Постанова від 26.09.2016 по справі 133/1311/16-а

Справа № 133/1311/16-а

Постанова

Іменем України

26 вересня 2016 року

Козятинський міськрайоний суд Вінницької області

В складі: головуючого - судді: Проця В.А.

при секретарі Горбатюк Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Козятині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Козятинського об?єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру і зобов?язання вчинення певних дій,-

Встановив:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Козятинського об?єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру і зобов?язання вчинення певних дій.

В обгрунтування позову вказав, що з 13 листопада 2008 року йому було призначено пенсію за вислугу років, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі - 87% від місячної (чинної) заробітної плати працівника прокуратури.

В подальшому, в березні 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату та у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Однак, відповідач повідомив його, що з урахуванням вимог Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року та змінами, внесеними до Закону України «Про прокуратуру», починаючи з 01.10.2011 року пенсії прокурорам і слідчим призначаються у розмірі 80% місячного заробітку.

Вважає, свої права порушеними і просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку його пенсії за вислугою років та обмеження її розміру; зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії за вислугою років із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 20.09.2012№ 18/127 та встановити її розмір із 20 вересня 2012року в сумі - 4452, 29 грн. а також, виплатити йому різницю у пенсії за минулі 12 місяців у сумі - 6755,23 грн.

В судове засідання позивач - ОСОБА_1 не з?явився, однак, подав до суду письмову заяву про слухання справи без його участі на підставі наданих письмових доказів, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача - Маліновський В.В. в судове засідання не з?явився, однак, подав до суду письмову заяву про слухання справи без його участі на підставі наданих письмових доказів, позовні вимоги не визнає, оскільки вони безпідставні і підтримує мотиви вказані у листі-відмові позивачу у перерахунку пенсії.

Суд ухвалив, справу слухати в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково.

Судом встановлено, що з 13 листопада 2008 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі - 87% від місячної (чинної) заробітної плати працівника прокуратури.

В подальшому, в березні 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату та у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Відповідач повідомив позивача, що з урахуванням вимог Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року та змінами, внесеними до Закону України «Про прокуратуру», починаючи з 01.10.2011 року пенсії прокурорам і слідчим призначаються у розмірі 80% місячного заробітку.

Вважаючи свої права порушеними, позивач, звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку його пенсії за вислугою років та обмеження її розміру; зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії за вислугою років із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 20.09.2012№ 18/127 та встановити її розмір із 20 вересня 2012року в сумі - 4452, 29 грн. а також, виплатити йому різницю у пенсії за минулі 12 місяців у сумі - 6755,23 грн.

Суд не погоджується не погоджується з міркуваннями та доводами відповідача з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).

Згідно із ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.

Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.

Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», підвищена заробітна плата працівників прокуратури.

Згідно із ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не зазнали.

Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21-348а13, постанові від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13.

За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо протиправності відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу в розмірі - 87% від суми місячного заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру», оскільки позивач у своїй заяві просив не призначити йому пенсію, а зробити її перерахунок, тому при проведенні перерахунку Управління Пенсійного фонду України повинно керуватись ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», тобто тією нормою, яка діяла до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», була чинною на час призначення позивачу пенсії та згідно з якою розмір пенсії не обмежувався 80 відсотками від суми місячної (чинної) заробітної плати.

А тому, доводи відповідача про внесені зміни до положень ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати суд не бере до уваги, оскільки ним було застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26 вересня 2013 року у справі № К/800/12309/13.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача, однак суд не може погодитись із вимогами позивача про перерахунок пенсії за 12 місяців з наступною щомісячною виплатою пенсії у розмірі - 87% заробітної плати та інших виплат, що складає - 6755, 22 грн. та встановлення розміру пенсії позивачу з 20 вересня 2012 року, у розмірі - 4452, 29 грн. з наступних міркувань.

Положенням ст.99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи строки звернення до суду, визначені ч.ч.1, 2 ст.99 КАС України, право позивача на перерахунок пенсії підлягає захисту з 17.12.2015 року, оскільки позов подано 17.06.2016 року.

Крім цього, позовні вимоги позивача про стягнення конкретних сум пенсійного забезпечення задоволенню не підлягають, оскільки нарахування сум пенсії, які повинні бути виплачені позивачу, не відноситься до компетенції суду, а тому, суд покладає на відповідача обов'язок здійснити перерахунок та виплату таких сум.

Постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо незаконного обмеження розміру пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Козятинське об?єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугою років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі - 87% місячної заробітної плати та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою ним та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 17.12.2015 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Дану постанову допустити до негайного виконання.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя - підпис

Згідно оригіналу:

Суддя

Секретар

Дата документу 26.09.2016