Постанова від 23.09.2016 по справі 466/4409/16-а

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2016 року справа № 466/4409/16-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Бугари М.Р.,

за участю:

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова про:

-визнання неправомірними дій відповідача щодо неналежного нарахування пенсії, як особі інваліду ІІІ групи, віднесеної до І категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- зобов'язання провести перерахунок та виплату державної пенсії за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50,54,67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 01.01.2012 р., виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та з врахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 30.03.2016 року звернувся до УПФ України в Шевченківському районі м. Львова із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2012 р. та проводити виплату в розмірі визначеному законом. Проте, 07.04.2016 року УПФ України в Шевченківському районі м. Львова, за результатами розгляду даної заяви, відповідачем відмовлено позивачу у задоволенні такої заяви. Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення, подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача проти позову заперечила, зазначила, що пенсію позивачу визначено з урахуванням норм постанови Кабінету міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 у мінімальному розмірі без заробітку. Розмір пенсії станом на 01.01.2012 р. становив 1849, 50 грн. Тобто, розмір пенсії з 01.01.2012 р. був перерахований і становив 1849, 50 грн. до перерахунку він складав 1520, 00 грн. Зазначив, що розмір пенсії визначено на підставі документів пенсійної справи відповідно до вимог чинного законодавства. Також зазначила, що позивач звернувся до УПФ України в Шевченківському районі м. Львова в порядку ЗУ "Про звернення громадян" відповідно до якого йому було надано мотивовану відповідь.

Заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку УПФ України в Шевченківському районі м. Львова як інвалід ІІІ групи внаслідок захворювання, що пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і отримує пенсію в розмірі фактичних збитків відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

30.03.2016 року позивач звертався до УПФ України в Шевченківському районі м. Львова із зверненням в якому просив провести перерахунок пенсії з 01.01.2012 р.

04.04.2016 року УПФ України в Шевченківському районі м. Львова за результатами розгляду заяви надало позивачу відповідь, у якій зазначалося про те, що розмір мінімальної пенсії визначається у відсотках від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до п.11 Порядку для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мінімальний розмір пенсії, зокрема, інвалідів ІІІ групи становить 145 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Не погоджуючись з наданою відповіддю, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Подання та оформлення документів для призначення чи перерахунку пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (далі - Порядок).

Так, у відповідності до вказаного Порядку для проведення перерахунку пенсії, передбачено подання заяви до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Розгляд вказаних заяв проводиться територіальний орган Пенсійного фонду у відповідності до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Пунктом 2.7 вищевказаного Порядку передбачено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1.

Так, п. п. 2-4 п. 2.1, передбачено подання документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу, а також передбачене подання документів про місце проживання (реєстрації) особи.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із зверненням від 30.03.2012 року про перерахунок пенсії з 01.01.2012 р.

Суд зазначає, що подана заява позивача за своєю формою та змістом не відповідає вимогам, визначеним в Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.

Крім того, позивач не додав до вказаної заяви додатків, передбачених вказаним Порядком.

З відповіді відповідача № 3431/03-15 від 07.04.2016 року вбачається, що при розгляді вказаної заяви відповідач не вирішував питання щодо наявності в позивача права на перерахунок пенсії, а лише надав позивачу загальну інформацію щодо порядку та підстав такого перерахунку.

Суд зазначає, що питання про перерахунок пенсії, вирішується на підставі заяви, оформленої відповідно до вимог, встановлених вищевказаним Порядком.

Як встановлено судом, позивач не звертався до УПФ України в Шевченківському районі м. Львова з заявою відповідно до вимог Порядку, відтак, відповідач не мав підстав для вирішення питання щодо наявності в позивача права на перерахунок пенсії.

Враховуючи те, що відповідач не розглядав та не вирішував питання щодо перерахунку позивачу пенсії, суд розцінює звернення позивача з даним позовом як передчасне.

Крім того, суд зазначає, що позивач вправі оскаржити відмову суб'єкта владних повноважень в перерахунку пенсії, у випадку прийняття такої за результатами розгляду заяви позивача, оформленої згідно з вимогами Порядку.

З огляду на наведене, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позову повністю.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За наслідком розгляду справи суд погоджується з позицією представника відповідача, що заява позивача щодо перерахунку пенсії була подана в порядку Закону України "Про звернення громадян", а не оформлена відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року. У зв'язку з чим, пенсійний орган не мав підстав для вирішення питання щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії, а надав лише загальну інформацію про порядок та підстави такого перерахунку.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 28.09.2016 року.

Суддя Братичак У.В.