22 вересня 2016 року м. Житомир справа № 806/1499/16
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гурін Д.М.,
секретар судового засідання - Коваль О.В.,
позивач та представник відповідача у судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії
встановив:
11 серпня 2016 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (далі - ГУ Національної поліції в Житомирській області) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.
У позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що у період з 26 червня 1995 року до 18 вересня 2002 року та з 18 вересня 2002 року до 6 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ на різних посадах. А з 7 листопада 2015 року до 29 липня 2016 року проходив службу в органах поліції. 29 липня 2016 року наказом т.в.о. начальника ГУ Національної поліції в Житомирській області №172о/с звільнений зі служби у поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію" (через хворобу). На момент звільнення вислуга років на 29 липня 2016 року складала: календарна - 22 роки 06 місяців 04 дні. У квітні 2016 року позивач звернувся до ГУ Національної поліції в Житомирській області із заявою про розрахунок його вислуги років у пільговому обчисленні, а саме: просив врахувати йому до вислуги років у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяця, період проходження служби у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У листі ГУ Національної поліції в Житомирській області від 22 квітня 2016 року №І-99/12/01-2016 позивачу було відмовлено у перерахунку його вислуги років у пільговому обчисленні. З відповіддю ГУ Національної поліції в Житомирській області від 22 квітня 2016 року №І-99/12/01-2016 позивач не погоджується. Просить зобов'язати ГУ Національної поліції в Житомирській області зарахувати йому до вислуги років у пільговому обчисленні період проходження служби в органах внутрішніх справ з 26 червня 1995 року до 6 листопада 2015 року та у Національній поліції з 7 листопада 2015 року до 29 липня 2016 року у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяця та внести зміни до наказу ГУ Національної поліції в Житомирській області №172 від 29 липня 2016 року у частині розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду 5 вересня 2016 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.29). 15 вересня 2016 року від позивача на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, у заяві також позивач зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с.30).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.28). 22 вересня 2016 року через канцелярію Житомирського окружного адміністративного суду подав заперечення на адміністративний позов (а.с.32-33). У запереченнях вказав, що позивач був звільнений зі служби в органах Національної поліції відповідно до наказу ГУ Національної поліції в Житомирській області №172 о/с від 29 липня 2016 року. Вислуга років на день звільнення позивача складала 22 роки 06 місяців 04 дні у календарному обчисленні. Частиною 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» визначено періоди, що зараховується до стажу служби у поліції. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей", особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно з переліками військових частин, підрозділів та установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням служби України, Управління державної охорони. Враховуючи вказане законодавець чітко визначив умови зарахування на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У той же час статтю 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виключено на підставі Закону України №76-VIII від 28 грудня 2014 року, а тому правових підстав у зарахуванні вислуги років на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця позивачу у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону на момент звільнення у позивача не виникає, тому представник відповідача просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Суд, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 26 червня 1995 року до 18 вересня 2002 року проходив службу в органах внутрішніх справ в СДПЧ-12 по охороні м.Овруча на посаді інспектора держкомнагляду та з 18 вересня 2002 року до 6 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ в Овруцькому РВ УМВС України в Житомирській області на посадах інспектора групи охорони громадського порядку, старшого інспектора групи охорони громадського порядку, старшого інспектора сектору охорони громадського порядку, інспектора громадської безпеки сектору спеціальної міліції, начальника сектору спеціальної міліції, старшого інспектора патрульної служби-керівника групи патрульної міліції (а.с.11).
З 7 листопада 2015 року до 29 липня 2016 року проходив службу в Овруцькому відділенні Коростенського відділу Головного управління Національної поліції в Житомирській області (а.с.11).
29 липня 2016 року наказом т.в.о. начальника ГУ Національної поліції в Житомирській області №172 о/с відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" звільнений зі служби у поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) (а.с.12).
На момент звільнення ОСОБА_1 його вислуга років на 29 липня 2016 року складала: календарна - 22 роки 06 місяців 04 дні (а.с.12).
У квітні 2016 року позивач звернувся до начальника ГУ Національної поліції в Житомирській області із письмовою заявою про розрахунок його вислуги років у пільговому обчисленні, відповідно до норм чинного законодавства.
У відповіді ГУ Національної поліції в Житомирській області від 22 квітня 2016 року №І-99/12/01-2016 зазначено, що обрахування вислуги років у пільговому обчисленні передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" і здійснюється лише при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вивченням матеріалів особової справи ОСОБА_1 встановлено, що станом на 20 квітня 2016 року вислуга років у календарному обчисленні становить - 22 роки 02 місяці 26 днів. Крім того зазначено, що з 1 січня 2007 року призначення пенсії працівникам органів внутрішніх справ (Національної поліції) покладено на Головне управління пенсійного фонду в Житомирській області. Саме зазначена організація визначає право особи на призначення пенсії. У зв'язку із чим, рекомендовано для отримання роз'яснень звернутись до ГУ ПФУ в Житомирській області. Також повідомлено про те, що 28 грудня 2014 року на підставі Закону України №76-VIII від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України» статтю 2 виключено із Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що унеможливлює проведення зарахування до вислуги років у пільговому обчисленні проходження служи у зонах безумовного (обов'язкового) гарантованого добровільного відселення при призначенні пенсії по лінії МВС (а.с.13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Приписами частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 78 Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон України №580-VIIІ) визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Відповідно до частини 3, 4 статті 78 Закону України №580-VIIІ під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Порядок призначення та проведення розрахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (далі - Порядок №393).
Відповідно до абзацу п'ятнадцятого підпункту «в» пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони гарантованого добровільного відселення, в якому, зокрема, до зони гарантованого добровільного відселення віднесено м.Овруч Житомирської області.
Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що оскільки статтю 2 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено на підставі Закону України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», тому правових підстав щодо зарахування вислуги років на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця ОСОБА_1 у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на момент звільнення позивача, а саме: станом на 29 липня 2016 року, у відповідача не було.
Оскільки, Порядком №393 передбачено зарахування служби в органах внутрішніх справ у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених в пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку один місяць за півтора і цей Порядок діє до теперішнього часу та не скасований, тому у відповідача не було правових підстав для відмови у зарахуванні позивачу вислуги років у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяці, періоду проходження ОСОБА_1 служби в органах внутрішніх справ з 26 червня 1995 року до 6 листопада 2015 року та у Національній поліції з 7 листопада 2015 року до 29 липня 2016 року у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стосовно вимог позивача про внесення змін до наказу ГУ Національної поліції в Житомирській області №172 від 29 липня 2016 року у частині розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні, то суд відмовляє у задоволенні вказаної вимоги, оскільки вона заявлена передчасно, а зміни до наказу вносяться на підставі рішення суду про перерахунок вислуги років.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірність своїх дій щодо відмови позивачу у питанні визначення та перерахунку стажу роботи у пільговому обчисленні, а тому адміністративний позов у цій частині підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 71, 86, 94, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років у пільговому обчисленні період проходження служби в органах внутрішніх справ з 26 червня 1995 року до 6 листопада 2015 року та у Національній поліції з 7 листопада 2015 року до 29 липня 2016 року у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяці.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Гурін
Повний текст постанови виготовлено: 27 вересня 2016 р.