Постанова від 27.09.2016 по справі 822/1630/16

Копія

Справа № 822/1630/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І.

при секретаріДубіній Н.Ю.

за участі:позивача, представника відповідача, представника третьої особи

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, третя особа Колибаївська сільська рада про визнання протиправною відмову та зобов'язанння вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якому просить: визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 1.5 га. з метою подальшої передачі безоплатно у власність, для ведення особистого селянського господарства, за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради Кам'янець - Подільського району Хмельницької області; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області розглянути повторно заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 1.5 га. з метою подальшої передачі безоплатно у власність, для ведення особистого селянського господарства, за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради Кам'янець - Подільського району Хмельницької області, та прийняти відповідне рішення. Стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати на сплату судового збору.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся з клопотанням до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 1.5 га. з метою подальшої передачі безоплатно у власність, для ведення особистого селянського господарства, за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради Кам'янець - Подільського району Хмельницької області.

Відповідачем на звернення позивача надано відповідь викладену у листі, яким відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою та зазначено, що земельна ділянка, яка вказана на графічному матеріалі, віднесена до земель сільськогосподарського призначення (для сінокосіння та випасання худоби) та призначена для створення громадського пасовища.

Вказане рішення відповідача вважає протиправним, тому звернувся до суду.

В ході розгляду справи судом встановлено, що відповідно до рішення 39-ї сесії VІ скликання Колибаївської сільської ради "Про добровільне об'єднання територіальних громад" №1 від 29.07.2015 року Ходоровецьке сільську раду об'єднано з територіальними громадами інших сіл в Колибаївську територіальну громаду з центром в селі Колибаївка. У зв'язку із чим правонаступником Ходоровецької сільської ради визначено Колибаївську сільську раду, утворену в наслідок добровільного об'єднання.

Враховуючи викладене суд вважає за необхідне замінити третю особу Ходоровецьку сільську раду на її правонаступника Колибаївську сільську раду.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги викладенні в позовній заяві та просив їх задоволити.

Представник відповідача заперечувала проти пред'явлених позовних вимог, у задоволенні позову просила відмовити у повному обсязі.

Представник третьої особи в судовому засіданні надав пояснення по справі, в яких підтримав позовні вимоги та просив їх задоволити.

Заслухавши доводи представників сторін, провівши допит свідка, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 22.02.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою в якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 1.5 га. з метою подальшої передачі безоплатно у власність, для ведення особистого селянського господарства, за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради Кам'янець - Подільського району Хмельницької області та повідомив, що правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не скористався.

16.05.2016 року Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області листом № 31-22-0.3-9492/23-16 надало відповідь позивачу в якій повідомлено, що згідно листа Відділу Держгеокадастру у Кам'янець - Подільському районі земельна ділянка, яка вказана на графічному матеріалі, віднесена до земель сільськогосподарського призначення (для сінокосіння і випасання худоби) та передбачена для створення громадського пасовища.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст.14 Конституції України та ст.373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Статтею 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Частиною 2 ст.22 ЗК України визначено, що до земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

При цьому, п. "а" ч.3 ст.22 ЗК України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ст.33 ЗК України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.

Згідно ст. 34 ЗК України, громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.

Як вбачається з матеріалів справи відмова Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вмотивована тим, що згідно наданої інформації Відділом Держгеокадастру у Кам'янець - Подільському районі цільовим призначенням земельної ділянки на яку претендує позивач призначена для сінокосіння і випасання худоби та передбачена для створення громадського пасовища.

Вказана інформація була підтверджена в судовому засіданні під час допиту в якості свідка ОСОБА_4, спеціаліста Відділу Держгеокадастру у Кам'янець - Подільському районі, який зазначив, що земельна ділянка площею 2.3 га. зазначена в книзі Кам'янець - Подільського районного відділу земельних ресурсів по с. Ходорівці за контурним № 520, як чисті суходільні пасовища копія якої знаходиться в матеріалах справи.

Відповідно до інформації щодо (спірної) земельної ділянки, яка розташована в межах 68822489300:06:007, що надається Державним кадастровим реєстратором і територіальним органом нижчого рівня територіальному органу в графі обмеження, обтяження на земельну ділянку зазначено "Громадські пасовища".

Статтею 111 ЗК України встановлено, що Право на земельну ділянку може бути обмежено (обтяжено) законом або актом уповноваженого на це органу державної влади, посадової особи або договором шляхом встановлення: заборони на зміну цільового призначення земельної ділянки, ландшафту.

Таким чином, позивач у своїй заяві про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, вказав ділянку, яка має інше цільове призначення, а саме для сінокосіння і випасання худоби, тому Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не могло надати позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою з відмінним від зазначеного позивачем у своїй заяві цільовим призначенням земельної ділянки, оскільки таке рішення могло порушити права інших людей, які проживають на території Колибаївської сільської ради у зв'язку із нецільовим використанням зазначеної земельної ділянки відведеної для суспільних потреб.

Разом з цим, в ході судового розгляду суд встановив ту обставину, що 05.02.2015 року позивачем уже було реалізовано своє право на отримання безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується відомостями про державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на вказану земельну ділянку.

Відповідно до ч. 4 ст. 116 ЗК України вказано, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Отже, 22.02.2016 року позивач вдруге звернувся із заявою для отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, чим спростовуються доводи позивача щодо не реалізованого права на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що також суперечить вказаним нормам ч. 4 ст. 116 ЗК України.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено позовні вимоги, щодо неправомірності відмови Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, оскільки позивач вдруге звернувся із заявою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства із заявою в якій вказав земельну ділянку з цільовим призначенням для сінокосіння і випасання худоби та встановленим обмеженням на зміну вказаного цільового призначення, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

З урахуванням положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 76, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, третя особа Колибаївська сільська рада про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 28 вересня 2016 року

Суддя/підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк