29 вересня 2016 рокум. ПолтаваСправа №816/1682/16
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Бойко С.С., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів,
ОСОБА_1 27.09.2016 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, у якому просив:
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови в призначені ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням йому другої групи інвалідності з 30.12.2014 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби;
- зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу як інваліду другої групи з 30.12.2014 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975;
- стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу як інваліду другої групи з 30.12.2014 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму в сумі 243 600,00 грн.
У відповідності до пункту 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Предметну підсудність адміністративних справи визначено статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з пунктом 1 частини другої вказаної статті окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Водночас пунктом 4 частини першої згаданої статті визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У цій справі спір, що виник між сторонами, стосується одержання позивачем одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням йому другої групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.
Отже, відповідно до наведених вище положень пункту 4 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, даний спір предметно підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Аналогічної позиції дотримується Харківський апеляційний адміністративний суд у постановах від 15.08.2016 у справі №816/488/16, від 27.09.2016 у справі №816/958/16.
Стаття 24 Кодексу адміністративного судочинства України, на положення якої посилається позивач, регулює порядок здійснення адміністративного судочинства колегією суддів та не визначає правил предметної підсудності. А тому положення частини першої вказаної статті, відповідно до яких адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів, не означають, що відповідні справи мають розглядатись виключно окружними адміністративним судами.
Предметну підсудність адміністративних справ визначено статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому даний спір має розглядатись місцевим загальним судом як адміністративним судом.
Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи наведене вище, позовну заяву ОСОБА_1 належить повернути позивачу.
Керуючись статтями 18, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу право звернутися із вказаним позовом до місцевого загального суду як адміністративного суду за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати ініціатору звернення разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили відповідно до положень статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, визначені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.С. Бойко