Постанова від 12.09.2016 по справі 808/2412/16

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2016 року о 16 год. 06 хв.Справа № 808/2412/16 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Стрельнікової Н. В.,

суддів Лазаренко М.С.

Семененко М.О.

за участю секретаря Стратулат С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс»,

до: Державної архітектурно-будівельної інспекції України,

про: визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» (надалі - позивач або ТОВ «Інтеренергосервіс") звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (надалі - відповідач або інспекція), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо відмови у переоформленні ліцензії ТОВ «Інтеренергосервіс» на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (за переліком робіт згідно з додатком) на безстрокову у порядку частини шостої статті 21 Закону України «про ліцензування видів господарської діяльності»;

-зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України переоформити ліцензію ТОВ «Інтеренергосервіс» на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (за переліком робіт згідно з додатком) на безстрокову у порядку частини шостої статті 21 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ліцензія ТОВ «Інтеренергосервіс» серії АЕ №273666 на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» є безстроковою та відповідає всім критеріям, встановленим п. 6 ст. 21 Закону, за якими вона може бути переоформлена на безстрокову. У зв'язку з наведеним, позивач вважає дії відповідача щодо відмови листом №40-402-302 від 15.02.2016 у переоформленні такої ліцензії протиправними, та просить суд зобов'язати відповідача переоформити ліцензію.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги повністю та надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив. В обґрунтування заперечень зазначив, що відповідач не має права переоформити ліцензію з термінової на безстрокову у зв'язку тим, що у Порядок ліцензування не внесено змін, а усі нормативно-правові акти, на які посилається позивач мають банкетні норми та відсилають регулювання відносин у сфері отримання ліцензії з ведення господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складеної у порядок, який встановлений Кабінетом Міністрів України. У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади повинні діяти у спосіб та порядку, передбаченому чинним законодавством. Таким чином, на думку відповідача, підстав для задоволення позову ТОВ «Інтеренергосервіс» не вбачається.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено, що 05 серпня 2013 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України було видано ТОВ «Інтеренергосервіс» ліцензію серії АБ №273666 на господарську діяльність, пов'язану із створенням об'єктів архітектури за переліком робіт згідно з додатком (далі - Ліцензія), строк дії Ліцензії з 26.007.2013 по 22.02.2016 (а.с.17).

У додатку до Ліцензії АЕ №273666 зазначений перелік робіт - провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (будівництво об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності).

28.06.2015 року набрав чинності Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» N 222-VIII від 02.03.2015 (далі - Закон №222).

Відповідно до п.6 ст. 21 Закону №222 «Прикінцеві та перехідні положення», ліцензії на провадження видів господарської діяльності, що на день набрання чинності цим Законом є чинними, продовжують діяти.

Ліцензії на провадження видів господарської діяльності, зазначених у статті 7 цього Закону:

-види господарської діяльності яких звужені, підлягають переоформленню, що здійснюється органом ліцензування у триденний строк безкоштовно;

-які є чинними на день набрання чинності цим Законом та мали обмежений термін дії, є безстроковими і можуть бути, за заявою ліцензіата, переоформлені відповідним органом ліцензування безкоштовно у тижневий строк.

Пунктом 9 частини 1 статті 7 Закону № 222 передбачено, що ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності: будівництво об'єктів IV і V категорій складності - з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про архітектурну діяльність".

У зв'язку з наведеним позивач звернувся до органу ліцензування - Державної архітектурно-будівельної інспекції України із заявою від 29.01.2016 на переоформлення ліцензії на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, до якої була додана Ліцензія та додатки до неї (а.с. 19). Зазначена заява була отримана відповідачем 11.02.2016.

Листом вих. №40-402-302 від 15.02.2016 за наслідками розгляду заяви відповідач повідомив ТОВ «Інтеренергосервіс» про те, що при здійсненні функцій ліцензування, в тому числі з питання розгляду заяв суб'єктів господарювання про переоформлення ліцензій, Дерархбудінспекція зобов'язана керуватися Порядком ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №148 від 27.02.2012. Для більш детальної інформації з питань ліцензування позивачу зазначеним листом було рекомендовано звернутися до офіційного сайту Держархбудінспекції у підрозділі «Ліцензування» розділу «Напрямки діяльності», та повідомлено, що листи Дерархбудінспекції мають лише інформативний характер і не встановлюють правових норм та діють до набрання чинності нормативно-правових актів, що змінюють відповідні правовідносини. Разом із зазначеним листом, відповідачем позивачу були повернені додані до заяви документи.

Таким чином, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України фактично було відмовлено ТОВ «Інтеренергосервіс» у переоформленні Ліцензії відповідно до приписів ч.6 ст. 21 Закону №222 з посиланням на Порядок ліцензування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №148 від 27.02.2012.

Суд вважає безпідставною посилання відповідача на приписи Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури з огляду на наступне.

Згідно п. 1 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури з огляду на наступне, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1396 від 05.12.2007, цей Порядок, що розроблений відповідно до Законів України "Про архітектурну діяльність", "Про основи містобудування" та "Про регулювання містобудівної діяльності", встановлює загальні вимоги до ліцензування господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності (далі - будівельна діяльність).

Відповідно до п. 17 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, переоформлення виданої ліцензії здійснюється органом ліцензування у разі зміни:

-найменування юридичної особи (якщо така зміна не пов'язана з реорганізацією) або прізвища, ім'я та по батькові фізичної особи (підприємця);

-місцезнаходження юридичної особи або місця проживання фізичної особи (підприємця).

Таким чином, зазначений Порядок передбачає дві підстави для здійснення органом ліцензування переоформлення ліцензії - зміна найменування та зміна місцезнаходження (проживання) особи і не передбачає підстав, зазначених у п. 6 ст. 21 Закону № 222. Жодна із зазначених підстав для переоформлення ліцензії у позивача відсутня.

Разом з тим, Ліцензія ТОВ «Інтеренергосервіс» АЕ №273666 відповідає всім критеріям, встановленим ч.6 ст. 21 Закону №222, за якими вона повинна бути за заявою ліцензіата, переоформлена відповідним органом ліцензування, в даному випадку Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, безкоштовно у тижневий строк, а саме: зазначена Ліцензія є ліцензією, на провадження виду господарської діяльності, зазначеного у статті 7 Закону №222, була чинною на день набрання чинності цим Законом та мала обмежений термін дії.

Отже, у відповідача був наявний обов'язок згідно Закону, а не Порядку здійснити переоформлення Ліцензії позивача.

Суд в даному випадку також керується приписами ч. 4 ст. 9 КАС України, згідно яких у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем було не правомірно відмовлено позивачу у переоформленні ліцензії Серії АЕ №273666, виданої 05.08.2013 року відповідно до вимог ч.6 ст. 21 Закону №222, відтак вимога позивача про зобов'язання відповідача переоформити ліцензію ТОВ «Інтеренергосервіс» на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (за переліком робіт згідно з додатком) на безстрокову у порядку частини шостої частини 21 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» є обґрунтованою.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «Інтеренергосервіс»

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо відмови у переоформленні ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (за переліком робіт згідно з додатком) на безстрокову у порядку частини шостої статті 21 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».

Зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України переоформити ліцензію Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (за переліком робіт згідно з додатком) на безстрокову у порядку частини шостої частини 21 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» судовий збір у розмірі 2756 грн. 00 коп

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.В. Стрельнікова