора Аграрного фонду.

Вважаючи наказ від 06.05.2016р. протиправним, а, відтак, таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 9 Закону України від 24.06.2004, № 1877-IV "Про державну підтримку сільського господарства України" Аграрний фонд є державною спеціалізованою установою, уповноваженою Кабінетом Міністрів України провадити цінову політику в агропромисловій галузі економіки України.

Аграрний фонд є бюджетною організацію, має свій кошторис, рахунки та здійснює неприбуткову діяльність у межах, визначених цим Законом.

Аграрний фонд підпорядковується, є підзвітним та підконтрольним центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну аграрну політику, політику у сфері сільського господарства.

Аграрний фонд не є органом державного управління і не може видавати нормативно-правові акти.

Положення про Аграрний фонд затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, політики у сфері сільського господарства.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №543 від 06.07.2005р. «Про Аграрний фонд» затверджено «Положення про Аграрний фонд».

Відповідно до пунктів 11 та 12 постанови Кабінету Міністрів України №543 органом управління Фонду є дирекція Фонду.

До складу дирекції Фонду входять генеральний директор, який призначається на посаду і звільняється з посади Кабінетом Міністрів України, та три заступники, які призначаються на посаду і звільняються з посади Міністром аграрної політики та продовольства.

Крім того, відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII повноваження Державного секретаря Кабінету Міністрів України та його заступників, державних секретарів міністерств до призначення на посади осіб за результатами конкурсу в порядку, визначеному цим Законом, виконують відповідно Міністр Кабінету Міністрів України та його заступники, заступники міністрів - керівники апаратів, але не довше ніж до 1 січня 2017 року.

Повноваження державного секретаря міністерства визначені ст. 10 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011р. №3166-VІ.

Зокрема, п. 12 ч. 4 ст. 10 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» передбачено, що державний секретар міністерства відповідно до покладених на нього завдань призначає на посаду та звільняє з посади керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління міністерства.

При цьому, повноваження державного секретаря щодо призначень заступників керівників зазначеним Законом не передбачено.

Разом з тим, відповідно до п. 12 ч. 2 ст. 8 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністр як керівник міністерства утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління цього міністерства, затверджує їхні положення (статути), здійснює у межах своїх повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності; а відповідно до п. 27 підписує накази міністерства.

Зазначені повноваження кореспондуються з зазначеними вище нормами Положення про Аграрний фонд, відповідно до якого саме Міністр аграрної політики та продовольства призначає заступників генерального директора Фонду.

Такими чином, суд приходить до висновку, що наказ №65-п від 06.05.2016р. «Про призначення ОСОБА_1.» прийнятий заступником Міністра - керівником апарату Міністерства аграрної політики та продовольства України не у межах повноважень, а тому вважається протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Отже, позовні вимоги Аграрного фонду є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У той же час відповідач в судове засідання не прибув, жодних заперечень проти заявленого позову та доказів на їх підтвердження не подав, а відтак,- не довів правомірності оскаржуваного наказу.

З урахуванням ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00грн. з бюджетних асигнувань Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Аграрного фонду задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України №65-п від 06.05.2016р. «Про призначення ОСОБА_1.».

Присудити з бюджетних асигнувань Міністерства аграрної політики та продовольства України на користь Аграрного фонду понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00грн.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України , шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя І.М. Погрібніченко

Судді: І.О. Іщук

В.П. Шулежко