ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
01 листопада 2011 р. № 2а-8756/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Костецького Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Голоднікова О.В.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовною заявою Стрийського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 6335,89 грн., -
Стрийський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 та просить суд, з підстав, наведених у позовній заяві, стягнути з відповідача кошти в сумі 6335,89 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач під час перебування на обліку як безробітний був зареєстрований як фізична особа -підприємець, що призвело до незаконного отримання допомоги по безробіттю.
В судовому засіданні представника позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, навів пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач повторно не з'явився в судове засідання, явку повноважного представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення судової повістки з відміткою «вручено 07.10.2011р.»
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом від 01.03.2011 року ОСОБА_2 за його заявою від 22.02.2011 року надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
З листа Виконавчого комітету Стрийської міської ради від 08.07.2011року № 3.23/1225 вбачається, що ОСОБА_2 з 16.09.2002 року зареєстрований як фізична особа -підприємець.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно ч.3 ст. 1 вказаного Закону до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Згідно ч.2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно ч.3 ст. 36 згаданого Закону сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З акту №321 від 11.07.2011р., складеного працівниками Стрийського міськрайонного центру зайнятості, вбачається, що ОСОБА_2 в період перебування на обліку в якості безробітного, отримуючи допомогу з безробіття, був суб'єктом підприємницької діяльності.
Згідно довідки Стрийського міського центру зайнятості сума нарахувань щодо ОСОБА_2 за період з 01.03.2011р. по 11.07.2011р., становить 6335,89 грн.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підставні і обґрунтовані, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Стрийського міськрайонного центру зайнятості 6335 (шість тисяч триста тридцять п'ять) гривень 89 коп. боргу.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 08.11.2011р.
Суддя /підпис/ ОСОБА_3
З оригіналом згідно
Суддя Костецький Н.В.