Ухвала від 28.09.2016 по справі 812/1150/16

2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

28 вересня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1150/16

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., перевіривши матеріали за адміністративним позовом кандидата в депутати Сєвєродонецької міської ради VII скликання ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - Сєвєродонецька міська організація Політичної партії "НАШ КРАЙ", ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

26 вересня 2016 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:

- визнати протиправною і скасувати постанову №12 Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 14 вересня 2016 року «Про виконання постанови Вищого Адміністративного Суду України» та здійснити поворот виконання цього рішення шляхом визнання ОСОБА_2 таким, що не набув повноважень депутата Сєвєродонецької міської ради VII скликання;

- визнати протиправною і скасувати постанову №13 Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 14 вересня 2016 року «Про дострокове припинення повноважень депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання та визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «НАШ КРАЙ»;

- визнати протиправною і скасувати постанову №14 Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 14 вересня 2016 року «Про реєстрацію обраного депутата Сєвєродонецької міської ради VII скликання від місцевої організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАШ КРАЙ"

- зобов'язати Сєвєродонецьку міську виборчу комісію Луганської області прийняти рішення про обрання депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «НАШ КРАЙ» ОСОБА_1 на підставі дострокового припинення повноважень депутата ОСОБА_4

Таким чином, відповідачем у справі є міська виборча комісія м. Сєвєродонецька.

Відповідно до ч.5 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.

З позовної заяви також вбачається, що позивачем оскаржуються рішення виборчої комісії, що прийняті поза межами виборчого процесу та не стосуються підготовки та проведення місцевих виборів.

Статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій. Зазначена стаття не містить чіткого визначення щодо можливості її застосування лише до правовідносин, що пов'язані із виборчим процесом.

Натомість Пленум Вищого адміністративного суду України в пункті 3.3 постанови № 15 від 01.11.2013 №15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» надав роз'яснення, що визначальним для визначення виборчого спору, який повинен вирішуватися за особливостями, встановленими статтями 172 - 179 КАС України, є предмет спору щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом та які виникли в межах виборчого процесу; якщо сторонами спору є перераховані вище особи, але спір не пов'язаний з виборчим процесом, то такий спір, у разі поширення на нього юрисдикції адміністративних судів, повинен вирішуватися за загальними правилами, встановленими КАС України.

Таке роз'яснення норм ст.172 КАС України є її розширеним тлумаченням в частині неможливості застосування норм цієї статті до спірних правовідносин, що склалися поза виборчим процесом. Крім того, як вбачається з назви вказаної постанови, Пленум Вищого адміністративного суду України в ній надає роз'яснення лише стосовно розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом, отже не має враховуватися при розгляді інших спорів.

Оскільки стаття 172 КАС України містить особливості розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, норми цієї статті є спеціальними порівняно з іншими нормами КАС України, а тому ці норми мають пріоритет над іншими нормами КАС України, в тому числі щодо встановлення підсудності зазначених справ.

Відповідно до норми ч. 5 статті 172 КАС України рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Зазначена норма встановлює підсудність цієї справи, оскільки предметом її розгляду не є рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії (ч.3 ст.172 КАС України), а також рішення, дії чи бездіяльність Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму(ч.4 ст.172 КАС України).

Відповідно до вимог пункту 6) частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Таким чином, позивачу з аналогічним позовом слід звернутися до Сєвєродонецького районного суду Луганської області як до адміністративного.

Керуючись статтею 19, пункту 6 частини третьої статті 108, статтями 165, 186, 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву кандидата в депутати Сєвєродонецької міської ради VII скликання ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - Сєвєродонецька міська організація Політичної партії "НАШ КРАЙ", ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування рішень повернути позивачеві.

Роз'яснити позивачеві право звернутися із вказаним позовом до місцевого загального суду як адміністративного.

Копію ухвали направити особі, яка її подала, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

СуддяВ.С. Шембелян