Постанова від 20.09.2016 по справі 819/782/16

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/782/16

20 вересня 2016 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чепенюк О.В.,

при секретарі судового засідання Кухар О.Л.,

за участю представника позивачів ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

07 липня 2016 року ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 в особі представника ОСОБА_1 звернулися до суду з адміністративним позовом до відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області, в якому просили:

- визнати протиправними дії виконуючого обов'язки начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі ОСОБА_8 щодо відмови у видачі довідки форми 6-ЗЕМ;

- зобов'язати відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі вчинити дії щодо видачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 довідки форми 6-ЗЕМ та усіх необхідних документів для оформлення права власності на земельні ділянки надані згідно з розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядженням Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338 надано дозволи на складання проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі запасу, ріллі) за межами населеного пункту на території Мишковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області позивачам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7 орієнтовною площею 2,0 га та позивачці ОСОБА_5 орієнтовною площею 1,7 га.

Позивачами була виготовлена документації із землеустрою у 2014 році, проте розпорядженням Тернопільської обласної державної адміністрації від 19 листопада 2014 року № 551-од було скасоване розпорядження Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338 про надання дозволу ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок. В подальшому у судовому порядку розпорядження Тернопільської обласної державної адміністрації від 19 листопада 2014 року № 551-од скасоване згідно з постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року у справі № 819/1700/15, яка набрала законної сили відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2015 року.

З метою подальшого оформлення права власності на земельні ділянки позивачі звернулися до відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області з заявами про видачу довідок форми 6-ЗЕМ, проте отримали відповіді виконуючого обов'язки начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі ОСОБА_8 про відмову у видачі довідки форми 6-ЗЕМ з посиланням на інформацію Мишковецької сільської ради про те, що вказані земельні ділянки зарезервовані для виділення учасникам антитерористичної операції.

Позивачі зазначають, що такі відмови у видачі довідки форми 6-ЗЕМ є протиправними, оскільки не містять посилання на рішення чи розпорядження відповідного органу про резервування спірних земельних ділянок для виділення воїнам антитерористичної операції. Крім того, відповідачу було відомо про скасування у судовому порядку розпорядження Тернопільської обласної державної адміністрації від 19 листопада 2014 року № 551-од, проте останнім чиняться перешкоди для оформлення права власності позивачами на земельні ділянки, які були виділенні у законний спосіб.

В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених в адміністративному позові, та просив позовні вимоги задовольнити. Тривалий термін виготовлення проектної документації пояснив великим обсягом робіт та необхідністю повторної розробки (відновлення) проектної документації із землеустрою, оскільки перші комплекти таких проектів землеустрою були передані для погодження в управління Держкомзему у Тернопільському районі ще у 2012 році та втрачені останнім. Щодо їх відновлення позивачі неодноразово зверталися у Тернопільську районну державну адміністрацію та управління Держкомзему у Тернопільському районі. Представник позивачів вказує, що суб'єктами владних повноважень вчинялись дії щодо перешкоджання позивачам у виготовленні проектів землеустрою на виділені земельні ділянки. Вважає відмову у видачі довідки форми 6-ЗЕМ протиправною, так як у відповідача відсутні правові підстави для відмови у наданні таких відомостей.

У судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов не визнала з підстав, наведених у запереченні проти позову (а. с. 71-72) та пояснила суду, що відділом Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області на виконання доручення, викладеного у листі Держгеокадастру від 27 січня 2016 року №22-28-0.13-1364/2-16, з метою першочергового забезпечення земельними ділянками громадян України, військовослужбовців Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України та інших військових формувань, створених відповідно до Закону, які беруть (брали) участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичних операцій у східних та південно-східних областях України та членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби, зарезервовано земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 9 га, на території Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області для подальшого виділення її учасникам антитерористичних операцій, про що 04 лютого 2016 року направлено інформацію Головному управлінню Держгеокадастру у Тернопільській області для розміщення на офіційному веб-сайті управління. У зв'язку з таким резервуванням земельних ділянок позивачам було відмовлено у видачі довідок форми 6-ЗЕМ.

Також зазначила, що Інструкція з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затверджена наказом № 377 Державного комітету статистики України від 05 листопада 1998 року, яка передбачала складання звіту за формою 6-зем станом на 1 січня кожного року, на підставі якої видавались довідки форми 6-ЗЕМ, втратила чинність з 01 січня 2016 року. Тому всі довідки відповідачем видаються станом на останню звітну дату, тобто на 01 січня 2016 року, проте відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області додатково перевіряє чи на дату видачі довідки форми 6-ЗЕМ відповідні земельні ділянки не передані у власність або не надані у користування.

Також представник відповідача пояснила, що на час розгляду справи у суді відділом Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області видано іншим особам довідки форми 6-ЗЕМ та висновки про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність на території Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, що були зарезервовані для виділення учасникам антитерористичної операції.

Враховуючи вище наведене, представник відповідача просила у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, які є в матеріалах адміністративної справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що розпорядженням Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338 «Про дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Мишковицької сільської ради» відповідно до статей 17, 19, 33, 116, 118, 121 та пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, статті 50 Закону України «Про землеустрій», статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» надано дозволи на складання проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі запасу, ріллі), за межами населеного пункту на території Мишковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7 орієнтовною площею 2,0 га та ОСОБА_5 орієнтовною площею 1,7 га (а. с. 8-13).

З метою реалізації свого права на отримання у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства та на підставі розпорядження Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338, позивачами було розпочато процедуру збору вихідної документації для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Як вбачається з пояснень представника позивачів проекти землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки двічі розроблялися на замовлення позивачів. Вперше в 2011-2012 роках. Тоді ж 28 березня 2011 року позивачам управлінням Держкомзему у Тернопільській районі Тернопільської області були видані довідки форми 6-ЗЕМ № 2213, № 2214, № 2215, № 2216, № 2217 про те, що земельні ділянки, щодо яких надано дозвіл на розробку проекту землеустрою, у статистичній звітності по формі № 6-зем відображені у рядку 94, в якому ураховуються дані про землі запасу, не передані у власність і не надані у користування, зазначені землі призначені для передання у власність або надання у користування і перебувають за межами населених пунктів. А також відображено їх у рядку 21, до якого включаються господарства громадян, яким передані радами земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства з зазначенням у проектному використанні (а. с. 105-109). Проекти землеустрою були подані для погодження та затвердження відповідним суб'єктам (управлінню Держкомзему у Тернопільському районі для підготовки розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації про затвердження проектів землеустрою), проте, як зазначив представник позивачів, такі проекти були втрачені. Такі обставини підтверджуються листами-відповідями Тернопільської районної державної адміністрації, які долучені до матеріалів справи (а. с. 110-111).

Виготовивши нові проекти землеустрою в 2014 році позивачі повторно звернулися до відділу Держземагентства у Тернопільському районі для погодження проектів, проте отримали відмову у зв'язку з тим, що розпорядженням Тернопільської обласної державної адміністрації від 19 листопада 2014 року № 551-од скасовано розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338 «Про дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Мишковицької сільської ради» (а. с .135-139).

Однак, розпорядження Тернопільської обласної державної адміністрації від 19 листопада 2014 року № 551-од в частині скасування розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338 «Про дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Мишковицької сільської ради», що стосується позивачів, скасоване у судовому порядку згідно з постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року у справі № 819/1700/15 (а. с. 38-39), яка набрала законної сили відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2015 року (а. с. 40-41).

Для завершення виготовлення проекту землеустрою позивачі 11 січня 2016 року звернулися до відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області із заявами щодо видачі довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-ЗЕМ) (а. с. 99-103).

08 лютого 2016 року ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 листами № 34-1908-99.61-166/0/34-16, № 34-1908-99.61-170/0/34-16, № 34-1908-99.61-168/0/34-16, № 34-1908-99.61-167/0/34-16 відповідно, за підписом виконуючого обов'язки начальника відділу ОСОБА_8, відмовлено у видачі довідки форми 6-ЗЕМ (а. с. 31-36).

Така відмова мотивована наступним: «За інформацією Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області на виконання рішення виробничої наради Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, враховуючи розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 19 листопада 2014 року № 551-од та відповідно пункту 14 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, відділом Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області даний масив зарезервований для виділення земельних ділянок учасникам антитерористичної операції».

19 лютого 2016 року з метою з'ясування реальних обставин справи щодо резервування для виділення земельних ділянок учасникам антитерористичної операції адвокатом ОСОБА_1, який представляє інтереси позивачів, було направлено адвокатський запит на адресу Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області (а. с. 37).

Мишковицька сільська рада Тернопільського району Тернопільської області листом від 23 лютого 2016 року № 29 повідомила, що резервування земельної ділянки на її території для виділення учасникам антитерористичної операції не проводилось та жодних рішень з даного питання не приймалось (а. с. 26).

В подальшому Мишковицькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області листом від 25 лютого 2016 року № 35 надано додаткову інформацію, згідно з якою рішення сесії сільської ради про резервування земель для ведення особистого селянського господарства прийнято 17 лютого 2016 року за № 62 (а. с. 27). Клопотання про резервування земель для ведення особистого селянського господарства в Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області та у відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області подано 24 лютого 2016 року № 32 (а. с. 83).

Позивачі не погоджуються з відмовою відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області у видачі довідки форми 6-ЗЕМ, у зв'язку з чим звернулися до суду.

Оскаржувані рішення перевірялися судом на відповідність критеріям, визначеним у частині третій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), що певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, якої повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владні суб'єкти.

Зокрема, чи оскаржувані рішення прийняті суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в межах своєї компетенції, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами; обґрунтовано; добросовісно. Так, прийняття рішення обґрунтовано зобов'язує суб'єкта владних повноважень врахувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації, уникаючи висновків, що базуються на припущеннях. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

При вирішенні справи та прийнятті постанови суд враховує наступні обставини та застосовує такі положення чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини.

Згідно з частиною першою статті 3 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час прийняття розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлено статтею 123 Земельного кодексу України, відповідно до норм якої особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною третьою статті 122 Земельного кодексу України визначено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема для сільськогосподарського використання.

У спірному випадку розпорядженнями Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338 надано дозволи на складання проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі запасу, ріллі), за межами населеного пункту на території Мишковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7 орієнтовною площею 2,0 га та ОСОБА_5 орієнтовною площею 1,7 га. Позивачі після отримання такого дозволу розпочали виготовлення проекту землеустрою земельних ділянок.

Частиною третьою статті 50 Закону України «Про землеустрій» від 22 травня 2003 року № 858-IV встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, серед іншого, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.

Пунктом 3 додатку 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами адміністративних послуг» від 01 серпня 2011 року № 835 передбачено надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами на безоплатній основі такої адміністративної послуги як надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Примірні Інформаційні та Технологічні картки адміністративних послуг, які надаються територіальними органами Держгеокадастру, затверджені наказом Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру від 08 жовтня 2015 року № 594 (чинним на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до примірної інформаційної картки адміністративної послуги з видачі довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями умовою для її отримання є лише заява суб'єкта звернення. Строк надання послуги - до 14 календарних днів; перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги - не визначено; результат надання адміністративної послуги - довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та їх розподіл за власниками земель, землекористувачами, угіддями.

Інформаційну картку такої адміністративної послуги затверджено і наказом відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області від 09 жовтня 2015 року № 23, яка містить аналогічні умови отримання адміністративної послуги, окрім строку надання послуги, який становить до 30 календарних днів.

Як вбачається з матеріалів справи позивачі для отримання адміністративної послуги з видачі довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-ЗЕМ) подали до центру надання адміністративних послуг відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області відповідні заяви та, крім того, оригінали проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (а. с. 99-103).

Станом на дату подання заяв позивачами для отримання довідок форми 6-ЗЕМ, відповідні земельні ділянки перебували в категорії земель запасу в даних статистичного звіту форми 6-ЗЕМ, а саме відображались у рядку 94, в якому ураховуються дані про землі запасу, які не передані у власність і не надані у користування, зазначені землі призначені для передання у власність або надання у користування і перебувають за межами населених пунктів, що підтверджується наданою відповідачем на вимогу суду інформаційною довідкою від 09 вересня 2016 року про правовий статус, кількісні та якісні характеристики земельних ділянок, розподілення земель серед землевласників та землекористувачів та території Мишковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області на останню звітну дату 01 січня 2016 року (а. с. 89).

Відтак, підстав у відповідача для невидачі довідки форми 6-ЗЕМ ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 не було Крім того, законодавство взагалі не передбачає підстав для відмови у наданні такої адміністративної послуги.

Надаючи оцінку відмові відповідача у видачі довідок суд звертає увагу, що відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі посилається на розпорядження Тернопільської обласної державної адміністрації від 19 листопада 2014 року № 551-од, проте, як зазначалось вище, таке розпорядження в частині, що стосується позивачів, було скасоване у судовому порядку.

Щодо резервування відділом Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області даного масиву земельних ділянок для виділення учасникам антитерористичної операції, то на момент звернення позивачів до відповідача 11 січня 2016 року будь-яких рішень щодо такого резервування земельних ділянок ні відділом Держгеокадастру у Тернопільському районі, ні Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області, ні Мишковецькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області не приймалось, будь-яких рішень щодо виділення таких земельних ділянок іншим особам, окрім позивача, не існувало.

Отже, оскаржувані відмови відповідача у наданні позивачам довідок форми 6-ЗЕМ є необґрунтованими.

Суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, а рішення приймати обґрунтовано. У спірному випадку у відповідача були відсутні правові підстави для відмови у наданні довідок з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-ЗЕМ).

Відповідно до статей 4, 5 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель; земельне законодавство базується на принципі забезпечення гарантій прав на землю.

Суд звертає увагу, що відповідно до розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338 «Про дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Мишковицької сільської ради» у позивачів виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією своїх прав та охоронюваних законом інтересів. Органи державної влади не можуть безпідставно приймати рішення, що пов'язані з обмеженням реалізації певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема відстрочують термін реалізації права на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами державної влади і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з конституційним принципом, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3 Конституції України).

З урахуванням наведеного позивачі мають право на отримання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-ЗЕМ), надання якої передбачалось Переліком адміністративних послуг, що надаються Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами на безоплатній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами адміністративних послуг» від 01 серпня 2011 року № 835.

Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області не відповідають критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень в контексті статті 2 КАС України, відповідачем допущено порушення прав, свобод та інтересів позивачів та не доведено правомірності відмови у видачі довідки форми 6-ЗЕМ, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов в цій частині слід задовольнити.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі вчинити дії щодо видачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 довідки форми 6-ЗЕМ та усіх необхідних документів для оформлення права власності на земельні ділянки надані згідно з розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338, то така вимога підлягає до задоволення частково, оскільки позивачі звертались до відповідача лише щодо видачі довідки форми 6-ЗЕМ і лише в цій частині суд визнав відмови суб'єкта владних повноважень протиправними. Щодо зобов'язання відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі вчинити дії щодо видачі позивачам усіх необхідних документів для оформлення права власності на земельні ділянки надані згідно з розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338, то такі безпідставні та передчасні.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено (частина третя статті 94 КАС України).

Позивачами сплачено судовий збір при поданні позовної заяви до Тернопільського окружного адміністративного суду в розмірі 1102,40 грн. кожним згідно з квитанціями від 07 липня 2016 року та 11 серпня 2016 року (а. с. 3, 58).

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, то до відшкодування кожному з позивачів за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сума судового збору у розмір 551,20 грн.

Керуючись статтями 2, 11, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову виконуючого обов'язки начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області ОСОБА_8 у видачі довідки форми 6-ЗЕМ ОСОБА_3, викладену у листі від 8 лютого 2016 року № 34-1908-99.61-166/0/34-16.

Визнати протиправною відмову виконуючого обов'язки начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області ОСОБА_8 у видачі довідки форми 6-ЗЕМ ОСОБА_4, викладену у листі від 8 лютого 2016 року № 34-1908-99.61-170/0/34-16.

Визнати протиправною відмову виконуючого обов'язки начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області ОСОБА_8 у видачі довідки форми 6-ЗЕМ ОСОБА_5, викладену у листі від 8 лютого 2016 року № 34-1908-99.61-168/0/34-16.

Визнати протиправною відмову виконуючого обов'язки начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області ОСОБА_8 у видачі довідки форми 6-ЗЕМ ОСОБА_6, викладену у листі від 8 лютого 2016 року № 34-1908-99.61-167/0/34-16.

Визнати протиправною відмову виконуючого обов'язки начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області ОСОБА_8 у видачі довідки форми 6-ЗЕМ ОСОБА_7, викладену у листі від 8 лютого 2016 року № 34-1908-99.61-169/0/34-16.

Зобов'язати відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області вчинити дії щодо видачі ОСОБА_3 довідки форми 6-ЗЕМ для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно з розпорядженням Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338.

Зобов'язати відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області вчинити дії щодо видачі ОСОБА_4 довідки форми 6-ЗЕМ для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно з розпорядженням Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338.

Зобов'язати відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області вчинити дії щодо видачі ОСОБА_5 довідки форми 6-ЗЕМ для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно з розпорядженням Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338.

Зобов'язати відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області вчинити дії щодо видачі ОСОБА_6 довідки форми 6-ЗЕМ для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно з розпорядженням Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338.

Зобов'язати відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області вчинити дії щодо видачі ОСОБА_7 довідки форми 6-ЗЕМ для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно з розпорядженням Тернопільської районної державної адміністрації від 30 грудня 2011 року № 1338.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області (код ЄДРПОУ 39861835, місцезнаходження: вулиця Кривоноса, будинок 10, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46027) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 47732) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області (код ЄДРПОУ 39861835, місцезнаходження: вулиця Кривоноса, будинок 10, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46027) на користь ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, селище міського типу ОСОБА_9, Тернопільський район, Тернопільська область, 47725) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області (код ЄДРПОУ 39861835, місцезнаходження: вулиця Кривоноса, будинок 10, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46027) на користь ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 47732) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області (код ЄДРПОУ 39861835, місцезнаходження: вулиця Кривоноса, будинок 10, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46027) на користь ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_4, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 47732) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відділ Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області (код ЄДРПОУ 39861835, місцезнаходження: вулиця Кривоноса, будинок 10, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46027) на користь ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_5, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 47732) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У повному обсязі постанова складена 23 вересня 2016 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.

копія вірна

Суддя Чепенюк О.В.