Постанова від 28.09.2016 по справі 820/4269/16

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"28" вересня 2016 р. № 820/4269/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Спірідонова М.О.,

за участю секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Київського районного у м. Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області

про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд зобов'язати Київський районний у м. Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 6842, складеного 28 жовтня 1966 року Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області - в графі «батько» ОСОБА_3 «національність» «вірмен» змінити на «німець», внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 № 747, складеного 17 липня 1987 року Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в актовому записі про народження ОСОБА_2 № 6842 від 28.10.1966 року у графі відомості про батька зазначено національність батька «вірмен». Однак заявник зазначає, що дані відомості не відповідають дійсності, оскільки за національністю батько позивача, ОСОБА_3 був німцем, факт його походження від матері ОСОБА_4, яка за національністю була німкенею, встановлений рішенням суду. В актовому записі про шлюб позивача №747 від 17.07.1987 р. також зазначено його національність як "вірмен", у той час як вірними відомостями є те, що за національністю ОСОБА_1 є німцем. З метою виправлення помилково внесених відомостей щодо своєї національності позивач звернувся до Київського районного в м. Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області з письмовою заявою про внесення змін до актових записів. На згадану заяву 19.07.2016 року відповідачем було надано лист, яким фактично відмовлено у внесенні змін до актових записів цивільного стану у зв'язку із відсутністю передбачених законом підстав для зміни спірних відомостей. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідач, Київський районний у м. Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції у Харківській області, у судове засідання свого представника не направив, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, у вирішенні справи покладаючись на розсуд суду та не заперечуючи проти внесення змін, про які просить позивач. При цьому клопотав про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Харківській області.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позовних вимог, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 р. у м. Харкові, про що здійснено актовий запис №6842 від 28.10.1966 р. З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 вбачається, що батьками позивача є ОСОБА_3, за національністю вірмен, та ОСОБА_5, за національністю росіянка.

17.07.1987 р. позивачем було укладено шлюб з громадянкою ОСОБА_6, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 17.07.1987 р., про що здійснено актовий запис №747 від 17.07.1987 р.

У зв'язку із наміром виїхати на постійне місце проживання до Німеччини, у позивача виникла необхідність довести своє походження від особи німецької національності. З метою виправлення відомостей щодо своєї національності та національності батька ОСОБА_1 звернувся до Київського районного у м. Харколві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області з письмовою заявою про внесення змін до актових записів.

19.07.2016 року відповідачем було надано лист, яким фактично відмовлено у внесенні змін до актових записів цивільного стану у зв'язку із відсутністю в органів РАЦС повноважень змінювати національність, а лише виправляти відомості, у разі виявлення помилково внесених.

Вважаючи такий висновок протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

На підтвердження своєї правової позиції позивач надав до суду низку документів, які, на думку позивача, підтверджують помилкове зазначення його національності як вірмена.

У матеріалах справи наявна копія свідоцтва про одруження батьків - ОСОБА_3 та ОСОБА_7. Національність нареченого при цьому зазначена як вірмен, національність нареченої - росіянка.

В оглянутій судом копії свідоцтва про народження батька позивача ОСОБА_3 зазначено, що його батьками (дідом та бабкою позивача) є ОСОБА_8 та ОСОБА_9, відомості щодо національності відсутні.

Також у матеріалах справи наявна копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_8 та ОСОБА_4, без зазначення національності наречених; копія рішення Київського районного суду м. Харкова про встановлення факту родинних відносин, а саме того, що ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_3; копія військового квитка ОСОБА_4 із зазначенням національності - німкеня, копія свідоцтва про народження дядька позивача - ОСОБА_10, батьками якого зазначені ОСОБА_8, вірмен, та ОСОБА_4, німкеня.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до ч.ч 3, 4 ст. 22 вказаного Закону заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Згідно п. 1.1 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793 (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.

Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за встановленою формою.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до п. 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану (п. 2.13.1), постанова адміністративного суду (п. 2.13.2).

Розглядаючи спір, суд виходить з того, що предметом судового розгляду є правомірність рішень, дій та бездіяльності відповідача як суб'єкта владних повноважень, а не встановлення національності батька позивача.

При цьому, згідно положень ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем ані під час звернення до органу РАЦС, ані у ході судового розгляду не було подано жодних доказів на підтвердження того, що у спірних правовідносинах мало місце помилкове внесення до актових записів відомостей, які не відповідають дійсності. Судом у ході розгляду справи таких відомостей не виявлено.

З огляду на викладене, відмова у внесені змін до актових записів стосовно національності позивача та його батька є обґрунтованою, а отже у задоволенні позову слід відмовити

Поряд з цим, суд вважає за можливе звернути увагу позивача на те, що встановлення фактів, що мають юридичне значення, відбувається в порядку, передбаченому ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України. Відповідно до ч. 2 цієї статті у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч. 1 ст. 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Київського районного у м. Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 29 вересня 2016 року.

Суддя Спірідонов М.О.