Справа № 640/14677/16-п
27.09.2016 року суддя Київського районного суду м. Харкова Якуша Н.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Київського відділу ГУ Національної поліції в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, який мешкає за адресою: м. Харків, вул. Гв. Широнінців, б. 84, кв. 19,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
З надісланих до суду матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 06.08.2016 року близько 21 години 00 хвилин за місцем свого мешкання: м. Харків, вул. Гв. Широнінців, б. 84, кв. 19 виражався нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою гр.. ОСОБА_2
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, приходжу до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для доопрацювання.
Виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП) у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, перевіривши складений протокол №291 серії АА032584 від 22.08.2016 року, суддя прийшов до висновку, що він містить недоліки, які в свою чергу позбавляють суд можливості повно та всебічно розглянути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, а саме:
- в порушення п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року за № 1376 (далі - Інструкція):
у в графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - повністю, без скорочень не зазначено прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол;
- в матеріалах справи немає підтвердження повторності вчинення адміністративного правопорушення, оскільки до матеріалів справи не додані належним чином завірені копії постанов про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки єдиним доказом застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення двічі протягом року є постанова, що вступила в законну силу. Крім того, у самому протоколі зазначено, що зі слів ОСОБА_1, останній до адміністративної відповідальності не притягався, а тому не зрозуміло, чому при кваліфікації правопорушення інспектор поліції зазначив частину 2, тобто повторність вчинення правопорушення.
Таким чином, з огляду на недоліки у складеному протоколі та не відповідностей з чинним законодавством, суд позбавлений можливості повно, об'єктивно та всебічно з'ясувати обставини справи, вирішити її у точній відповідності з законом
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 р. (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 277-278 КУпАП, п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 р. (з наступними змінами та доповненнями), -
Адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, повернути до Київського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Харківській області на доопрацювання.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Якуша