Постанова від 21.09.2016 по справі 805/1581/16-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 р. Справа №805/1581/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 16 год. 40 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., при секретарі Белікові Д.Л., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" в особі Структурної одиниці ПАТ "Донбасенерго" Слов'янська теплова електрична станція до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення № 0000651706 від 03 лютого 2016 року,

за участю:

представників позивача - Куліковської В.О., Боєнка А.В. (за довіреністю),

представника відповідача - Тернинко С.М. (за довіреністю).

Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" в особі Структурної одиниці ПАТ "Донбасенерго" Слов'янська теплова електрична станція звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення від 03 лютого 2016 року № 0000651706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 квітня 2015 року по 29 вересня 2015 року в загальній сумі 4 839 259, 58 грн., з яких: штраф у розмірі 4 535 410, 68 грн. та пеня у розмірі 303 848, 90 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що Структурна одиниця Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" Слов'янська теплова електрична станція (далі по тексту - СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС, позивач) знаходиться на податковому обліку в Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі по тексту - ОДПІ, відповідач). Відповідачем за результатами камеральної перевірки винесено рішення від 03 лютого 2016 року № 0000651706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 квітня 2015 року по 29 вересня 2015 року в загальній сумі 4 839 259, 58 грн., з яких: штраф у розмірі 4 535 410, 68 грн. та пеня у розмірі 303 848, 90 грн. При цьому, при винесенні зазначеного рішення відповідачем не врахована наявність надзвичайних подій, які негативно вплинули на фінансово-господарський стан позивача. А саме, відповідач не звернув уваги на те, що внаслідок бойових дій робота СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янської ТЕС була зупинена, значно пошкоджені виробниче обладнання позивача та лінії електропередач. Збитки, завдані ПАТ «Донбасенерго» від руйнувань та пошкоджень склали 202 784 688 грн. Витрати на ремонтно-відновлювальні роботи обладнання СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янської ТЕС склали 174 млн. грн., витрати на ремонт основних фондів, що були пошкоджені під час бойових дій склали 15, 2 млн. грн., інші затрати з ліквідації наслідків бойових дій склали 14,1 млн. грн. Внаслідок бойових дій СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС була виведена з ладу та не працювала з 02 липня 2014 року по 27 березня 2015 року. Фінансування діяльності СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янської ТЕС здійснювалось за рахунок коштів, що позивач отрумував від держави в особі Державного підприємства «Енергоринок» та за рахунок продажу електричної енергії, що вироблена СО ПАТ «Донбасенерго» Старобешівською ТЕС.

Позивач звернув увагу і на те, що відповідачем при винесенні спірного рішення не враховано недоотримання ПАТ «Донбасенерго» від держави в особі ДП «Енергоринок» коштів за продану електроенергію протягом лютого-квітня 2015 року у загальній сумі 718 млн. грн., як наслідок запровадження тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії. Також, не враховані особливі умови виробництва та купівлі-продажу електроенергії на неконтрольованій українською владою території і наслідки цих подій для ПАТ «Донбасенерго». На виконання Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» та Постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2015 року № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не у повному обсязі свої повноваження», Позивач постачає електроенергію на тимчасово неконтрольовану українською владою територію згідно диспетчерського графіку, заданого НЕК «Укренерго» та здійснює її продаж на підставі умов договорів, укладених між ПАТ «Донбасенерго» та ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» та внаслідок цього в період з 01 травня 2015 року по 31 жовтня 2015 року позивач недоотримав 1378 млн.грн. за поставлену електроенергію. Станом на 01.07.2016 року заборгованість перед ПАТ «Донбасенерго» зросла до 4 241 328 860,63 грн. Інших джерел отримання коштів для виконання зобов'язань по сплаті до бюджету єдиного соціального внеску у позивача не має.

Позивач звертає увагу на те, що відповідно до вимог п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" він не має можливості своєчасно сплачувати єдиний внесок, оскільки СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС фактично знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції (м. Слов'янськ Донецької області), яка триває на території Донецької та Луганської областей згідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та Розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р, та від 02 грудня 2015 року №1275-р, якими затверджені переліки населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція. Згідно до Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема, платники єдиного внеску, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції звільняються від сплати єдиного внеску на час проведення антитерористичної операції.

Також, у обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до позивача не застосовується. Тому вважає, що рішення ОДПІ від 03 лютого 2016 року № 0000651706 було винесено безпідставно, є протиправним, таким, що суперечить нормам чинного законодавства України, а тому на думку позивача, підлягає скасуванню.

Представники позивача у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти адміністративного позову заперечував, посилаючись на необґрунтованість вимог позивача. У своїх запереченнях, та у судових засіданнях відповідач посилався зокрема на те, що зобов'язання зі сплати єдиного внеску позивачем своєчасно не здійснювались. На думку відповідача, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Проте, у порушення норм ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI, позивачем несвоєчасно оплачені самостійно узгоджені зобов'язання зі сплати єдиного соціального внеску, тому, ОДПІ на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі по тексту - Закон № 2464) було застосовано до СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янської ТЕС штрафні санкції в сумі 4 535 410, 68 грн. за період з 21 квітня 2015 року по 29 вересня 2015 року та нараховано пеню в сумі 303 848, 90 грн. згідно до рішення від 03 лютого 2016 року № 0000651706.

Відповідач також зазначив, що норми ЗаконуУкраїни "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі за текстом Закон №1669) не скасовують обов'язків позивача, визначених Законом № 2464, а лише надає можливість платникам єдиного соціального внеску на період антитерористичної операції не виконувати обов'язки у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі. Також, у судовому засіданні звернув увагу на те, що відповідно до ст. 28 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 911-VII, виключено підпункт 8 пункту 4 ст. 11 з норм Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII. Тому, на думку, відповідача, з 01 січня 2016 року стаття 9-4 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI втратила чинність. Відповідач вважає, що всі його дії узгоджуються з вимогами чинного законодавства України та є наслідком виконання відповідачем своїх функціональних обов'язків. Тому вважає, що у задоволенні позову слід відмовити за необґрунтованістю, оскільки вимоги не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечення проти позову підтримав та просив відмовити позивачу у задоволенні його вимог.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» зареєстровано у якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ: 23343582, знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Предславинська, 34 «А». З 17 травня 1995 року взято на облік, як платник податків у СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУМД (код ЄДРПОУ: 38769166); з 21 квітня 2010 року взято на облік, як платник єдиного внеску у СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУМД (код ЄДРПОУ: 38769166) за реєстраційним номером 05-17-03-10498 (а.с. 52-53). ПАТ «Донбасенерго» має безстрокову ліцензію на виробництво електричної енергії серії АЕ № 575906, видану Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі рішення від 15 серпня 1996 року № 38 та переоформлена рішенням від 15 січня 2015 року № 17 (а.с. 33).

ПАТ «Донбасенерго» у своїй структурі, крім інших, має структурну одиницю - відокремлений підрозділ: Слов'янська теплова електрична станція, яка не є юридичною особою, зареєстрована за кодом ЄДРПОУ 00131104 та знаходиться за адресою: 84180, Донецька обл., м. Миколаївка, вул. Горького, буд. 9 (а.с. 46-51, 60) та знаходиться на податковому обліку у Слов'янській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, що не заперечується сторонами.

Рішенням Слов'янської ОДПІ (код ЄДРПОУ органу: 39883094) від 03 лютого 2016 року № 0000651706 до СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 квітня 2015 року до 29 вересня 2015 року в загальній сумі 4 839 259, 58 грн., з яких: штраф у розмірі 4 535 410, 68 грн. та пеня у розмірі 303 848, 90 грн. (а.с. 11, 89).

Зазначене рішення від 03 лютого 2016 року № 0000651706 було оскаржено позивачем до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (а.с. 18-21). Рішенням про результати розгляду скарги від 22 березня 2016 року вих. № 1479/10/05-99-10-01-12-1 оскаржуване рішення ОДПІ залишено без змін, а скарга - без задоволення (а.с. 22-25).

В зв'язку з цим, 08 квітня 2016 року позивач повторно оскаржив рішення ОДПІ від 03 лютого 2016 року № 0000651706 до Державної фіскальної служби України (а.с. 26-29). Рішенням ДФС України про результати розгляду скарги від 06 травня 2016 року вих. № 10249/6/99-99-11-02-02-25 оскаржуване рішення ОДПІ залишено без змін, а скарга - без задоволення (а.с. 30-32).

Крім того, до матеріалів справи позивачем, в якості доказів скрутного матеріального становища та неможливості сплати (перерахування) або неможливості своєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, надано Протокол засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 30 вересня 2014 року № 9 м. Слов'янськ, яким підтверджується нанесення значних збитків СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС внаслідок ведення бойових дій (а.с. 35-37). Також надано Протокол засідання Комісії під головуванням Міністра енергетики та вугільної промисловості України Ю.Продана з питань координації робіт з відновлення електропостачання населених пунктів Донецької та Луганської областей від 30 липня 2014 року, яким відзначено, що відновлення роботи СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС є однією з головних складових умов забезпечення надійної роботи ОЕС України в осінньо-зимовий період 2014-2015 років; пошкодження та руйнування обладнання, будівель, споруд, комунікації СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС не дозволяють забезпечити роботу станції в ОЕС України; пошкодження обладнання ВРП 220 та 330 кВ становить 80%, що не дозволяє здійснювати транзит та видачу потужності СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янською ТЕС в ОЕС України; зруйновано: 2 із 3 ємностей мазутного господарства, блочний трансформатор 17Т (1000 МВА) енергоблока ст. № 7, резервний трансформатор 27Т (40 МВА) власних потреб енергоблока ст. № 7, автотрансформатор зв'язку ВРП 220/110 кВ 12 АТ; пошкоджено: по ВРП 330 кВ: вимикачі 330 кВ - 27 фаз із 30, роз'єднувачі 330 кВ - 88 фаз із 102, ТТ 330 кВ - 20 фаз із 33, ТН 330 кВ - 11 фаз із 21, розрядники 330 кВ - 3 фази із 12, конденсатори зв'язку 330 кВ - 5 фаз із 11, ВЧ загороджувачі 330 кВ - 3 фази із 11, провід ошинування ВРП 330 кВ - 246 шт., грозозахисний трос - 1 шт.; по ВРП 220 кВ: вимикачі 220 кВ - 14 фаз із 21, роз'єднувачі 220 кВ - 50 фаз із 84, ТТ 220 кВ - 11 фаз із 18, ТН 330 кВ - 3 фаз із 6, розрядники 220 кВ - 9 фаз із 12, конденсатори зв'язку 220 кВ - 2 фази із 3, ВЧ загороджувачі 220 кВ - 2 фази із 3, провід ошинування ВРП 220 кВ - 139 шт., ізолятор підвісний ВРП 220 кВ - 92 шт. та інше (а.с. 38-41).

Крім того, до матеріалів справи позивачем надана довідка по недовиробітці та недоотриманні товарної продукції СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС внаслідок відсутності палива з червня 2014 року по березень 2015 року (а.с. 42), а також розрахунок збитків, спричинених ПАТ «Донбасенерго» за рахунок повного або часткового ушкодження основних фондів виробничого призначення (а.с. 43-44) та довідка про стан заборгованості за відпущену електроенергію ПАТ «Донбасенерго» на неконтрольовану територію за 2015 рік, відповідно до якої заборгованість складає 1 369 876 087, 31 грн. (а.с. 45).

В матеріалах справи наявна заява позивача до Торгово-промислової палати України про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями від 26 серпня 2016 року № 01-1.1/02264 (а.с. 172-177). Зазначена заява була отримана Торгово-промисловою палатою України 26 серпня 2016 року за вх. № 1209-05.

Сертифікатом (висновком) Торгово-промислової палати України від 08 вересня 2016 року № 6781, який міститься в матеріалах справи, позивачеві засвідчено існування форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). (а.с. 230)

Розглядаючи питання правомірності нарахування відповідачем позивачеві штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску згідно до рішення від 03 лютого 2016 року № 0000651706, суд виходить з наступного.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04 липня 2013 року № 406-VII до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Податкового кодексу України внесено зміни, відповідно до яких право адміністрування єдиного внеску, яке раніше було у органів Пенсійного фонду України передано органам доходів і зборів.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Тобто, контролюючим органам, надано також право здійснення контролю за нарахуванням, повнотою і своєчасністю сплати єдиного соціального внеску.

Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 8 липня 2010 року (далі за текстом - Закон № 2464) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно приписів пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 4 зазначеного Закону, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Тобто, позивач в розумінні зазначених норм Закону є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктами 1, 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 9 Закону № 2464 визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

У розумінні ч. 11 вказаної статті визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 25 вказаного Закону, суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Спірним питанням даної справи є звільнення платників єдиного внеску, що здійснюють діяльність в зоні проведення антитерористичної операції від зобов'язань щодо нарахування відповідачем позивачеві штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на час проведення антитерористичної операції.

Спеціальним законодавством стосовно справляння податків, зборів та єдиного внеску на час проведення АТО позивач, який зареєстрований в зоні проведення АТО, звільнений від сплати поточних зобов'язань зі сплати єдиного внеску виходячи з наступного.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669).

Законом України № 1669 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема, розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-4 такого змісту:

Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються. На момент вирішення справи по суті судом, антитерористична операція не закінчилась.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Таким чином, пункт 9-4 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 є умовною нормою, оскільки звільняє платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, крім іншого, за умови надання заяви платником єдиного внеску про звільнення від сплати єдиного внеску до контролюючого органу.

Суд не приймає заперечення відповідача щодо втрати чинності вищезазначеним пунктом 9-4 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону № 2464 враховуючи наступне.

Спірна сума, яка підлягає стягненню з позивача на підставі рішення від 03 лютого 2016 року № 0000651706 про нарахування відповідачем позивачеві штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, виникла в період з 21 квітня 2015 року по 29 вересня 2015 року в загальній сумі 4 839 259, 58 грн., з яких: штраф у розмірі 4 535 410, 68 грн. та пеня у розмірі 303 848, 90 грн.

Як зазначив відповідач, згідно до ст. 28 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 911-VII, виключено підпункт 8 пункту 4 ст. 11 з норм Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII. Тому, на думку, відповідача, з 01 січня 2016 року стаття 9-4 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI втратила чинність.

Проте, станом на період виникнення спірної суми заборгованості та нарахування штрафу та пені, підстав для сумніву у чинності пункту 9-4 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону № 2464 не мало бути. Оскільки закон не має зворотної дії у часі, як передбачає ст. 58 Конституції України, суд не вбачає підстав для не застосування до спірних правовідносин вищезазначеної норми чинного у той час законодавства.

Сертифікатом Торгово-промислової палати України № 6781 від 08 вересня 2016 року (вих. № 980/05.0-4) про настання обставин непереборної сили, який виданий позивачеві, засвідчено ПАТ «Донбасенерго» настання обставин непереборної сили за період з 20 квітня 2015 року по 01 жовтня 2015 року. (а.с. 230) Обставини непереборної сили, що виникли на момент видачі сертифікату (висновку) на теперішній час тривають та дату їх закінчення, як і кінцевий термін, встановити неможливо, оскільки АТО триває.

Суд також зазначає, що заява платника єдиного внеску щодо звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

На момент розгляду даної справи відомості про закінчення АТО відсутні, тобто суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до ОДПІ з відповідною заявою щодо звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач виконав вимоги Закону і є звільненим від сплати штрафних санкцій та пені за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного соціального внеску.

Спірним питанням, що є предметом розгляду в даній справі, є неправомірне застосування саме штрафних санкцій та нарахування пені на несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проте звільнити себе від сплати єдиного внеску позивач не потребує та намагається сумлінно, в строки сплачувати фінансові зобов'язання.

Висновок суду про те, що Товариство не потребує звільнити себе від сплати єдиного внеску та намагається сумлінно виконувати фінансові зобов'язання перед ОДПІ підтверджується викладеними у відзиві на позов поясненнями відповідача, а саме наступним.

З відзиву на позовну заяву, який наданий до суду ОДПІ вбачається, що позивачем несвоєчасно оплачені самостійно узгоджені зобов'язання зі сплати єдиного соціального внеску, що також підтверджується зворотним боком облікової картки платника податків, розрахунком штрафної санкції та пені (а.с. 96-121, 12-17), а саме:

- сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно до електроного звіту позивача за березень 2015 року (від 16 квітня 2015 року № 151207637 терміном сплати до 20 квітня 2015 року) у розмірі 4 175 560, 15 грн., погашена у розмірі 1 835 889, 05 грн. за рахунок переплати, залишок в сумі 2 339 671, 10 грн. - надходженням коштів в період з 22 квітня 2015 року по 05 травня 2015 року (нараховано штраф у розмірі 20% - 467 934, 22 грн. та пеня 0,1% від суми недоїмки в сумі 34 867, 71 грн.);

- сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно до електроного звіту позивача за квітень 2015 року (від 18 червня 2015 року № 1515942368 терміном сплати 22 червня 2015 року) у розмірі 5009067, 80 грн., погашена у розмірі 84569,62 грн. за рахунок переплати, а залишок в сумі 4924498,20 грн. - надходженням коштів в період з 30 червня 2015 року по 16 червня 2015 року (нараховано штраф у розмірі 20% - 548146,26 грн. та пеня 0,1% від суми недоїмки в сумі 73511,76 грн.);

- сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно до електроного звіту позивача за травень 2015 року (від 15 травня 2015 року № 1514213826 терміном сплати 20 травня 2015 року) у розмірі 4 640 512, 04 грн., погашена у розмірі 1 899 780, 70 грн. за рахунок переплати, а залишок в сумі 2 740 731, 40 грн. - надходженням коштів в період з 21 травня 2015 року по 16 червня 2015 року (нараховано штраф у розмірі 20% - 984 899, 63 грн. та пеня 0,1% від суми недоїмки в сумі 49 215, 49 грн.);

- сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно до електроного звіту позивача за червень 2015 року (від 16 липня 2015 року № 1517754191 терміном сплати 20 липня 2015 року) у розмірі 4 882 803, 21 грн., погашена у розмірі 49 457, 18 грн. за рахунок переплати, а залишок в сумі 4 833 346, 03 грн. - надходженням коштів в період з 22 липня 2015 року по 30 липня 2015 року (нараховано штраф у розмірі 20% - 966 669, 21 грн. та пеня 0,1% від суми недоїмки в сумі 48 311, 31 грн.);

- сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно до електроного звіту позивача за липень 2015 року (від 17 серпня 2015 року № 1519768842 терміном сплати 20 серпня 2015 року) у розмірі 4 892 992, 55 грн., погашена у розмірі 129 307, 52 грн. за рахунок переплати, а залишок в сумі 4 763 685, 03 грн. - надходженням коштів в період з 26 серпня 2015 року по 07 вересня 2015 року (нараховано штраф у розмірі 20% - 952 736, 98 грн. та пеня 0,1% від суми недоїмки в сумі 74 168, 12 грн.);

- сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно до електроного звіту позивача за серпень 2015 року (від 17 серпня 2015 року № 1519768842 терміном сплати 20 серпня 2015 року) у розмірі 5 254 310, 14 грн., погашена у розмірі 2 179 188, 21 грн. за рахунок переплати, а залишок в сумі 3 075 121, 93 грн. - від надходження коштів в період з 22 вересня 2015 року по 29 вересня 2015 року (нараховано штраф у розмірі 20% - 615 024, 30 грн. та пеня 0,1% від суми недоїмки в сумі 23 774, 51 грн.).

Проведеною звіркою розрахунку штрафних санкцій та пені між позивачем та відповідачем перевірено суми застосованих контролюючим органом до підприємства штрафних санкцій в розмірі 4535410,68 грн. та нарахування пені в розмірі 303848,90 грн., про що складений Акт від 21 вересня 2016 року. (т.2 а.с.27)

Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що наявними в матеріалах справи Листами від 16 березня 2015 року №31/2-10/330, від 24 лютого 2015 року та від 18 травня 2015 року вих. №16-13/2 Публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» повідомлено ПАТ «Донбасенерго» про те, зокрема, що в період з 18 лютого по 01 квітня 2015 року видаткові операції по поточному рахунку підприємства були зупинені на виконання статті 17 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014р. №1702-VII. Крім того зазначено, що засобами системи «Інтернет-Клієнт-Банк» 16 та 18 лютого 2015 року ПАТ «Донбасенерго» надано до Банку 23 електронні розрахункові документи по сплаті платежів до державного бюджету України на загальну суму 110 212 969,22 грн., які було проведено тільки після повторного подання 30 березня 2015 року. Також зазначено, що в погашення заборгованості за кредитними договорами (основного боргу за кредитами та відсотків) перед філією - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» 16 лютого 2015 року ПАТ «Донбасенерго» засобами системи «Інтернет-Клієнт-Банк» надано до Банку 8 електронних розрахункових документів на загальну суму 38 821448,98 грн., проте 30 березня 2015 року при повторному наданні цих документів банком проведено оплату лише п'яти з восьми на загальну суму 9 759 851,60 грн., а три платіжних документа були повернуті Банком без виконання на суму 29 061 597,38 грн. (а.с. 201-204)

Тому суд дійшов висновку, що позивач намагався та на теперішній час не ухиляється, а навпаки, намагається, незважаючи на скрутний фінансовий стан, сумлінно виконувати обов'язки зі сплати єдиного внеску.

Абзацем 2 статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням від 02 грудня 2015 року № 1275-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Підпунктом 23 пункту 1 додатку до вказаного розпорядження м. Миколаївка (Миколаївська міська рада) Донецької області віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція.

Як зазначено вище, позивач здійснює свою діяльність на території м. Миколаївка (Миколаївська міська рада) Донецької області.

Відповідно до частин 1-3 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 1669-VІІ, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

З викладених підстав, внесені Законом України № 1669 зміни до Закону № 2464 звільняють від сплати єдиного внеску суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, оскільки на час розгляду даної справи Президентом України не приймався указ про завершення проведення антитерористичної операції, тобто період проведення АТО триває. Крім того, відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Статтею 10 цього Закону встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Тобто, наявність сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України, незалежно від напрямку його видачі є доказом настання саме обставин непереборної сили (форс-мажору) та є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань щодо сплати штрафних санкцій та пені за несплату позивачем єдиного соціального внеску.

В матеріалах справи наявний відповідний Сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України від 08 вересня 2016 року № 6781. Тобто, на думку суду, наявність форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) позивачем підтверджено.

Таким чином, позивач виконав вимоги Закону і є звільненим від сплати штрафних санкцій та пені за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного соціального внеску.

Пунктом 9-4 розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зазначено, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Згідно ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності своїх дій щодо прийняття рішення, яке оскаржується, в розумінні зазначеної норми Закону.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення відповідача від 03 лютого 2016 року № 0000651706, прийняте на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким до СО Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» застосовано штрафні санкції та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 квітня 2015 року по 29 вересня 2015 року в загальній сумі 4 839 259, 58 грн., з яких: штраф у розмірі 4 535 410, 68 грн. та пеня у розмірі 303 848, 90 грн., є необґрунтованим та таким, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.

За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач за звернення до суду з даним адміністративним позовом сплатив судовий збір у сумі 72 588, 90 грн., що підтверджується відповідним платіжним дорученням від 02 червня 2016 року № 4182, наявним в матеріалах справи (а.с. 3), тому сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з відповідача.

Повний текст постанови складений 26 вересня 2016 року.

Керуючись ст. ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-124, 126-128, 130, 133-135, 138-140, 143, 150-154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" в особі Структурної одиниці ПАТ "Донбасенерго" Слов'янська теплова електрична станція до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення № 0000651706 від 03 лютого 2016 року - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 03 лютого 2016 року № 0000651706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 квітня 2015 року до 29 вересня 2015 року в загальній сумі 4 839 259, 58 грн. з яких: штраф у розмірі 4 535 410, 68 грн. та пеня у розмірі 303 848, 90 грн., які застосовані до Структурної одиниці Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" Слов'янська теплова електрична станція.

Стягнути зі Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39883094, юридична адреса: 84100, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (код ЄДРПОУ 23343582, юридична адреса: 03150, м. Київ, вул. Предславинська, буд. 34 "А") судовий збір в сумі 72588 (сімдесят дві тисячі п'ятсот вісімдесят вісім) гривень 90 копійок.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 21 вересня 2016 року.

Повний текст постанови складається у відповідності до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Голошивець І.О.