про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
26 вересня 2016 року 810/2988/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області про визнання недійсною державної реєстрації земельних ділянок за кадастровими номерами,
21 вересня 2016 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з позовом до Управління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області про визнання недійсною державної реєстрації земельних ділянок за кадастровими номерами.
Відповідно до вимог ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи є немає підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, наявна позовна заява та додані до неї матеріали свідчать про таке.
Рішенням Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області від 15 червня 1993 р. садовому товариству "Червона Калина" виділено земельні ділянки для садівництва.
17 жовтня 1997 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2, як члени названого товариства, отримали відповідні земельні ділянки по 0,12 га, що підтверджується державними актами на право приватної власності на землю.
У травні 2016 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Управління Держгеокадастру у Васильківському районі для внесення відомостей про належні їм земельні ділянки до Державного земельного кадастру.
7 червня 2016 р. Управлінням Держгеокадастру у Васильківському районі було відмовлено у внесенні таких відомостей з підстав знаходження в межах земельних ділянок ОСОБА_1 та ОСОБА_2, інших земельних ділянок або їх частин.
Як убачається з позовної заяви, земельні ділянки, які накладаються на земельні ділянки ОСОБА_1 та ОСОБА_2, мають кадастрові номери НОМЕР_1; НОМЕР_2.
Позивачі у прохальній частині позовної заяви просять визнати недійсною державну реєстрацію земельних ділянок за названими кадастровими номерами.
Тобто, предметом даного адміністративного позову фактично є право власності на земельні ділянки, які, як зазначено в позові, накладаються на земельні ділянки позивачів (спір про право).
При вирішенні питання підсудності даної адміністративної справи судом враховано, що відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; спори фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за виключенням спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Наведене свідчить, що до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 17 лютого 2015 р. у справі № 21-551а14.
Наведене свідчить, що даний адміністративний позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження у справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження у справі № 810/2988/16 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області про визнання недійсною державної реєстрації земельних ділянок за кадастровими номерами.
2. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, - надіслати ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Виноградова О.І.