Копія
Справа № 822/1587/16
27 вересня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіСалюка П.І.
при секретаріДубіній Н.Ю.
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Берегиня" до Державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксани Володимирівни, треті особи на стороні відповідача Відділ Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі Хмельницької області, Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці", ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправними та скасування рішень державного реєстратора, -
СТОВ "Берегиня" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксани Володимирівни, треті особи на стороні відповідача Відділ Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі Хмельницької області, Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці", ОСОБА_5, ОСОБА_6 в якому просить: визнати протиправними та скасувати рішення Державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксани Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексні номери: 30193385 та 30192408 від 24.06.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивачем було укладено договори оренди землі з ОСОБА_5 та ОСОБА_6, відповідно до яких, орендодавці передали позивачу в строкове користування земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сутковецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області. Пізніше позивач дізнався, що власники земельних ділянок уклали договори оренди на ці ж земельні ділянки з ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці", про що державними реєстраторами прийняті відповідні рішення. Вважає дані рішення відповідача протиправними, оскільки на час проведення оскаржуваних реєстраційний дій право оренди спірних земельних ділянок вже було зареєстровано, а договори оренди, укладені між СТОВ "Берегиня" та ОСОБА_5, ОСОБА_6, були чинними. А тому просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та надав суду пояснення згідно викладених у позовній заяві обставин, адміністративний позов просив задоволити в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила у задоволенні позову відмовити.
Представник відділу Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі в судовому засіданні надав пояснення по суті позову у вирішенні справи поклався на розсуд суду.
Представник ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" в судовому засіданні проти позову заперечив, та надав суду пояснення, у задоволенні позову просив відмовити.
Інші треті особи в судове засідання не прибули, про розгляд справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Заслухавши пояснення сторін, третіх осіб, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх єдності взаємному зв'язку та сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 01.02.2005 року між СТОВ "Берегиня" та фізичними особами - власниками земельних ділянок ОСОБА_5, ОСОБА_6 укладені договори оренди землі строком на десять та п'ятнадцять років. Вказані договори оренди зареєстровані Ярмолинецьким відділом ХРФ ДП "Центр ДЗК", відповідно до законодавства, яке діяло на час реєстрації, про що у державному реєстрі земель вчинено записи, зокрема:
- №040576500302 від 15.11.2005 року стосовно земельної ділянки площею 1,82 га. укладений між СТОВ "Берегиня" та ОСОБА_6;
- №040576500086 від 03.10.2008 року стосовно земельної ділянки площею 1,83 га. укладений між СТОВ "Берегиня" та ОСОБА_5.
24.06.2016 року рішеннями державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксаною Володимирівною проведено реєстрацію договорів оренди вищезазначених земельних ділянок, укладених між ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" та тими ж фізичними особами, а саме:
- рішенням № 30192408 від 24.06.2016 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 1,8326 га, укладений між ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" та ОСОБА_5;
- рішенням № 30193385 від 24.06.2016 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2, площею 1,8152 га, укладений між ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" та ОСОБА_6.
Дізнавшись про таку реєстрацію та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.4 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно із ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон) державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Статтею 15 Закону визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з ч.4 ст.15 Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Статтею 31 Закону України "Про оренду землі" від 06 жовтня 1998 року №161-XIV передбачено, що договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно з роз'ясненням Державної реєстраційної служби України лист № 2951/05-15-13 від 06.08.2013 "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами", з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
На виконання вище вказаних норм законодавства директором КП "Городоцьке БТІ" було подано до відділу Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі Хмельницької області запит щодо наявності укладених договорів оренди спірних земельних ділянок та отримано відповідь за №99-2221-99.7-2075/0/28-16 від 23.06.2016 року де зазначено, що за реєстрація договорів оренди за ОСОБА_5 зареєстровано під № 6825888400:03:022:0179 та ОСОБА_6 зареєстровано під № 6825888400:03:022:0091.
Таким чином, відділом Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі подано недостовірні відомості щодо кадастрових номерів земельних ділянок за якими зареєстровано право оренди.
Представником відділу Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі в судовому засіданні надано пояснення стосовно виявлених в ході судового розгляду розбіжностей між кадастровими номерами земельних ділянок належних ОСОБА_5 та ОСОБА_6, в яких зазначив, що електронна база Держгеокадастру повністю несформована та працює неналежним чином в результаті чого помилково зазначено інші кадастрові номери.
Крім цього, в Державних актах на право приватної власності на земельні ділянки ОСОБА_5 від 26.12.2003 року та ОСОБА_6 від 09.01.2004 року кадастрові номери не зазначені, оскільки на той час цього не передбачалось законодавством.
На запит СТОВ "Берегиня" від 03.06.2016 року відділ Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі листом № 27-2221-99.1-2557/0/28-16 від 07.09.2016 року повідомило, що відповідно до Книг реєстрації договорів оренди землі, які велися Ярмолинецьким РВ ХРФ ДП "Центр ДЗК" та зберігаються у відділ Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі, за СТОВ "Берегиння" наявні записи прореєстрацію договорів оренди землі: №040576500302 від 15.11.2005 року, орендодавець ОСОБА_6, земельна ділянка площею 1,82 га; №04876500086 від 03.10.2008 року, орендодавець ОСОБА_5, земельна ділянка площею 1,83 га. Тому, звертає увагу про помилковість інформації наданої реєстраторам речових прав щодо відсутності зареєстрованих речових прав оренди до 2013 року по вищевказаних земельних ділянках.
Отже, на підставі отриманої інформації державний реєстратор встановив відсутність реєстрації права оренди за земельними ділянками з кадастровими номерами зазначеними в заявах ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці", а тому підстави для відмови у реєстрації договорів оренди спірних земельних ділянок за ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" були відсутні.
Враховуючи встановлені обставини, суд вважає, що повторна реєстрація спірних земельних ділянок відбулась з причини технічної помилки електронної бази Держгеокадастру, а не з вини Державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксани Володимирівни в результаті протиправних дій щодо прийняття рішення про державну реєстрацію, а тому у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними рішень державного реєстратора індексні номери: 30193385 та 30192408 від 24.06.2016 року слід відмовити.
Разом з цим, відповідно до ч.2 ст.5 Закону України "Про державний земельний кадастр" державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем проведено державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок, щодо яких уже було зареєстровано право оренди.
Також, суд наголошує на тому, що реєстрація договорів оренди землі з новим орендарем можлива лише після реєстрації угод про розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем.
Щодо тверджень представника ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" про втрату чинності договором оренди землі між СТОВ "Берегиня" та ОСОБА_5 суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 6 вказаного Договору - договір укладено на десять років.
Згідно із ч. 1 ст. 210 ЦК України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 126 ЗК України (в редакції чинній на момент підписання та реєстрації договору), право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Пунктом 43 Договору вказано, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Тому, датою укладення договору оренди землі між СТОВ "Берегиня" та ОСОБА_5 є дата його реєстрації 02.10.2008 року, отже десятирічний строк оренди закінчиться 02.10.2018 року, а тому вказаний договір на час повторної реєстрації був чинним.
Разом з цим, слід зазначити, що договори оренди землі укладені між СТОВ "Берегиня" та фізичними особами - власниками земельних ділянок не оскаржувались та не були скасовані, а фізичні особи не звертались із заявами про розірвання договорів оренди землі з СТОВ "Берегиня", отже на час розгляду справи вказані договори є чинними, оскільки судом не встановлено факту реєстрації угод про їх розірвання з попереднім орендарем.
Суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 20.01.2012 року "Рисовський проти України" зазначив, що ризик будь - якої помилки державного органу, у тому числі тої, причиною якої є їх власна недбалість, повинен покладатись на саму державу та її органи.
Так, розглядаючи цю справу, Європейський суд зазначив, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Це є "гарантією стабільності суспільних відносин", яка породжує у громадян впевненість у тому, що їх існуюче правове становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, тому саме на державний орган покладається обов'язок виправити свої помилки.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що при проведенні державної реєстрації речового права за договорами оренди землі за участю ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" державним реєстратором здійснено повторну реєстрацію речового права (права оренди земельної ділянки) одних і тих самих земельних ділянок, що є неприпустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одну і ту ж саму земельну ділянку передано в оренду різним користувачам (орендарям), адже право оренди виникає з моменту державної реєстрації зазначених правочинів, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 159-163, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задоволити частково.
Скасувати рішення Державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксани Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексні номери: 30193385 та 30192408 від 24.06.2016 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 29 вересня 2016 року
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк