Постанова від 28.09.2016 по справі 806/1144/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2016 року м. Житомир справа № 806/1144/16

категорія 5.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семенюка М.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Житомирській області до Житлово-будівельного кооперативу № 2 про застосування заходів реагування,

встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю працівників, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Житлово-будівельного кооперативу №2, а саме зупинити ведення робіт та експлуатацію:

- виконання робіт на висоті, верхолазних;

- ліфтів реєстр. №№ 789, 790,791, 792, 793, 1309, 1310, 1321, 1245, 1243, 1244, 752, 753, 754, 996, 995, 986, 975, 1287, 1286, 1285, 1273, 1274, 1275, 1186, 1187, 1162, 1149, 1150, 1114, 1115, 1116, 1117, 1000, 961, 960, 959, 909, 908, 907, 974, 973, 972, 971, 962, 1322, 1321, 1540, 1541, 1539, 1454, 1449, 1452, 1451, 1453, 1450, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 09.06.2016 року № 875/09.

Копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі, як вбачається з листа Житомирської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" від 22.09.2016 № 31-9/5-891 (а.с. 15-16), відповідач отримав 07.07.2016 року, заперечень на позовну заяву не надав.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року N 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

За змістом пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Абзацом 2 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно ч.1 ст. 13 Закону № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону № 2694-XII, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Статтею 27 Закону № 2694-XII передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.

Встановлено, що Управлінням Держпраці у Житомирській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Житлово-будівельного кооперативу №2 за адресою м. Житомир пр. Миру, 19 в присутності голови правління Кузьменка А.О., за результатами якої складено акт від 09.06.2016 року № 875/09 (а.с. 6-10).

Згідно із розділом 5 зазначеного акту, під час перевірки виявлено порушення вимог законодавства, у зв'язку із чим в акті перевірки попереджено відповідача про необхідність негайного припинення проведення виконання робіт на висоті, верхолазних, крім іншого, попереджено про необхідність негайного припинення експлуатації ліфтів реєстр. №№ 789, 790,791, 792, 793, 1309, 1310, 1321, 1245, 1243, 1244, 752, 753, 754, 996, 995, 986, 975, 1287, 1286, 1285, 1273, 1274, 1275, 1186, 1187, 1162, 1149, 1150, 1114, 1115, 1116, 1117, 1000, 961, 960, 959, 909, 908, 907, 974, 973, 972, 971, 962, 1322, 1321, 1540, 1541, 1539, 1454, 1449, 1452, 1451, 1453, 1450.

Акт отримано та підписано головою правління Житлово-будівельного кооперативу №2 Кузьменком А.О. 09.06.2016 року без заперечень і зауважень.

Пунктом 7 статті 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників (п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року N 826).

Загроза життю та здоров'ю працівників, згідно із п. 1.4 цього Положення, - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки Житлово-будівельного кооперативу № 2 виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, суд приходить до висновку, що позовні вимоги управління Держпраці у Житомирській області Державної служби України з питань праці є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В силу приписів п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.

При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно ч. 5 ст. 4 Закону України 877-V, застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд,-

постановив:

Позов задовольнити.

Застосувати до Житлово-будівельного кооперативу № 2 заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: - зупинити ведення робіт на висоті, верхолазних та експлуатацію ліфтів реєстр. №№ 789, 790, 791, 792, 793, 1309, 1310, 1321, 1245, 1243, 1244, 752, 753, 754, 996, 995, 986, 975, 1287, 1286, 1285, 1273, 1274, 1275, 1186, 1187, 1162, 1149, 1150, 1114, 1115, 1116, 1117, 1000, 961, 960, 959, 909, 908, 907, 974, 973, 972, 971, 962, 1322, 1321, 1540, 1541, 1539, 1454, 1449, 1452, 1451, 1453, 1450.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.М. Семенюк