15 вересня 2016 року о/об 14 год. 14 хв.Справа № 808/1756/16 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу
за позовом Комунальної установи «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради
до 1.Державної фінансової інспекції в Запорізькій області, 2.Першого заступника начальника Державної фінансової інспекції в Запорізькій області Бородіна Віктора Валентиновича
про визнання дій протиправними,
Комунальна установа «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради (надалі - позивач, КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня») звернулась до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області (надалі - Відповідач-1), Першого заступника начальника Державної фінансової інспекції в Запорізькій області Бородіна Віктора Валентиновича (надалі - Відповідач-2), у якому позивач просить суд: визнати протиправними дії Першого заступника начальника Держфінінспекції в Запорізькій області Бородіна Віктора Валентиновича, що виявились у затверджені ним 28.03.2016 висновку на заперечення до акта планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Комунальної установи «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради від 16.02.2016 №04-21/01, в частині встановлення факту порушення пп.1, 2, 7, абзац 1 п.2.2.1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення затвердженого спільним наказом Мінпраці та соцполітики України та МОЗ України від 05.10.2005 №308/519 щодо зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати керівним працівникам лікарні за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по загальному фонду з КТКВ 080201 по КЕКВ 2110 на загальну суму 64183 грн. 94 коп. та відповідно зайво перехованого єдиного соціального внеску за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по КЕКВ 2120 на загальну суму 21882 грн. 23 коп., як наслідок порушення абзацу 2, 3 п.2.2.1 Умов оплати праці №308/519, через завищення посадового окладу головного лікаря, завищеного розміру посадових окладів заступникам головного лікаря, заступнику головного бухгалтера по загальному фонду КТКВ 080201 по КЕКВ 210 на загальну суму 159486 грн. 40 коп. та щодо зайвого перерахування єдиного соціального внеску по КЕКВ 2120 на загальну суму 57893 грн. 56 коп.
Позивачем у позові (а.с.4-11) зазначено, що з 11.01.2016 по 12.02.2016 проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Комунальної установи «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради за період з 01.01.2013 по 01.01.2016. Ревізія проводилась у термін з 11.01.2016 по 16.02.2016 за результатами вказаної ревізії складено Акт №04-21/1 від 16.02.2016. При підписанні вказаного акту головним бухгалтером КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» зроблена відмітка про незгоду із висновками інспекції, а саме: «Підписуємо з запереченнями, відповідно до п.4.2 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 за №550, письмові заперечення будуть надані Вам у термін 5-ти робочих днів після повернення акта ревізії». Акт із відповідними заперечення підписаний 26.02.2016, був наданий Держфінінспекції в Запорізькій області 28.03.2016. Держфінінспекція після отримання заперечень надала лікарні письмовий висновок, затверджений керівником Держфінінспекції 28.03.2016. Позивач зазначає, що Акт ревізії від 16.02.2016 №04-21/1 є документом, що викладає обставини роботи КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня», а також суб'єктивну оцінку на відповідність законодавству дій та рішень посадових осіб лікарні. Також, позивач зазначає, що висновок на заперечення до Акта планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня», який затверджений 28.03.2016, отримано лікарнею 04.04.2016 не враховуючи заперечення лікарні і не прийняті до уваги. Позивач вважає протиправним висновок на заперечення, затверджений першим заступником начальника Держфінінспекції в Запорізькій області Бородіним В.В. 28.03.2016, прийнятий на підставі зазначеного Акту перевірки щодо порушення абз.2.3 п.2.2.1 «Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», затверджених 05.10.2005 спільним наказом Мінпраці та соцполітики України та МОЗ України №308/519, завищення посадового окладу головному лікарю, призвело до завищення розміру посадових окладів заступникам головного лікаря, головному бухгалтеру, заступнику головного бухгалтера та іншим працівникам, і не може бути визнано законним та обґрунтованим. Дежфінінспецією безпідставно не були враховані заперечення лікарні про те, що встановлення окладів керівних працівників за весь період існування лікарні здійснювалось відповідно до затвердженого штатного Розпису, який відповідно до вимог Наказу МОЗ України від 23.02.2000 №33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я» затверджується головним розпорядником коштів - Департаментом охорони здоров'я. Треба врахувати, що визначення групи з оплати праці - є основним при створенні або реорганізації закладу та визначається першочергово по установчим та іншим статутним документам, та визначена група з оплати праці не змінюється протягом наступних років діяльності закладу, якщо не проводяться істотні зміни в структурі закладу (або зміни у законодавстві щодо визначення групи з оплати праці). Протягом періоду з початку реорганізації лікарні в КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» у 2001 році до 01.08.2015 посадові оклади установлювались виходячи з 1 групи з оплати праці керівних працівників на підставі затверджених Типових штатних Розписів та Тарифікаційних списків працівників відповідно до діючих та регламентуючих нормативних законодавчих актів України, у т.ч. з 2005 року - згідно Додатку 2 до «Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» Наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників охорони здоров'я та установ захисту населення» тільки за показником - найменування закладу охорони здоров'я як обласна. Слід враховувати, що за Актом ревізії фінансово-господарської діяльності КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» №040/0005 від 21.02.2011 за період з 01.03.2008 по 01.01.2011, затверджений штатний розпис та порядок встановлення оплати керівних працівників віднесений до І групи з оплати праці не був вказаним перевіряючими як порушення. Тому, якщо розглядати визначену І групу з оплати праці в КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» в контексті до вимог Додатку 2 «до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» Наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я від 05.10.2005 №308/519 - група була визначена вірною, оскільки лікарня у своїй діяльності обслуговує Запорізьку область, замість одного міста Запоріжжя (тобто завантаженість лікарні та обсяг роботи відповідно до чисельності населення по Запорізькій області). У висновках Держфінінспекції вказано, що внаслідок невірного визначення групи оплати праці керівних працівників (І замість IV), чим порушено пп.1, 2,7 абз.1 п.2.2.1 Умов оплати праці №308/519, зайво нараховано та виплачено заробітної плати керівним працівникам (головному лікарю, головній медичній сестрі, начальнику відділу кадрів, начальнику штабу цивільної оборони) за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по загальному фонду за КТКВ 080201 по КЕКВ 2110 на загальну суму 64183 грн. 94 коп. (за 2013 рік - 23581 грн. 26 коп., за 2014 рік - 25916 грн. 80 коп., за січень-липень 2015 року - 14685 грн. 88 коп.), та, відповідно, зайво перераховано єдиного соціального внеску за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по КЕКВ 2120 на загальну суму 21882 грн. 23 коп. (за 2013 рік - 8050 грн. 93 коп., за 2014 рік - 8858 грн. 55 коп., за січень-липень 2015 року - 4972 грн. 75 коп.). Позивач вважає, що посилання в Акті ревізії на виявлені порушення пп.1, 2, 7 абзац І п.2.2.1 Умов оплати праці №308/519 щодо зайвого нарахування та виплати заробітної плати керівним працівникам лікарні - не може бути визнано законним та обґрунтованим і відповідно, дії службових осіб якщо вони обмежують, або порушують права, свободи чи законі інтереси, згідно до ст.13 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю України» є предметом оскарження в судовому порядку.
Відповідачем-1 подано до суду письмові заперечення (а.с.155-162), в яких зазначено, що на виконання п.1.3.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Запорізькій області на І квартал 2016 року Держфінінспекції в Запорізькій області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Комунальної установи «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради за період з 01.01.2013 по 01.01.2016. Результати ревізії оформлено Актом від 16.02.2016 №04-21/1, який підписано посадовими особами позивача із запереченнями, на які Відповідачем-1 надано висновки від 28.01.2016. Згідно розділу III Статуту, Лікарня надає високоспеціалізовану стаціонарну та поліклінічно-консультативну медичну допомогу інфекційним хворим, забезпечує кваліфіковану спеціалізовану медичну допомогу інфекційним хворим. Відповідно до «Переліку закладів охорони здоров'я», затвердженого 28.10.2002 наказом Міністерства охорони здоров'я України №385 зі змінами, Лікарня відноситься до однопрофільних, спеціалізованих закладів охорони здоров'я. Відповідно до наказів головного лікаря від 02.01.2013 №1-Адм, від 31.12.2013 №1-Адм та від 31.12.2014 №1-Адм, ліжкова місткість Лікарні установлена в кількості 320 ліжок. Відповідно до п.3 Таблиці 1 Додатку 2 «Показники віднесення закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення до груп з оплатою праці керівних працівників» Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519 зі змінами (надалі - Умови №308/519), спеціалізовані Лікарні, які мають менше 400 ліжок відносяться до IV групи з оплати праці керівних працівників. Перевіркою штатних розписів, підписаних тарифікаційною комісією Лікарні на чолі з головою комісії - головним лікарем Лікарні Шинкаренком В.Л. та затверджених керівними працівниками ДОЗ ЗОДА, які діяли в періоді з 01.01.2013 по 01.08.2015, тарифікаційних списків, підписаних тарифікаційною комісією Лікарні на чолі з головою комісії - головним лікарем лікарні Шинкаренком В.Л., які діяли в періоді з 01.01.2013 по 01.08.2015, особових рахунків працівників, наказів, даних м/о №5 з доданими первинними документами встановлено, що керівним працівникам Лікарні (головний лікар, головна медична сестра, начальник відділу кадрів, начальник штабу цивільної оборони) в періоді з 01.01.2013 по 01.08.2015 посадові оклади установлювались виходячи з І групи з оплати праці керівних працівників. Таким чином, внаслідок невірного визначення групи з оплати праці керівних працівників (І замість IV), завищено розмір тарифного розряду при встановлені посадового окладу головному лікарю Лікарні (18 замість 15), головній медичній сестрі (12 замість 10), начальнику відділу кадрів (11 замість 10), начальнику штабу цивільної оборони (11 замість 10), що є порушенням пп.1, 2, 7 абз.1 п.2.2.1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519 зі змінами, та призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати вищезазначеним працівникам по загальному фонду за КТКВ 080201 за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по КЕКВ 2110 на загальну суму 64183 грн. 94 коп. (за 2013 рік - 23581 грн. 26 коп., за 2014 рік - 25916 грн. 80 коп., за січень-липень 2015 року - 14685 грн. 88 коп.), та, відповідно, до зайвого перерахування єдиного соціального внеску за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по КЕКВ 2120 на загальну суму 21882 грн. 23 коп. (за 2013 рік - 8050 грн. 93 коп., за 2014 рік - 8858 грн. 55 коп., за січень-липень 2015 року - 4972 грн. 75 коп.). Як наслідок, в порушення абз.2,3 п.2.2.1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519 зі змінами, завищення розміру посадового окладу головному лікарю, призвело до завищення розміру посадових окладів заступникам головного лікаря, заступнику головного бухгалтера, посадові оклади яким встановлюються на 5-15 відсотків нижче відповідного керівника та головному бухгалтеру, посадовий оклад якому встановлюється на 10-30 відсотків нижче керівника. Вищезазначене призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати заступникам головного лікаря, головному бухгалтеру та заступнику головного бухгалтера по загальному фонду за КТКВ 080201 за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по КЕКВ 2110 на загальну суму 159486 грн. 40 коп. (за 2013 рік - 53901 грн. 83 коп., за 2014 рік - 69135 грн. 02 коп., за січень-липень 2015 року - 36449 грн. 55 коп.), та, відповідно, до зайвого перерахування єдиного соціального внеску за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по КЕКВ 2120 на загальну суму 57893 грн. 56 коп. (за 2013 рік - 19566 грн. 37 коп., за 2014 рік - 25096 грн. 01 коп., за січень-липень 2015 року - 13231 грн. 18 коп.). Враховуючи те, що штатні розписи Лікарні протягом періоду який підлягав ревізії затверджувались Департаментом охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації, в ході ревізії направлено запит щодо наявності підстав для затвердження штатних розписів Лікарні з урахуванням визначених в них окладів у завищених розмірах через невірно визначену групу оплати праці. У своїй відповіді, Департамент охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації зазначив, що для проведення роботи з визначення посадових окладів, розмірів доплат і надбавок працівників, в закладах охорони здоров'я створено постійно діючі тарифікаційні комісії, які очолює керівник закладу. Тарифікаційний список є документом для складання штатного розпису та встановлення посадових окладів. Повна відповідальність зі складання штатних розписів та тарифікаційних списків установ покладається на керівників установ. Спеціалістами Департаменту охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації та Комунальної установи «Центр фінансово-статистичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення закладів і установ охорони здоров'я» Запорізької обласної ради при поданні штатних розписів на затвердження директору Департаменту, контролюється відповідність виключно загальної кількості штатних одиниць та місячного фонду заробітної плати відповідним показникам тарифікаційного списку. Констатуюча частина Акту ревізії від 16.02.2016 №04-21/1 складена відповідно до п.35 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», затвердженого 20.04.2016 постановою Кабінету Міністрів України №550.
Відповідач-2 подав до суду письмове клопотання (а.с.152-154), в якому просить розглянути справу без його участі. Також, у клопотанні Відповідач-2 просить у задоволенні позову відмовити через наступне. Відповідно до п.3 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», затвердженого 20.04.2006 постановою Кабінету Міністрів України №550 (надалі за текстом клопотання - Порядок №550), акт ревізії - документ, який складається посадовими особами контролюючого органу, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта. Відповідно до п.42 Порядку №550 у разі підписання акта ревізії із запереченнями (зауваженнями) керівник об'єкта контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після повернення контролюючому органу акта ревізії повинен подати йому письмові заперечення (зауваження). Так, контролюючий орган аналізує правильність обґрунтувань, викладених у запереченнях (зауваженнях), і в строк не пізніше ніж 15 робочих днів після отримання заперечень (зауважень) дає на них письмовий висновок, який затверджується керівником контролюючого органу або його заступником (п.43 Порядку №550). Так, колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 10.09.2013 №21-237а13 зроблені наступні висновки: «акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому його висновки не можуть бути предметом спору. Відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта». З огляду на зазначене, обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. Висновки на заперечення до акту ревізії, є невід'ємною частиною акта, та не породжують обов'язкових юридичних наслідків.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Ревізійною групою під керівництвом головного державного фінансового інспектора Держфінінспекції в Запорізькій області Макухи О.В. у термін з 11.01.2016 по 16.02.2016 відповідно до п.1.3.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Запорізькій області на І квартал 2016 року проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Комунальної установи «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради за період з 01.01.2013 по 01.01.2016.
Результати ревізії оформлено Актом №04-21/1 від 16.02.2016, який підписаний головним лікарем КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» із запереченнями: «Підписуємо з запереченнями, відповідно до п.42 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 за №550, письмові заперечення будуть надані Вам в термін 5 (п'яти) робочих днів після повернення акта ревізії» (а.с.17-107, 163-170).
Акт ревізії №04-21/1 від 16.02.2016 повернутий головним лікарем КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» після вивчення 26.02.2016 за вих.№298 (а.с.16).
Судом досліджені Заперечення КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» (вих.№336/2 від 04.03.2016) на Акт ревізії №04-21/1 від 16.02.2016, подані, згідно відмітки про отримання, 09.03.2016 до Відповідача-1 (а.с.130-140).
У вказаних Запереченнях КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня», серед іншого, зазначено: «… Стосовно встановлення посадових окладів керівним працівникам лікарні в період з 01.01.2013 по 01.08.2015 (стор.21) Встановлення окладів керівних працівників за весь період існування лікарні здійснювалось відповідно до затвердженого штатного Розпису, який відповідно до вимог Наказу МОЗ України від 23.02.2000р. №33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я» затверджується головним розпорядником коштів - Департаментом охорони здоров'я. Треба врахувати, що визначення групи з оплати праці - є основним при створенні або реорганізації закладу та визначається першочергове по установчим та іншим статутним документам, та визначена група з оплати праці не змінюється протягом наступних років діяльності закладу, якщо не проводяться істотні зміни в структурі закладу (або зміни у законодавстві щодо визначення групи з оплати праці). […] Так відповідно до Наказу від 17.09.2001р. №389 начальника Управління охорони здоров'я Запорізької ОДА запорізьку міську інфекційну лікарню визнано Обласною. Інфекційною лікарнею з 01.08.2001р. Тому КУ «ОІКЛ» ЗОР віднесена до обласних лікарень. На той час була створена тарифікаційна комісія, яку очолював головний лікар. Діючий на даний час склад керівництва (головний лікар, заступники та головний бухгалтер) були прийняті до праці через десятиліття на підставі відповідно контрактів або наказів до вже затверджених Розписів та Тарифікаційних списків на відповідний календарний рік, тобто до вже визначеної, узгодженої та затвердженої групи з оплати праці як І. Так у наявності в лікарні є затверджений штатний розпис на 2008, 2009 рік і т.д., з встановленими відповідними окладами керівних посад до І групи з оплати праці. […] З 2008 року відповідні штатні Розписи та Тарифікаційні списки затверджувались головним розпорядником бюджетних коштів на підставі п.5.3 вимог Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 12.03.2008 №122 а саме: «вищестоящі організації на підставі штатних нормативів, затверджених цим наказом, затверджують штати підвідомчих закладів охорони здоров'я». […] Керівництво лікарні керувалось у своїй діяльності діючими у той період нормами та установами Департаменту охорони здоров'я, який є головним розпорядником обласного бюджету в частині фінансування закладів охорони здоров'я, контролює ефективне використання фінансових, матеріальних та трудових ресурсів і здійснює контроль за взяття бюджетних зобов'язань закладів охорони здоров'я у межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом відповідно до Положення про Департамент охорони здоров'я. […] Тому, якщо розглядати визначену І групу з оплати праці в КУ «ОІКЛ» ЗОР в контексті до вимог Додатку 2 «до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» Наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519 - група була визначена вірною, оскільки лікарня у своїй діяльності обслуговує Запорізьку область, замість одного міста Запоріжжя (тобто завантаженість лікарні та обсяг роботи відповідно до чисельності населення по Запорізькій області). […] На підставі вищесказаного здійснити відшкодування зайвого нарахування та виплати заробітної плати головному лікарю, заступникам головного лікаря, головному бухгалтеру, заступнику головного бухгалтера та іншим посадовим особам, чия заробітна плата формується в % залежності від розміру посадового окладу керівника немає можливості. Крім того до Ст.21 Закон України «Про оплату праці» а саме: права працівника на оплату праці: Працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору - призначення головного лікаря на посаду було здійснено на підставі контракту, з визначеним розміром заробітної плати відповідно до встановленої на той період групи з оплати праці. …».
Судом досліджена відповідь Відповідача-1 (вих.№08-04-14-14/1654 від 28.03.2016) на Заперечення КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» на Акт ревізії №04-21/1 від 16.02.2016, підписана Відповідачем-2 (а.с.110-129).
Вказана відповідь Відповідача-1 містить «Висновок на заперечення до акта планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Комунальної установи «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради від 16.02.2016 №04-21/1», затверджений 28.03.2016 першим заступником начальника Державної фінансової інспекції в Запорізькій області Бородіним В.В.
У зазначеному «Висновку на заперечення до акта планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Комунальної установи «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради від 16.02.2016 №04-21/1», зокрема, зазначено: «… Заперечення не приймаються. Згідно розділу III Статуту Комунальної установи «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради […], Лікарня надає високоспеціалізовану стаціонарну та поліклінічно-консультативну медичну допомогу інфекційним хворим, забезпечує кваліфіковану спеціалізовану медичну допомогу інфекційним хворим. Відповідно до Переліку закладів охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 №385 зі змінами, Лікарня відноситься до однопрофільних, спеціалізованих закладів охорони здоров'я. Відповідно до п.3 Таблиці 1 Додатку 2 «Показники віднесення закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення до груп з оплатою праці керівних працівників» Умов оплати праці №308/519 спеціалізовані Лікарні, які мають менше 400 ліжок відносяться до IV групи з оплати праці керівних працівників. Відповідно до наказів головного лікаря Лікарні від 02.01.2013 №1-Адм, від 31.12.2013 №1-Адм та від 31.12.2014 №1-Адм, ліжкова місткість Лікарні в періоді, який підлягав ревізії, установлена в кількості 320 ліжок. Перевіркою штатних розписів та тарифікаційних списків Лікарні, підписаних тарифікаційною комісією Лікарні на чолі з головою комісії - головним лікарем Лікарні Шинкаренком В.Л. та затверджених керівними працівниками Департаменту охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації (далі - ДОЗ ЗОДА), які діяли в періоді з 01.01.2013 по 01.08.2015, встановлено, що керівним працівникам Лікарні в періоді з 01.01.2013 по 01.08.2015 посадові оклади установлювались виходячи з І групи з оплати праці керівних працівників. Отже, через невірне визначення групи з оплати праці керівних працівників (І замість IV), завищено розмір тарифного розряду при встановлені посадового окладу головному лікарю Лікарні (18 замість 15), головній медичній сестрі (12 замість 10), начальнику відділу кадрів (11 замість 10), начальнику штабу цивільної оборони (11 замість 10), завищено посадові оклади заступникам головного лікаря, головному бухгалтеру та заступнику головного бухгалтера. За інформацією, отриманою в ході ревізії від ДОЗ ЗОДА встановлено, що для проведення роботи з визначення посадових окладів, розмірів доплат і надбавок працівників, в закладах охорони здоров'я створено постійно діючі тарифікаційні комісії. Тарифікаційні комісії очолює керівник закладу. Тарифікаційний список є документом для складання штатного розпису та встановлення посадових окладів. Повна відповідальність зі складання штатних розписів та тарифікаційних списків установ покладається на керівників установ. Спеціалістами ДОЗ ЗОДА та КУ «Центр фінансово-статистичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення закладів і установ охорони здоров'я» ЗОР при поданні штатних розписів на затвердження директору Департаменту, контролюється відповідність виключно загальної кількості штатних одиниць та місячного фонду заробітної плати відповідним показникам тарифікаційного списку. Слід відмітити, що згідно пояснення заступника головного лікаря з економічних питань Сінічевої О.М. у липні 2015 року до Департаменту охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації були направлені відповідні листи з метою приведення штатних нормативів у відповідність до вимог чинного законодавства. Таким чином, з 01.08.2015 після затвердження штатного розпису оплата праці керівним працівникам здійснюється відповідно до IV групи з оплати праці. Таким чином, внаслідок невірного визначення групи оплати праці керівних працівників (І замість IV), чим порушено пп.1, 2, 7 абз.1 п. 2.2.1 Умов оплати праці №308/519, зайво нараховано та виплачено заробітної плати керівним працівникам (головному лікарю, головній медичній сестрі, начальнику відділу кадрів, начальник штабу цивільної оборони) за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по загальному фонду за КТКВ 080201 по КЕКВ 2110 на загальну суму 64183,94 грн. (за 2013 рік - 23581,26 грн., за 2014 рік - 25916,80 грн., за січень-липень 2015 року - 14685,88 грн.), та, відповідно, зайво перераховано єдиного соціального внеску за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по КЕКВ 2120 на загальну суму 21882,23 грн. (за 2013 рік - 8050,93 грн., за 2014 рік - 8858,55 грн., за січень-липень 2015 року - 4972,75 грн.). Як наслідок, в порушення абз.2,3 п.2.2.1 Умов оплати праці №308/519 через завищення розміру посадового окладу головному лікарю завищено розмір посадових окладів заступникам головного лікаря, заступнику головного бухгалтера за період з 01.01.2013 по 01.08.2015 по загальному фонду за КТКВ 080201 по КЕКВ 2110 на загальну суму 159486,40 грн. (за 2013 рік - 53901,83 грн., за 2014 рік - 69135,02 грн., за січень-липень 2015 року - 36449,55 грн.), та, відповідно, зайво перераховано єдиного соціального внеску по КЕКВ 2120 на загальну суму 57893,56 грн. (за 2013 рік - 19566,37 грн., за 2014 рік - 25096,01 грн., за січень-липень 2015 року - 13231,18 грн.). …».
Вирішуючи спір по суті суд, беручі до уваги викладене вище, виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» службові особи органів державного фінансового контролю зобов'язані суворо додержувати Конституції України, законів України, прав та інтересів громадян, підприємств, установ і організацій, що охороняються законом. За невиконання або неналежне виконання службовими особами органів державного фінансового контролю своїх обов'язків вони притягаються до дисциплінарної та кримінальної відповідальності відповідно до чинного законодавства.
Дії або бездіяльність посадових осіб органу державного фінансового контролю можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку (ч.1 ст.13 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).
Орган державного фінансового контролю забезпечує розгляд скарг на дії або бездіяльність своїх посадових осіб в адміністративному порядку не пізніш як у місячний строк з моменту їх надходження (ч.2 ст.13 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).
Подання скарги в адміністративному порядку не припиняє оскаржуваної дії посадових осіб органу державного фінансового контролю (ч.3 ст.13 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).
У п.3 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», затвердженого 20.04.2006 постановою Кабінету Міністрів України №550 (надалі - «Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами»), зазначено, що у цьому Порядку наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: акт ревізії - документ, який складається посадовими особами контролюючого органу, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта.
Як зазначено у п.39 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», після складення акта ревізії посадова особа контролюючого органу підписує всі його примірники та забезпечує реєстрацію в журналі реєстрації актів ревізій, форма якого визначається Держфінінспекцією. Перший і третій примірники акта ревізії надаються для ознайомлення і підписання об'єкту контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після закінчення ревізії одним із таких способів: а) особисто під розписку керівнику або головному бухгалтеру об'єкта контролю; б) через канцелярію (підрозділ з питань діловодства) з відміткою на примірнику акта контролюючого органу про дату реєстрації в журналі вхідної кореспонденції об'єкта контролю та підписом працівника канцелярії (загального відділу), який здійснив реєстрацію; в) рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням. При цьому на примірнику акта, що залишається в контролюючому органі, зазначаються реквізити поштового повідомлення, яке долучається до матеріалів ревізії.
Згідно з абз.1 п.40 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням.
Як зазначено у п.42 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», у разі підписання акта ревізії із запереченнями (зауваженнями) керівник об'єкта контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після повернення контролюючому органу акта ревізії повинен подати йому письмові заперечення (зауваження). Якщо протягом цього строку заперечення (зауваження) щодо акта не надійдуть, то контролюючий орган має право вжити відповідних заходів для реалізації результатів ревізії. Рішення про розгляд заперечень (зауважень), що надійшли з порушенням встановленого строку, приймає керівник контролюючого органу.
Контролюючий орган аналізує правильність обґрунтувань, викладених у запереченнях (зауваженнях), і в строк не пізніше ніж 15 робочих днів після отримання заперечень (зауважень) дає на них письмовий висновок, який затверджується керівником контролюючого органу або його заступником (п.43 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами»).
З метою уточнення викладених у запереченнях (зауваженнях) фактів посадові особи контролюючого органу мають право вимагати від об'єкта контролю необхідні для перевірки документи та додаткові пояснення (п.44 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами»).
У п.2 Розділу І «Порядку розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній фінансовій інспекції України та її територіальних органах», затвердженого 26.07.2013 наказом Міністерства фінансів України №707, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.08.2013 за №1467/23999 (надалі - «Порядок розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній фінансовій інспекції України та її територіальних органах»), зазначено, що цей Порядок визначає процедуру розгляду в Державній фінансовій інспекції України (далі - Держфінінспекція) та її територіальних органах звернень громадян, посадових осіб підприємств, установ, організацій, запитів і звернень народних депутатів України, депутатів місцевих рад, а також організацію особистого прийому громадян, крім порядку розгляду звернень з питань надання первинної правової допомоги, запитів на інформацію, а також звернень правоохоронних органів та заперечень (зауважень), що їх надсилають об'єкти контролю відповідно до пункту 42 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 (із змінами).
Відповідно до п.2 Розділу ІV «Порядку розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній фінансовій інспекції України та її територіальних органах» до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені в контролюючому органі, належать: 1) відмова у проведенні ревізії; 2) проведення ревізії без установлених законом підстав та/або з порушенням законодавства; 3) дії (бездіяльність) посадових осіб контролюючого органу під час проведення ревізії; 4) постанови у справах про адміністративне правопорушення, прийняті з порушенням законодавства; 5) вимоги про усунення порушень, які надсилаються за результатами ревізій; 6) зупинення операцій з бюджетними коштами; 7) результати розгляду попереднього звернення. Оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення, винесених уповноваженими посадовими особами контролюючого органу, здійснюється у порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення. Оскарження рішення про застосування контролюючим органом заходу впливу за порушення бюджетного законодавства здійснюється відповідно до статті 124 Бюджетного кодексу України.
Дії Відповідачів-1,2, які оскаржуються позивачем не передбачені п.2 Розділу ІV «Порядку розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній фінансовій інспекції України та її територіальних органах».
Відповідь Відповідача-1 (вих.№08-04-14-14/1654 від 28.03.2016) на Заперечення КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» на Акт ревізії №04-21/1 від 16.02.2016, підписана Відповідачем-2, не суперечить вимогам «Порядку розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній фінансовій інспекції України та її територіальних органах» та «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами».
Як зазначено у п.9 «Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого 03.10.2011 наказом Міністерства фінансів України №1236, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.10.2011 за №1212/19950 (надалі - «Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі»), Інспекція у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Акти Інспекції можуть бути скасовані Головою Держфінінспекції повністю чи в окремій частині, у тому числі за дорученням Міністра фінансів України, а також Міністром фінансів України у разі відмови Голови Держфінінспекції скасувати такий акт.
Позивачем не надано до суду доказів використання можливостей оскарження, передбаченого п.9 «Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі».
Відтак, дії Першого заступника начальника Держфінінспекції в Запорізькій області Бородіна В.В. стосовно затвердження ним 28.03.2016 висновку на заперечення до акта планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Комунальної установи «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради від 16.02.2016 №04-21/01 не суперечать вимогам чинних норм права.
Суд погоджується з думкою Відповідача-2 про те, що головною ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені відповідно до ст.13 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. Висновки на заперечення до акту ревізії, не породжують обов'язкових юридичних наслідків.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, позовні вимоги є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова у повному обсязі виготовлена 15.09.2016.
Суддя О.О. Прасов