Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
23 вересня 2016 р. № 820/105/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кульчій А.М.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про призначення судової оціночно-земельної експертизи по адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельний дім "Олексіївський" до Управління державного земельного агентства у м. Харкові Харківської області, Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області, третя особа - Харківська міська рада, про визнання протиправними дій та скасування наказу, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговельний дім "Олексіївський" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд дії відповідача при складанні витягу з технічної документації земельної ділянки за адресою: місто Харків, проспект Перемоги, 62, загальною площею 0,8280 га № 119 від 24.09.2013 визнати протиправними, а витяг скасувати.
На адресу суду 13.09.2016 від представника позивача надійшло клопотання про призначення судової оціночно-земельної експертизи. На вирішення експерта представник позивача просить поставити наступні питання: "Яке функціональне призначення у земельних ділянок №3 та №4 за адресою пр. Перемоги, 62 в м.Харкові (кадастровий номер 6310136300:14:008:0024) та чи вірно визначено щодо них значення коефіцієнту функціонального використання як для земель комерційного призначення? Чи вірно визначено у Витязі № 119 з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 24.09.2013 значення локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони (Км3: зони пішохідної доступності до громадських центрів, зони магістралей підвищеного містоформувального значення, зони пішохідної доступності природних об'єктів, зони забруднення атмосферного повітря, зони перевищення припустимого рівня шуму, ареали забруднення ґрунтів, інші зони? Чи діють на земельній ділянці інші локальні фактори, що можуть вплинути на розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки? Яка фактично площа земельної ділянки, що знаходиться під забудовою? Чи вірно розраховано у Витязі №119 з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки по пр. Перемоги, 62 в м.Харкові (кадастровий номер 6310136300:14:008:0024) площею 0,8280 га від 24.09.2013 розмір нормативно-грошової оцінки цієї земельної ділянки?"
Представники позивача підтримали заявлене клопотання в повному обсязі та просили його задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання, призначене 23.09.2016 не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. У судовому засіданні 13.09.2016 проти вказаного клопотання заперечували та просили відмовити у його задоволенні.
Заслухавши представників позивача, дослідивши матеріали справи та заявлене клопотання, суд вважає його обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно частини 1 статті 81 Кодексу адміністративного судочинства України, для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.
Відповідно до частини 3 статті 81 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту. Якщо сторони домовилися про залучення експертами певних осіб, суд повинен призначити їх відповідно до цієї домовленості.
Правові, організаційні і фінансові основи судово-експертної діяльності з метою забезпечення правосуддя України незалежною, кваліфікованою і об'єктивною експертизою, орієнтованою на максимальне використання досягнень науки і техніки визначає Закон України "Про судову експертизу" від 25.02.1994 року № 4038.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, попереднього слідства чи суду.
Таким чином, враховуючи викладене, та те, що для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи, потребуються спеціальні знання, суд приходить до висновку про необхідність призначення судової оціночно-земельної експертизи, проведення якої доручити Київському НДІ судових експертиз.
Витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз регулює стаття 92 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак, відповідно до частини 1 статті 92 Кодексу адміністративного судочинства України, витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз, несе сторона, яка заявила клопотання про виклик свідків, залучення спеціаліста, перекладача та проведення судової експертизи.
Враховуючи вказані вище положення статті 92 Кодексу адміністративного судочинства України, суд покладає витрати, пов'язані із проведенням судової експертизи, на позивача.
Також, суд попереджає позивача, що у разі несплати судової експертизи у строк, встановлений судом, суд може скасувати ухвалу про призначення судової експертизи на підставі частини 3 статті 92 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 5 статті 81 Кодексу адміністративного судочинства України, в ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Згідно пункту 3 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зупиняє провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Керуючись статтями 81, 92, 156, 160, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання представника позивача про призначення судової оціночно-земельної експертизи по адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельний дім "Олексіївський" до Управління державного земельного агентства у м. Харкові Харківської області, Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області, третя особа - Харківська міська рада, про визнання протиправними дій та скасування наказу - задовольнити.
Призначити по справі судову оціночно-земельну експертизу, проведення якої доручити Київському НДІ судових експертиз (вул. Смоленська, 6, м.Київ, 03057).
На роз'яснення експертів поставити наступні питання:
- яке функціональне призначення у земельних ділянок №3 та №4 за адресою пр. Перемоги, 62 в м.Харкові (кадастровий номер 6310136300:14:008:0024) та чи вірно визначено щодо них значення коефіцієнту функціонального використання як для земель комерційного призначення?
- чи вірно визначено у Витязі № 119 з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 24.09.2013 значення локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони (Км3): зони пішохідної доступності до громадських центрів, зони магістралей підвищеного містоформувального значення, зони пішохідної доступності природних об'єктів, зони забруднення атмосферного повітря, зони перевищення припустимого рівня шуму, ареали забруднення ґрунтів, інші зони?
- чи діють на земельній ділянці інші локальні фактори, що можуть вплинути на розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки?
- яка фактично площа земельної ділянки, що знаходиться під забудовою?
- чи вірно розраховано у Витязі №119 з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки по пр. Перемоги, 62 в м.Харкові (кадастровий номер 6310136300:14:008:0024) площею 0,8280 га від 24.09.2013 розмір нормативно-грошової оцінки цієї земельної ділянки?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384, 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок експерта або відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.
Для проведення судової оціночно-земельної експертизи матеріали адміністративної справи № 820/105/16 направити до Київському НДІ судових експертиз, що знаходиться за адресою: вул. Смоленська, 6, м.Київ, 03057.
Витрати, пов'язані із проведенням судової експертизи, покласти на позивача - товариство з обмеженою відповідальністю "Торговельний дім "Олексіївський".
Зупинити провадження у справі до одержання результатів експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст ухвали виготовлено 27 вересня 2016 року.
Суддя Р.В. Мельников